szerző:
Bakos Dalma
Tetszett a cikk?

Magasabb béreket, illetve a Spar-dolgozók kollektív szerződésének érvénytelenné nyilvánítását akarja elérni a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete. Előbbiért akár sztrájkolnának is, míg utóbbi ügyben a bírósághoz fordultak.

A jelenleg is hatályban lévő kollektív szerződést elfogadhatatlannak, a bérezést pedig túl alacsonynak tartják, ezért sztrájkbizottságot alakított a Spar dolgozóinak egy része. Mindezt a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete (KDFSZ) közölte csütörtökön. Az érdekvédelmi csoportnak összesen mintegy ezer, a Sparban pedig nagyjából 70 tagja van.

Ebből kifolyólag nem is ülhettek le a Spar vezetőivel tárgyalni, mielőtt tavaly július elsején életbe lépett a kollektív szerződés (KSZ), mivel ennek a megkötésénél azokkal a szakszervezetekkel kell egyeztetni, amelyek létszáma eléri legalább a dolgozói állomány 10 százalékát. A munkavállalók érdekeit így a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) képviselte, de a KDFSZ kétségbe vonja, valóban a dolgozók érdekeit tartották-e szem előtt a tárgyalásokon.

Mint mondják, a KASZ az összes olyan pontban, ahol a munkáltató javára el lehet térni a Munka törvénykönyve (Mt.) értelmében, ott el is tért, "ráadásul a maximális mértékben". Nyitrai Károly, a KDFSZ jogi képviselője szerint kirívóak az aránytalanságok a szolgáltatások-ellenszolgáltatások tekintetében. Ő amúgy  egyenesen „uzsorás szerződésnek” minősítette a KSZ-t. Megemlítette, hogy míg az Mt. szerint a munkaidő-beosztást legalább egy héttel korábban közölni kell a dolgozókkal, a Spar kollektív szerződése szerint erre elegendő három nap is.

További problémának tartják, hogy a túlmunka felső határa az Mt.-ben maximalizált 200 helyett 300 óra havonta, és azt sem értik, miért szükséges minden munkakörre kiterjeszteni a 6 hónapos próbaidőt. Bubenkó Csaba, a KDFSZ elnöke szerint az árufeltöltői vagy pénztárosi munkakörben erre eleve nincs szükség. Mint mondta, ezzel csak azt érik el, hogy bizonytalanságban tartják a dolgozót, a próbaidő alatt a felek ugyanis bármikor, indoklás nélkül megszüntethetik a munkaviszonyt.

Két olyan pontot tudtak mondani a KSZ-ből, ami előnyös a dolgozóknak: a hűtőházban dolgozók speciális, 10 százalékos pótlékot kapnak, a legalább egy éve ott dolgozók pedig évente egyszer, egy havi bérüket előre kikérhetik – bár nem biztos, hogy meg is kapják. A KDSZ szerint a KSZ kimeríti a jó erkölcsbe ütköző szerződés fogalmát, a munkaügyi bírósághoz beadott indítványukban részben ezekre is hivatkoztak, amikor azt kérték, érvénytelenítsék azt. „Ez a Kollektív Szerződés önfelmondás a munkavállalók számára” – fogalmazott Bubenkó Csaba.

Maga az ügy Magyarországon rendhagyó, még nem tudni, mi lesz a végkimenetele, arra ugyanis még nem volt korábban példa, hogy egész KSZ-t támadtak volna meg a bíróságon, tehát kialakult joggyakorlat sincs az ilyen és ehhez hasonló esetekre.

Lesz sztrájk?

A KDFSZ egy több pontból álló követelést gyűjtött össze, amit eljuttatott a Spar vezetőségének is. Ezek elsősorban a gépkocsivezetőket ért hátrányokat hivatottak rendezni.

Elsősorban a gépkocsivezetők bérét szeretnék rendezni oly módon, hogy a sofőröknek egységesen 300 ezer forint legyen a bruttó alapbérük – szemben a mostani 110 ezer forint+üzemanyag-megtakarítással (jelenleg a gépkocsivezetők jövedelmének a 2/3-át ez utóbbi teszi ki).  Az ügy mintegy 170 dolgozót érintene, és a KDFSZ azt ígéri, ha a megadott egyeztetési időpontokban nem tudnak dűlőre jutni a Spar vezetőségével, akkor sztrájkot hirdetnek, amihez akár az áruházakban dolgozók is csatlakozhatnak. A KDFSZ a hvg.hu kérdésére elmondta, ha lesz sztrájk, az áruszállítás országos szinten akadozhat, de akár szünetelhet is bizonyos üzletekben az utánpótlás.

Aggályosnak tartja ezen kívül a KDFSZ, hogy az áruszállítók sosem tudják pontosan, mettől meddig dolgoznak. „SMS-ben értesítik egymást, mikorra várható az érkezésük” – mondta Bubenkó Csaba. Nyitrai Károly elmondta, hogy el akarják érni, hogy az áruszállítók is kapjanak pontos beosztást. „Ez a jelenlegi rendszer több sebből vérzik. Amíg például valaki vár a másik sofőr értesítésére, az rendelkezésre állási időnek minősül, amit szintén ki kellene fizetni, ami most nem történik meg” – tette hozzá Nyitrai Károly.

Ki él meg segélyből?

Bubenkó Csaba nem tartja elegendőnek azokat a juttatásokat, amiket jelenleg ad a cég. „Nagyon jó dolog, hogy húsvétkor kapnak sonkát a dolgozók, vagy a beiskolázási segítség, de ezek nem nyújtanak hosszú távú, kiszámítható létbiztonságot” – fogalmazott. A tízezer forintos Erzsébet utalvány se jár mindenkinek, a KDFSZ például követeléseiben ezt is szeretné kiharcolni a Spar áruszállítóinak. Ugyanakkor egyik Sparban dolgozó olvasónk azt írta a hvg.hu-nak, hogy „egy fillér kajajegyet se kaptunk mióta meghozták az új törvényt”. Egy másik levélírónk pedig azt emelte ki, hogy a 13. havi fizetést sem kötelező adni, csak egy lehetőség, amire szerinte csak azoknak van esélyük, akik egyetlen napot se töltöttek táppénzen, de még ez sem 100 százalékos garancia.

A kártyás rendszerrel sincs minden rendben

Bubenkó Csaba szerint gyakran előfordul az üzletekben, hogy a dolgozókat a műszak végén arra utasítják, hogy húzzák le a kártyájukat a blokkoló rendszerben, majd visszarendelik őket például pakolni. „Ennek a túlórának nem marad nyoma, nem is kell kifizetni” – tette hozzá a KDFSZ elnöke. Ugyanerről több olvasónk is panaszkodott levelében, leírásuk szerint átlagosan 1-3 órát rendszeresen ilyen módon túlóráznak.

A KDFSZ elnöke cáfolta Sáling József KASZ-elnök azon, hvg.hu-nak tett nyilatkozatát, miszerint ők az áruszállítókat állították maguk mellé. „Mi nem állítottunk magunk mellé senkit, ez demagóg megállapítás. Mi nem kerestünk meg senkit, a dolgozók kértek tőlünk segítséget. A mi szakszervezetünket nem a vállalat hozta létre, így nem is olyan szoros az együttműködés.” A KDFSZ egyébként azt is nehezményezi, hogy őket csak kísérővel engedik toborozni, illetve szeretnék elérni, hogy a logisztikai központokban, és a Spar egyéb telephelyein is végezhessenek érdekképviseleti tevékenységet.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnökét, Sáling Józsefet, aki cikkünk megjelenéséig nem reagált.

Már öt ember ellen emeltek vádat Liam Payne halálának ügyében

Már öt ember ellen emeltek vádat Liam Payne halálának ügyében

Visszaváltoztatták a daganatos sejteket, forradalom jöhet a rákterápiában

Visszaváltoztatták a daganatos sejteket, forradalom jöhet a rákterápiában

Az MTVA visszaszólt Magyar Péternek: A kabaré műfaja foglalt, arra már leszerződtünk

Az MTVA visszaszólt Magyar Péternek: A kabaré műfaja foglalt, arra már leszerződtünk

Elvitelre #99: A férfiakat családapaként gyakran az nyomja előre, hogy mennyi pénzt kell hazahozni

Elvitelre #99: A férfiakat családapaként gyakran az nyomja előre, hogy mennyi pénzt kell hazahozni