szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első helyes jelentkezéseket tekintve általában emelkedett, míg összességében - az országos tendenciának megfelelően - csökkent idén a nagyobb egyetemekre jelentkezők száma.

A Debreceni Egyetem (DE) idén az ELTE után a második legtöbbször választott felsőoktatási intézmény (legtöbben jelölték meg első helynek), míg az államilag támogatott képzésre jelentkezők arányát tekintve a harmadik helyet foglalja el az intézmények frissen kialakult rangsorában - közölte Jávor András, a DE oktatási rektorhelyettese. A DE-re a 13 404 jelentkezőből 6837-en első helyen kérték a felvételüket, az állami képzésre 11068-an jelentkeztek. A 16 mesterszakra mintegy ezren pályáznak, a többiek alapszakon kívánnak tanulni - tette hozzá. Legnépszerűbb az agrár- és vidékfejlesztési, a közgazdasági és a jogász szak, míg legkevesebben matematikusnak, illetve biológusnak jelentkeztek.

A vidéki felsőoktatási intézmények közül a legtöbben, szám szerint 13 874-en a Szegedi Tudományegyetemre (SZTE) adták be jelentkezésüket, s közülük 6731-en első helyen jelölték meg az intézményt. Az első helyen Szegedre jelentkezők számát tekintve a korábbi évek csökkenési üteme lelassult: míg 2007-ben több mint két és fél ezerrel kevesebben jelölték meg első helyen az SZTE-t, mint 2006-ban, idén a csökkenés már csak 800 fő volt - közölte Szabó Gábor rektor.

Az ELTE-re jelentkeztek a legtöbben, több, mint 16 ezren; társadalomtudományi és a pedagógiai és pszichológiai karán - a tavalyihoz képest - nőtt az első helyes jelentkezések száma - közölte Zentai László, oktatási rektor-helyettes. Továbbra is az átlagnál jobban csökken a jelentkezők száma a természettudományos, műszaki területen, míg a csökkenés az átlagnál kisebb a jogi, a bölcsész, a társadalomtudományi területen.

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) a jelentkezők számát tekintve megőrizte dobogós helyezését a felsőoktatási intézmények közötti versenyben; az ELTE és az SZTE mögött a harmadik helyen áll - közölte a PTE közleményében. Pécsre több, mint 13 ezren adták be kérelmüket, közülük mintegy 9 ezren alapképzésre és nappali tagozatra. Ez a tavalyihoz képest 25 százalékos visszaesést jelent, amelynek a demográfiai változások mellett oka lehet az is, hogy az országban a Baranya, Somogy, Tolna alkotta Dél-Dunántúlon vállalták a legkevesebben, csak valamivel többen, mint 8 ezren, hogy jelentkezzenek valamilyen egyetemre, vagy főiskolára.

A Budapesti Corvinus Egyetemre idén 9782-en jelentkeztek, első helyen 6006-an. Kerekes Sándor oktatási rektor-helyettes azt mondta: az első helyes jelentkezéseket tekintve nőtt a felvételi kérelmet benyújtók aránya az élelmiszermérnöki és, a tájépítészeti képzésben. A hagyományos társadalomtudományi gazdálkodástudományi és közgazdasági karokon nem változtak az arányok. Divatszak idén a turizmus-vendéglátás és nemzetközi gazdálkodás.

A veszprémi Pannon Egyetemre idén 6163 diák jelentkezett, míg a múlt évben pontosan 900-zal többen, azaz 7063-an adták be a kérelmüket - tájékoztatott Kristóf János, az egyetem oktatási és akkreditációs rektorhelyettese. A 6163 jelentkező közül 2807-en jelölték meg első helyen a Pannon Egyetemet. Az alap- és nappali (egységes osztatlan) képzésben mindkét finanszírozási formában 4006 jelentkezőt regisztráltak. Az államilag támogatott oktatás minden képzési formájában és tagozaton 5664 jelentkezőt tartanak nyilván - mondta a Kristóf János.

Előnyösen változott az első helyen a Miskolci Egyetemre jelentkezők létszámaránya, az országos átlagnál ugyanis többen jelölték meg első helyen a borsodi megyeszékhely felsőoktatási intézményét. Szűcs István tanulmányi rektorhelyettes közölte, hogy az összes jelentkező számát tekintve ebben az évben az országos átlaghoz közeli tendencia tapasztalható a Miskolci Egyetemen is, több mint két százalékkal nőtt azonban a miskolci kampuszt első helyen megjelöltek létszámaránya. Mintegy 11 százalékkal ugrott meg a jogtudományi kart első helyen megjelölők száma.

hvg.hu Karrier

Melyik hazai egyetemen kell a legborsosabb tandíjat fizetni?

A tanulmányaikat szeptembertől alap-, mester- vagy osztatlan képzésen elkezdő, költségtérítést fizető hallgatók Magyarországon 10 ezer és közel másfél millió forint közötti összeget fizetnek majd ki az oktatásért félévente.

MTI Karrier

Melyek a legjobb egyetemi képzések Magyarországon?

A hallgatók elégedettek a műszaki, informatikai és természettudományos képzésekkel: e szakok jól hasznosítható tudást és piacképes diplomát adnak a hallgatóknak, s bekerülni sem túl nehéz - derült ki az Educatio Társadalmi Szolgáltató Kht. felméréséből.

Nyárra ígéri a kormány a gazdasági különmegállapodást Trump kormányával

Nyárra ígéri a kormány a gazdasági különmegállapodást Trump kormányával

Zelenszkij szerint Kína fegyvereket és lőport szállít Oroszországnak

Zelenszkij szerint Kína fegyvereket és lőport szállít Oroszországnak

Több ezer zarándok nézte végig, ahogy harminchatodjára keresztre feszítettek egy Fülöp-szigeteki férfit

Több ezer zarándok nézte végig, ahogy harminchatodjára keresztre feszítettek egy Fülöp-szigeteki férfit

Fenyegetőzéssel reagált az orosz külügy Merz bejelentésére, hogy Taurus rakétákat küldene Kijevnek

Fenyegetőzéssel reagált az orosz külügy Merz bejelentésére, hogy Taurus rakétákat küldene Kijevnek