szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendőrség lezárta az ügyet, mert szerintük Kiskőrös az esemény idején alternatív útvonalon, igaz 10 kilométeres kerülővel ugyan, de megközelíthető volt.

Elutasította a Készenléti Rendőrség Korrupció és Gazdasági Bűnözés elleni főosztálya, hogy kinyomozzák végre, valóban önkényesen zárt-e le Mészáros Lőrinc biztonsági cége egy kiskőrösi vasúti átjárót azért, hogy az oligarcha és Szijjártó Péter külügyminiszter nyugodtan tekinthessen meg egy építkezést – írja a Népszava.

Annak idején mi is beszámoltunk róla, hogy október 9-én biztonsági őrök zártak le egy vasúti átkelőt Kiskőrösnél, hogy Mészáros Lőrinc és Szijjártó Péter zavartalanul tekinthessék meg a Budapest–Belgrád-vasút építésének egy „jelentős pillanatát: a vidéken vezető pályaszakasz utolsó sínszálának lerakását”.

A környéki tanyákról érkezők és az oda tartók a lezárás miatt mintegy 10 kilométeres kerülővel tudtak csak átjutni a sorompó túloldalára.

A történet innentől kezdve egyre furcsább lesz, ugyanis a Népszava szerint a Mészáros-érdekeltségű Testőr Kft. munkatársai a helyszínen azt állították, hogy a TEK, azaz a Terrorelhárítási Központ utasítására intézkedtek, ami önmagában is fura, hiszen ha a TEK le akar zárni valamit, akkor azt vagy lezárja, vagy a területileg illetékes rendőrkapitányságtól kér hozzá embereket és nem civil biztonsági őrökkel végezteti a munkát. Ezt támasztja alá, hogy a terrorelhárítók cáfolták is ezt a verziót.

Ugyanígy nyilatkozott a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság is, akik közölték, hogy sem a TEK kérésére, sem saját kezdeményezésükre nem hajtottak végre területzárást.

A MÁV a kérdéssel kapcsolatban konok hallgatásba burkolózott, míg Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Vadai Ágnes DK-s képviselő írásbeli kérdésére azt válaszolta, hogy az esemény során a Terrorelhárítási Központ a védett személyek és a kijelölt létesítmények védelméről szóló rendeletnek megfelelő személyvédelmi feladatokat látta el”. Vagyis az ügyben a belügyi államtitkár azt a TEK-et említette, amely legelőször tette világossá: semmi köze a vasúti átjáró lezáráshoz.

Ezek után Vadai Polt Péter legfőbb ügyészhez fordult azzal, nyomozzák ki, hogy ki és milyen indokkal kezdeményezte – vélhetően szabálytalanul – a vasúti átjáró lezárását.

A szokásos koreográfia szerint Polt ezt feljelentésként értelmezte és továbbította a rendőrségnek azzal a meghagyással, hogy személyi szabadság megsértése és más bűncselekmények gyanújáról van szó.

Erre válaszul állapította meg most a rendőrség azt, hogy nem történt „személyi szabadság” megsértése. A rendőrség azt is rögzítette, hogy a lezárás idején „Kiskőrös a leírt eseménysor szempontjából alternatív útvonalakon megközelíthető volt.”

Tehát, egyelőre úgy néz ki, nem fog kiderülni, hogy ki záratta le a vasúti átkelőt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!