szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az év első Kossuth rádiós interjúját adta Orbán Viktor pénteken. Indiai vakációjáról hazatérve a miniszterelnök beszélt a Donald Trump beiktatásaival kapcsolatos várakozásairól és a gazdasági helyzetről.

A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában adott interjút Orbán Viktor, aki kéthetes indiai szabadságáról tért vissza. A miniszterelnököt a gazdasági helyzetről, Donald Trump jövő heti beiktatásáról és a magyar EU-s elnökség eredményeiről kérdezték.

Orbán Viktor szerint kedd reggeltől egy más nap kel fel a nyugati világ fölött, mikor véget ér a Demokrata kormányzás. A miniszterelnök szerint négy éve csalással vették el az elnökséget Donald Trumptól, s ha ez nem lett volna, akkor nem következik be az ukrán–orosz háború sem.

A magyar–amerikai kapcsolatokról Orbán úgy értekezett, David Pressman magyarországi munkája már az elejétől kezdve halálra volt ítélve, ezért nem is találkozott vele egyszer sem az elmúlt négy évben. Kódolható volt, hogy nem lesz jó a kapcsolat a két ország között, ennek csak az utolsó lépése volt, hogy szankciós listára tették Rogán Antalt, ami soha nem látott módon erősítette meg a miniszter pozícióját a magyar politikában. “Én ebből csak annyit tudok kiolvasni, hogy jól végzi a dolgát” – mondta Orbán Rogán kapcsán. Trump beiktatásával kapcsolatos várakozásairól azt mondta, van az amerikai elnökkel egy megállapodása, hogy “arany korszak” következik majd az amerikai–magyar kapcsolatokban.

Orbán szerint a Demokraták most bevackolták magukat Brüsszelbe, de őket minél hamarabb hajóra kell tenni és ki kell szorítani. Trump beiktatása után pedig Soros Györgyöt és szövetségeseit ki kell szorítani Brüsszelből. Szerencsés esetben ezt nem csak Magyarország, hanem a Patrióták többi tagja is fontos feladatának tartja majd. Orbán szerint a legnagyobb korrupciós botrány Európában, hogy Brüsszel Soros György zsebében van, “ennek a botrányos állapotnak a felszámolása a cél”.

Arra a kérdésre, miben hozott új szemléletet a magyar EU-elnökség, a miniszterelnök úgy fogalmazott: osztatlan elégedettség övezte a magyar elnökséget. Szerinte az elnökség elején Magyarországon kívül csak a Vatikán beszélt a békéről, míg az év végére már mindenki, ez pedig a magyar elnökség érdeme. Hasonlóképp saját érdemei között említette a Schengeni övezet bővítését, és hogy újra megindult a diskurzus a Nyugat-Balkán EU-s csatlakozásáról, ami az ukrajnai háború miatt az elmúlt időszakban háttérbe szorult.

A magyar gazdaságpolitikai tervek Orbán szerint jól vannak, de ahhoz, hogy működjenek, ahhoz békére van szükség. A miniszterelnök szerint Ukrajna egy komoly gazdasági fenyegetés az Unióra nézve. Ha úgy csatlakozik Ukrajna az EU-hoz, ahogy most Brüsszelben szeretnék, akkor a magyar és lengyel gazdák becsukhatják a boltot. Orbán szerint Ukrajna egy önmagát fenntartani képtelen ország, aminek a gazdasága nem illeszkedik az EU-s gazdasághoz.

Orbán azt ígérte, 2025-ben könnyebben fogják eltartani az emberek a családjukat, mint 2024-ben, mert a bérek emelkedni fognak. 2025 a középosztály megerősödésének éve lesz, akik a középosztály alatt vannak, azokat “be kell segíteni ebbe az osztályba”. A 20 és 65 év közöttiek foglalkoztatása 80 százalék fölött van, amivel Európában az 5. vagy 6. helyen van az ország, a családoknak pedig van annyi megtakarításuk, amit mozgásba lehet hozni. Orbán érzékelhető előrelépést vár minden rétegtől a 2025-ös évben.

A miniszterelnök szerint, ha a háború már nem jelent fenyegetést a gazdaságra, akkor az energiaárak lesznek a legnagyobb veszélyforrás. A magyar gazdasági terveket megakaszthatja egy kedvezőtlen EU-s energiapolitika, szankciós politika. Minden eszközzel meg kell akadályozni, hogy a Török Áramlatot leállítsák, különben a magyar gazdasági tervek nem valósulhatnak meg.

A teljes interjút itt hallgathatják meg:

No Title

Jó reggelt, Magyarország! 2025.01.17.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!