szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Félmillió eurót nyert a miskolci Admatis Kft. kétórás űrkísérletére az Európai Bizottság három évvel ezelőtti pályázatán. Az idén megvalósuló kísérlet céljáról és várható időpontjáról a cég projekttervezésért és tesztelésért felelős munkatársa számolt be a hvg.hu-nak.

A miskolci kkv még 2006-ban pályázott az Európai Unió egyik kiírásán felbuzdulva, mert az Európai Űrügynökség SURE-programja lehetőséget kínált arra, hogy a kísérletükhöz szükséges pénzt megszerezzék. A négyéves program célja az volt, hogy az EU- vagy (akkor) majdnem EU-tag államok is lehetőséget kapjanak a Nemzetközi Űrállomáshoz csatlakoztatandó európai Columbus űrmodulban történő kísérletek végrehajtására.

Bár Magyarország csak egy volt a 25 (illetve 27) ország közül, mégis innen érkezett a nyertes pályamunkák 36 százaléka. A 11 nyertes pályázatból ugyanis 4 magyar volt, ráadásul a 11-ben szereplő két kkv közül az előkelőbb helyezés szintén magyaroké lett. A Columbus építésének átütemezése miatt sajnos a négyből egy magyar kísérlet nem valósulhat meg. Ugyanakkor a program első kísérleteként 2009. május 27-én, a Szojuz TMA-15 űrhajó fedélzetén Bajkonurból elindult a NeuroSpat belga-magyar kísérlet. Az űrhajósok már megkezdték a magyar kísérletek végrehajtását. A következő a miskolci cégé lesz.

A SURE 11 nyertes pályázata
1. Balázs László (Magyarország – űrélettan) – MTA Pszichológiai Intézet
2. Jordanka Szemkova (Bulgária – űrélettan)
3. Bérces Attila (Magyarország – űrélettan) – MTA-SE Biofizikai Kutatócsoport
4. Pázmándi Tamás (Magyarország – űrélettan) – MTA KFKI AEKI
5. Szimeonov Szimeonov (Bulgária – űrélettan)
6. Dumitru Hasegan (Románia – űrélettan)
7. Bárczy Pál (Magyarország – űrfizika) – KKV – Admatis Kft.
8. Savcho Tinchev (Bulgária – űrfizika)
9. Julika Szimeonova (Bulgária – űrfizika)
10. Cestmir Barta (Csehország – űrfizika)
11. Tomaž Rodič (Szlovénia – űrélettan) – KKV

Forrás: http://www.nkth.gov.hu/
A félmillió euróhoz jutó kkv egyszeri, FOCUS névre keresztelt űrkutatási kísérletére - amely a habok súlytalanságbeli viselkedését kutatja majd, pontosabban azt vizsgálja, hogy miként hat a gravitáció a kísérletben használt habokra - három év várakozás után várhatóan idén, december 26-án kerül sor a Nemzetközi Űrállomáson - mondta a hvg.hu-nak Szirovicza Péter, a kísérlet tesztelésében részt vevő mérnök. Hozzátette azt is, a kétórás kísérletből nyert adatokat és tapasztalatokat előreláthatóan jól lehet majd hasznosítani a jármű-alkatrészgyártásban is.

A SURE programra kiírt pályázaton nyertes kutatóhelyeknek az indításért és a kísérlet elvégzéséért nem kell fizetniük, ám a műszer előállítását maguknak kell állniuk. (Az űripari cégek számára a Nemzetközi Űrállomáson való kísérletek elvégzésének a költségét a SURE 50 százalékban állja.)

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!