szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök felszólalása nyitotta az Országgyűlés őszi ülésszakát: Orbán Viktor szokás szerint értékelt és feladatokat szabott. Kiderült, hogy lesz novemberben nyugdíjkiegészítés és az is, hogy megszorítások viszont nem lesznek. Az akkugyárak kérdése különösen sokszor vetődött fel az ülésen, kövesse vissza tudósításunkkal a részleteket.

Most érkezett

Orbán szerint semmi nem sürgeti a magyar döntést a svéd NATO-csatlakozásról

Az európai külpolitika azt hiszi, hogy a világ attól jobb lesz, ha az emberek a világ egyik sarkából a másikba szabadon mehetnek – bírálta Brüsszel migrációs politikáját reagálásában a miniszterelnök, aki amúgy „szamárságnak" minősítette, hogy Oroszország eljutna a NATO, így Magyarország határaihoz, „nem fognak ide eljutni, mert NATO-tagok vagyunk, és a NATO sokkal erősebb annál, hogy ez bekövetkezhetne."  A svéd NATO-csatlakozásról szólva megjegyezte: „az érdekel bennünket, mit tanítanak az iskolákban rólunk, mert az állami politika, a problémát ez a nemzetközi politika rangjára emeli". Hozzátette:

nehogy már a Gripenek megtartása szempont legyen, semmi nem sürgeti a magyar döntést a svéd NATO-csatlakozásról, és amúgy a finnek sem vártak egy percet sem Magyarország miatt, mert nem mi voltunk az utolsók.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Orbán állítja: nem akar félmillió vendégmunkást

A Jobbik kommentárjára reagálva Orbán megjegyezte: ismerethiányról tanúskodnak az észrevételeik, egyébként pedig „nem az a vitakérdés, hogy milyen béke legyen, hanem az, hogy az első lépés a tűzszünet legyen, nem kell arról fantáziálni, hogy milyen legyen egy béke, előbb hagyják abba egymás gyilkolását". A kormányfő azzal folytatta, nem tudja, miért beszélnek az ellenzéki politikusok 500 ezer vendégmunkásról, miközben a törvény szerint csak annyian jöhetnek, ahány betöltetlen álláshely van. A miniszterelnök úgy beszélt amúgy erről a témáról, mintha az ellenzékiek szeretnének több százezer vendégmunkást.

Sok sikert kívánt Orbán Dobrev Klárának

Reagálását végül Orbán Viktor azzal kezdte Gyurcsány Ferencre utalva, imponál neki, ha egy férj ennyire bízik a feleségében, ezért sok sikert kívánt Dobrev Klárának, bár megjegyezte, az ország nem kér újra a Gyurcsány-korszakból, még ha más néven is hívnák, ezért „nem áll módunkban támogatni a kormányzati ambícióikat."

Előkerült a szemkilövetés is

Kocsis Máté azzal folytatta, örül, hogy Gyurcsány Ferenc a „vigyázó haza" szlogent vette elő, mert így elmondhatta, hogy annak idején, a baloldali kormányok alatt úgy volt vigyázó a haza, hogy mindent elvett, és akinek ez nem testszett, annak még ki is lövette a szemét.

Fidesz: nem mi, hanem az ellenzék a hazaáruló

Szabó Tímeára is kitért a KDNP-s politikus, aki nem gondolta, hogy ma „Szabó Tímea száját elhagyja az a szó ránk nézve, hogy hazaáruló, miközben amerikai dollármilliárdosok dollármilliókat költenek arra, hogy itthon politikai befolyást szerezzenek – a mi fölfogásunkban ez a hazaárulás." Szabó Tímeát amúgy „a belpolitika külkereskedőjének" nevezte Kocsis.

Kocsis Máté elsőre kiosztotta az ellenzéket

Kocsis Máté (Fidesz) is azzal kezdte felszólalását, hogy az ellenzéki pártvezetők felszólalásait bírálta. Külön kiemelte a momentumos Gelencsér Ferencet, azt javasolva neki, hogy ne a mesterséges intelligenciával írassa meg a beszédét, vagy legalább olvassa el előtte. Az LMP-s Ungár Péternek azt üzente, hogy a svéd NATO-csatlakozás kérdése „nem üzlet", a magyar kormány csak azt szeretné, ha a svédek „nem köpnének" Magyarországra. A Jobbiknak azzal vágott vissza, hogy egy volt EP-s képviselőjük kémkedett az oroszoknak, a mostani pártelnökük pedig a krími népszavazásnál volt megfigyelő. Szerinte amúgy

nem kamu-szabadságharcokat vív a magyar kormány.

Gyurcsány: „más kormány kell, Dobrev Klára kormánya"

Legalább jobban élünk? Ellenkezőleg! – folytatta Gyurcsány Ferenc, aki szerint „más politika kell és más kormány kell, szociáldemokrata kormány kell, Dobrev Klára kormánya kell". Az Orbán-kormány hibáit felsorolva mindannyiszor megjegyezte, hogy új kormány kell, Dobrev Klára kormánya. Szerinte „az emberek államát kívánjuk, a hatalmasok kormánya helyett." Végül azzal zárta: „Mi az életet választjuk".

Gyurcsány: nem igazolható Orbán háborúja

A háború igazságos céllal, igazságos eszközökkel és végül a győzelemmel igazolható – kezdte reagálását Gyurcsány Ferenc (DK), aki szerint a magyar kormány Brüsszellel és a magyar emberekkel szembeni háborúja nem igazolható, mert a céljai hamisak, az eszközei tisztességtelenek, ráadásul a győzelem közelébe sem vitt senkit.

Simicskó szerint nincs igazságos béke

A háború és a béke kérdésében Simicskó István úgy vélte, „nehéz igazságot tenni", mert általában nincs igazságos béke, de a lényeg, hogy mielőbbi béke legyen. A migráció kérdésére is kitért, és jelezte: védeni kell a határt az illegális, tömeges migrációról, és a KDNP sem támogatja a brüsszeli bürokraták buta döntését a migránsgettókról. Ami pedig a magyar szuverenitás kérdését illeti, szerinte a KDNP-nek e téren a legfontosabb a magyar családok anyagi védelme. Végül a Bibliából idézve azt kívánta a kormánynak, hogy minden téren „legyen gondos".

A KDNP elégedett Orbánnal – nagyon is

Simicskó István (KDNP) felszólalásában, első kormánypárti hozzászólóként először is nem Orbán Viktorra reagált, hanem az előtte szóló Momentum-elnököt bírálta. Aztán áttért a miniszterelnök által is ismertetett sikerek méltatására, mint például az atlétikai vb. Szerinte a kormánynak sikeres és világos politikája van a külpolitikától a kultúrán át széles spektrumon. A kormány energiapolitikai és a gazdaságpolitikai erőfeszítéseit is méltatta a KDNP-s politikus.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!