Az álláskeresők rémálma, hogy remegő lábbal, izzadva odaállnak az interjúztató elé, és egy jéghideg szempár tekint vissza rájuk. Ilyenkor mindenkin végigfut a hideg, és megfordul a fejében, hogy „csak ne szívassanak meg”. Íme a pánikot keltő interjúztatók négy jellegzetes típusa.
Az elsőbálozó
Nem reménytelen - de kellemetlen - a helyzet, ha olyasvalaki interjúztat, akin látszik, hogy még kezdő. Ugyanolyan bizonytalan, mint te? Megnyilvánulásaiból látszik, hogy nem rutinos? Kellő tapintattal kezeld a helyzetet! Az elsőbálózók általában jól szervezettek, szeretnek mindent körülményesen megvizsgálni, gyakran elméleti tudásukra alapoznak, és legtöbbször terjedelmes listát állítanak össze a kérdésekről, amelyeket fel akarnak tenni. Mi a jó taktika ebben az esetben? Soha ne éreztesd, hogy te vagy fölényben! Ha pillanatok alatt felméred a terepet, és rájössz, hogyan irányíthatod a kérdezőt, akkor is ügyelj arra, nehogy felcserélődjenek a szerepek! Az „elsőbálózó” interjúztatók ugyanis többnyire előre megírt forgatókönyv szerint kérdeznek - és vezénylik le a felvételi beszélgetést -, amibe nem fér be a kis kitérő, ahogy a részletekre sem kíváncsiak. Ha valamire kíváncsi vagy, esetleg fel akarod hívni a figyelmét magadra, eredményeidre, várd meg az interjú végét, és csak akkor fordulj hozzá!
A csendes kritikus
© sxc.hu |
Nem kapsz visszajelzést? Módszeresen válaszolsz az interjúztató kérdéseire, ám szóbeli vissazcsatolás nem érkezik, legfeljebb egy-egy bólintás? A visszajelzés hiánya elbizonytalaníthatja a jelentkezőt - ezt a felvételiztetők is tudják -, különösen, ha azt látja, hogy az interjúztató minden mozdulatát figyeli, néha-néha feljegyez valamit az előtte fekvő adatlapra. Ilyenkor az a legjobb taktika, ha nyugodt maradsz és nem jössz zavarba, ha beszélgetés közben beáll a csend. Számos álláskereső feszengeni kezd, ha kellemetelen szünet áll be a beszélgetésben, és kényszeresen belefog valamibe, olyan dolgokat is elárulva ezzel magáról, amit normális esetben nem tenne (fegyvert adva az interjúztató kezébe). Ilyenkor legtöbbször kiderül, hogy a jelentkező bizonytalan, sokszor csak azért beszél, hogy hallassa a hangját, vagy minden esetben visszaigazolást vár.
Az arrogáns
Balsejtelmed beigazolódott, alighogy helyet foglaltál, máris érkezik az első kérdés, pattogós stílusban? Ordít a kérdezőről, hogy csak arra vár, hogy beléd köthessen? Addig, amíg kedélyes kérdezz-felelek folyik, engedd el magad, és koncentrálj arra, hogy pontos, lényegretörő válaszokat adj. Ha az interjúztató keresztkérdéseket tesz föl, megkérdőjelezi azt, amit elmondtál, és igyekszik sarokba szorítani, maradj higgadt, és ügyelj rá, hogy arra reagálj, amit kérdezett. Ne mutasd ki, hogy elbizonytalanodtál, ne lássa rajtad, hogy megfélemlített. Ha indiszkrét kérdést tesz fel - ilyenek lehetnek a magánéletedet firtató kérdések -, aminek semmi köze a megpályázott poszthoz, vagy tudásod, rátermettséged feltérképezéshez, nyugodtan kérdezz vissza, mi köze van mindennek az állásinterjúhoz! Légy talpraesett és védd a saját érdekeidet!
Az aprólékos
Már két órája bent ülsz az interjúztató előtt, és úgy érzed, sohasem szabadulsz? Jeleznél, hogy lejárt az idő, már alaposan kifaggattak, de nem tudod, hogyan fogj hozzá? Ha az interjúztató látja, hogy a jelentkezőnek sietős, felmerülhet benne a gondolat, hogy valamit el akar titkolni, türelmetlen, esetleg más dolga van (ami nem vet jó fényt rá, mert ugyan ki veszi jó néven, hogy a jelölt csak félszívvel van jelen a felvételi beszélgetésen). Ilyenkor nem tehetsz mást, hallgasd végig a másikat, válaszolj, ám ha személyesebb témákat érint, igyekezz rövidre zárni a beszélgetést, ne merülj el a részletekben. Ne veszítsd el a türelmedet, légy kedves, visszafogott és határozott!