szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mégsem szűnik meg a Széchenyi Kártya kamattámogatása az év végével, sőt megújul a Kártya konstrukció. A vállalkozói érdekképviseletek ugyanis sikeresen lobbiztak a Széchenyi Kártya állami kamattámogatásáért, és Kóka János Gazdasági és Közlekedési Miniszter elsőként ezt november 6-án, a VOSZ által szervezett Európai Kereskedelem Napján jelentette be.

 A Minisztérium kormányhatározatba foglalja, hogy 2008. december 31-ig meghosszabbított kamattámogatást biztosítanak a Széchenyi Kártya konstrukciónak. A támogatással a mikro-, kis- és középvállalkozások hitelhez jutásának támogatása megmarad. A Széchenyi Kártya konstrukció üzemeltetéséért felelős KA-VOSZ Zrt., illetve a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) kiemelkedőnek tartja, hogy a gazdasági tárca fenntartja a kamattámogatást a több tízezer kisvállalkozást érintő konstrukcióban.

Az eredeti elképzelések szerint ugyanis az évről évre csökkenő kamattámogatás 2008-ra 0%-ra csökkent volna. A konstrukció pedig épp azáltal vált a legnépszerűbb kisvállalkozói hitelformává, hogy ideálisan ötvözte a piaci hitelt és az állami kamattámogatást. A kamattámogatás megszűnése egy széles kkv vállalkozói rétegnek jelentette volna versenyhátrányt, hiszen a folyamatosan növekvő adó és járulékterhek mellett kiválthatatlanná vált a Széchenyi Kártya által elérhető forrás. A Kártya sikere miatt így a gazdasági kormányzat az állami viszont-garancián és garanciadíj-támogatáson felül továbbra is kamattámogatást nyújt a kisvállalkozásoknak.

Krisán László, a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója szerint a Széchenyi Kártya által a gazdaságba pumpált évi 130 milliárd forintnyi friss tőke a kamattámogatással is alig 2 milliárd forintjába kerül az államnak. A kisvállalkozásokba vetett hit, a Kártya bizalmi jellege lehetővé tette, hogy a kisvállalkozások bebizonyítsák „hitelképességüket”. A számok alapján ez láthatóan sikerült is.

A bejelentéssel egyidőben megszületett a „Széchenyi Kártya 2” konstrukció. Ez a továbbfejlesztett változat, amelynél a hitel futamideje 2 éves lesz, így olcsóbb lesz a hitel, valamint egyszerűbb adminisztrációt alkalmaznak majd, és például megszűnik a negyedéves törlesztés is.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Jól fogy a 25 milliós Széchenyi kártya

Jól fogy az április óta piacon lévő 25 millió forintos Széchenyi kártya, pedig a 10 milliósnál szigorúbb feltételekkel lehet csak hozzájutni. A Hitelgarancia (HG) Zrt. tájékoztatása szerint augusztus 10-ig 317 darab 25 millió forintos kártyára vonatkozó kérelmet bíráltak el pozitívan, ami azt jelenti, hogy összesen mintegy hat és fél milliárd forint kis- és középvállalkozói hitel fölvételét tették lehetővé.

MTI Vállalkozás

Könnyebben vehetnek fel Széchenyi hitelt az IPOSZ-tagok?

A Széchenyi Kártya igénylés és forgalmazás területére vonatkozó feladatok elvégzésére keretmegállapodást írt alá szerdán az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) és a KA-VOSZ Zrt. Az IPOSZ szerint a megállapodás növelheti a tagok hitelképességét.

MTI Vállalkozás

Már 25 millió forint hitelt is kaphat a Széchenyi kártya tulajdonosa

A vállalkozások finanszírozását segítő hitelprogramokban az utóbbi négy évben 75 ezer vállalkozás 612 milliárd forint hitelt, tőkét, pályázati pénzt kapott - hangsúlyozta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, a 25 millió hitel felvételét lehetővé tevő Széchenyi Kártya bevezetése alkalmából tartott sajtótájékoztatón.