Rovó Attila
Rovó Attila
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hetekben Gulyás Gergely kétszer is megvédte Mészáros Lőrincet, most viszont hirtelen üzenni támadt kedve a miniszternek. Mi indokolhatja, hogy egy érinthetetlennek tűnő embert bírál a Kormányinfó arca?

Figyelemre méltó pályát járt be Gulyás Gergely miniszter, a Kormányinfó hivatalos arca az elmúlt szűk egy hónapban Mészáros Lőrinc-ügyben.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter július 27-én az ősfideszes Pesty László tusványosi kiborulására reagált úgy kamerák előtt, hogy egyszerűen nem akarta érteni, miről beszél a dokumentumfilmes, amikor Lölő-jelenségre panaszkodik. Aztán egy keresztény fiataloknak szervezett táborban egy diák hasonló urizálós kifakadására válaszolt azzal, az a baj, hogy nincsen 30-40 Mészáros Lőrinc az országban, és hogy a környező országokban sokkal nagyobb a vagyonkoncentráció, azaz gazdagabbak a milliárdosok.

Gulyás Gergely a Csillagpont nevű keresztény fesztiválon
Facebook / Gulyás Gergely

De egy pillanatra ugorjunk még vissza az időben, mert korábban is volt olyan mondata, amit érdemes most felidézni. 2020 augusztusában Szijjártó Pétert fotózták le az akkori aktuális NER-jachton, a Lady MRD-n, Gulyás akkor annyival zárta le a témát, hogy magánügy, ki hol nyaral.

Aztán jött a Rose d'Or nevű jacht Mészárossal a fedélzetén Nápolynál, majd a francia Riviérán.

Amiről már hétfőn Gulyás az RTL kérdésére, mintha csak készült volna rá, terelés nélkül, a kamerák elől nem menekülve mondta el, hogy nem örül neki. "Jelenlegi helyzetben mindenkitől nagyobb szerénységet várnék, és fontos, hogy senki se gondolja azt, hogy nem részese a nemzeti közösségnek, amely hihetetlen nehézségekkel szembesül a koronavírus után, a háborús időszakban", mondta, majd a frappáns "kisebb hajó, nagyobb szerénység"-fordulattal zárta a nyilatkozatát.

Egy ilyen kommunikációs pálfordulást egészen biztosan valami súlyos dolog kellett, hogy megalapozzon, legalábbis a Fidesz logikáját és működését ismerve.

  1. Mészáros Lőrincet Orbán Viktor barátjaként, a NER legemblematikusabb figurájaként eddig védelem övezte a Fideszben és a kormányban. Ha voltak is rebellis párttagok, államtitkárok, miniszterek, akik felemlegették a fideszes politikusok gazdagodását, a megbízható, fegyelmezett káderek, mint mondjuk Rogán, Szijjártó vagy épp Gulyás eddig nem bírálta Mészárost. Még akkor sem, ha olyan bornírt védekezést kellett előadniuk ehhez, mint a cikk elején említett Gulyás-nyilatkozatok. Pedig a téma évek óta terítéken van, 2016-ban a Pesti Srácoknak azt mondta Gulyás, nem rá tartozik, hogy Mészárosnak mekkora a vagyona.
  2. Gulyás Gergely, a Kormányinfó arca nagy valószínűséggel nem nyilatkozik necces ügyekben anélkül, hogy a kommunikációs központtal (Rogánékkal) egyeztetne. Rogán pedig nagy valószínűséggel nem mer Mészárost bíráló üzenetet kiküldeni anélkül, hogy Orbán Viktorral egyeztetne. Azaz a Mészárosnak szóló üzenetre valamiért alighanem a legfelsőbb körökben is rábólintottak.
  3. Pár éve Gulyás, és a maga részéről Szijjártó is magánügynek nevezte, hogy ki hol nyaral. A keresztény táborban aztán Gulyás azt is mondta, hogy aki betartja a törvényeket, az a vállalkozó számíthat arra, hogy részesedik a gazdaság növekedéséből. Azaz eddig nem akart a kormány beleszólni az egyén életébe, még akkor sem, ha jachtozgat. Most viszont hirtelen már egy nemzeti közösség részeként kellene gondolkodnia mindenkinek (de legalábbis Mészárosnak mindenképpen), és tekintettel kellene lenni azokra, akiknek nehezebb az életük.
  4. Eddig is jachtozott Mészáros, 2016-ban az Artemyvel kezdte, majd jött a Lady MRD, a Seagull MRD, és most a Rose D'Or. Egyikkel sem volt bajuk a nyilvánosságban a kormánytagoknak.

Mi okozhatta a változást? Mivel nincs belső információnk, csak valószínűsíthetjük a Fidesz döntési mechanizmusát ismerve, hogy veszélyben érezhették a támogatottságukat. Az régóta ismert, hogy Rogánék kis túlzással kétnaponta szondázzák a közvéleményt, és igyekeznek az eredményekhez illeszteni a későbbi döntéseiket, aminek része az is, hogy nem lépnek, ha azt mérik, hogy nem szükséges. Könnyen elképzelhető, hogy azt mérték,

immár olyan értékű támogatást veszítenek a Mészáros-féle luxus miatt, hogy az eddig tabunak tűnő ügynek is neki kell menni, legalább annyira, hogy kiküldenek egy olyan üzenetet, amivel eltávolítják, leválasztják magukról.

Ennek a forgatókönyvnek a B verziója lehet, hogy mérések nélkül is azt érzékeli Orbán az elmúlt időszak történéseiből (Pesty-ügy, tábori felszólalás), hogy a "nemzeti oldalon" elégedetlenség ütötte fel a fejét, és a hivalkodó luxus erodálni kezdte a Fideszen belüli összetartó erőt.

MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán


Érdemes megjegyezni azt is, hogy a kormány éppen az EU-s pénzekért küzd, és miközben az EU a Magyarországnak juttatott források felhasználását (is) kritizálja, nem igazán erősíti a magyar érveket, hogy egy döntően EU-s fejlesztési forrásokból meggazdagodott kormányközeli milliárdos olyan jachton hajókázik Olaszország és Franciaország partjain, amire még egy nyugati nagyvállalkozó is felkapná a fejét.

Az csak később derül ki, hogy pusztán kommunikációs fogásról van-e szó, amire majd folyamatosan visszautalhatnak, amikor előjön a téma, vagy ez egy komoly üzenet volt, aminek hatására tényleg visszafogja magát valamennyire a NER-elit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!