szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az otthonról vitt ebéd finomabb és jóval olcsóbb, mint a munkahelyi étteremben, esetleg a házhozszállítást vállaló cégek által kínált koszt - ebben általában egyetértenek a munkahelyükön is saját főztjüket fogyasztók. Mi verheti ki a biztosítékot azoknál, akik a közös helyiségben étkeznek, és azoknál, akik ezzel szembesülnek?

Az elmúlt években a gazdasági válság hatására érezhetően megnőtt azok száma, akik munkahelyükön nem az éttermi ebédet vagy a rendelt kosztot választották, hanem a költséghatékonyság jegyében otthonról vittek ebédet maguknak - írja a CarrierBuilder nevű amerikai állásportál saját felmérésének eredményét idézve. Eszerint az amerikai dolgozók 47 százaléka ma is gyakrabban csomagol ebédet magának, mint korábban. A közös konyhában tárolt vagy az irodában elfogyasztott ebéd azonban számos kellemetlenséggel járhat. A már említett felmérésben résztvevők 44 százaléka lépett be úgy a közös konyhába, hogy rendetlenség fogadta, vagy egy üzenet, hogy valaki takarítsa el a hátrahagyott edényeket, míg 19 százalék arról számolt be, hogy a közös hűtőből tűnt már el ebédje.

Közös hűtő, közös örömök

Alapszabály - ám sokan nem tartják be -, hogy mások élelmét tilos megdézsmálni. Akkor is, ha a közös hűtő roskadozik a finomságoktól: gyümölcs, joghurt vagy rántott hús kínálja magát jól láthatóan. Mindenki a magáét ossza be, mert nincs annál kellemetlenebb, mint amikor valaki képzeletben már az otthonról hozott ételt kanalazza, a hűtőben viszont csak ebédje hűlt helyét találja. A suttyomban fogyasztás akkor sem megengedhető, ha az „ételtolvaj” hagy egy üzenetet, hogy ő a bűnös és kifizeti a „fogyasztását”. Más élelméből csak akkor tanácsos enni, ha az illető előzetesen már hozzájárult ehhez.

A másik probléma, amivel a közös hűtőt használók szembesülnek, az el nem fogyasztott, hetekig bentfelejtett, időközben megbüdösödött vagy éppen szagosodó élelem. Ha valaki a hűtőben tárolja ebédjét vagy annak maradékát, ne feledkezzen el róla, hogy rendszeres időközönként - két-három naponta, de legkésőbb a hét utolsó munkanapján - megnézze, van-e kidobnivalója. Nincs annál kiábrándítóbb, mint a közös hűtőből nyitásra kiáramló bűz.

Majd a következő elpakol/ takarít

Az otthonról hozott élelem tárolásán kívül az is kényes kérdés, hova kerüljön a maradék. Akad olyan dolgozó, aki tányérra rakja, megmelegíti, majd elfogyasztja ebédjét, és ezzel a lendülettel tovább is áll, mondván, majd a következő elmosogat vagy elpakol utána. Alapszabály, hogy aki közös helyiségben étkezik, hagyjon rendet maga után. Arról már nem is beszélve, hogy a különösen átható illatú - például hagymás, fokhagymás, fűszeres - ételek a tányéron felejtve milyen szagot árasztanak egy idő után. Ebben az esetben érdemes rendrakás után szellőztetni is, hogy a közös konyhába belépőt ne fogadja áporodott szag.

Gyakran felmerül a kérdés, hogyan érdemes felhívni a trehány kollégák figyelmét elmulasztott kötelességükre. A cédulán hagyott üzenet, miszerint „takaríts el”, vagy „máskor hagyj rendet magad után” nem a legjobb módszer. Célravezetőbb, ha a vállalati szabályzatban lefektetik a munkahelyi étkezés szabályait is, ha viszont ez nem történik meg, az a leghatékonyabb, ha a főnök mondja el - úgy, hogy mindenki hallja -, mit szabad és mit nem.

Szagolja, aki éppen ott van

Közös konyha híján - vagy éppen lustaságból, esetleg a „munka közben ez fér bele” felkiáltással - akad, aki az irodában fogyasztja el ebédjét. Azt azonban érdemes szem előtt tartani, hogy az étel illata és az étkezéssel járó hangok, zajok zavarhatják a kollégákat. Senki sem szagolja szívesen a más ebédjét, még akkor sem, ha kellemes illatot áraszt. Ráadásul nem vet jó fényt a cégre, ha a főnökhöz tárgyalni jön egy ügyfél, és a „konyhába” lép be. Éppen ezért az étkezést a munkaterülten kívül ildomos lebonyolítani.

hvg.hu Karrier

Négy tipp, hogyan lehet belőlünk tökéletes alkalmazott

Minden munkavállalónál sarkalatos kérdés, hogyan alakítson ki jó kapcsolatot főnökével, és ha ez nem sikerül, hogy dolgozzon együtt vele nap mint nap anélkül, hogy rossz emberi- vagy munkakapcsolatuk céges pályafutásának végét jelentené. Tippek a főnök „megnyerésére”.

hvg.hu Karrier

Négy tipp, hogyan szabaduljunk meg a durva kollégától

Minden cégnél akad nehezebben integrálódó munkatárs, ahogy olyan is, aki az idő múlásával sem találja meg a közös hangot a kollektívával. Amíg a „sorból kilógó” viselkedésével nem sérti vagy akadályozza a többieket a munkában, nincs komoly probléma. Mihelyst viszont olyasvalaki kerül a csapatba, aki durva, vehemens és véleményének még akkor is hangot ad, ha azzal másokat sért vagy éppen zavar, felmerül a kérdés, hogyan tovább. Tanácsok.

Meghalt Jimmy Carter

Meghalt Jimmy Carter

Minden, amit eddig tudunk a dél-koreai repülőgép-katasztrófáról

Minden, amit eddig tudunk a dél-koreai repülőgép-katasztrófáról

Száz kilométeren át húzta a tengerfenéken a horgonyát a balti villamosvezetéket megrongáló hajó

Száz kilométeren át húzta a tengerfenéken a horgonyát a balti villamosvezetéket megrongáló hajó

A tálibok bezáratnak minden nőket foglalkoztató civil szervezetet Afganisztánban

A tálibok bezáratnak minden nőket foglalkoztató civil szervezetet Afganisztánban