szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valamennyi dolgozójától megvált az edelényi Lux Gold Kft., a szakszervezet szerint azonban a társaság tulajdonosa megtévesztette a 180 embert, akik még tavaly decemberi bérüket sem kapták meg. Az ágazati szakszervezeti tömörülés peren kívüli megállapodásra törekszik a munkavállalók érdekében - közölte Varga Éva, az MSZOSZ-hez tartozó Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezetének alelnöke hétfőn Miskolcon sajtótájékoztatón. A társaság 2010-ben súlyosan veszteséges volt.

Varga Éva, aki a szakszervezeti tömörülés ruhaipari tagozatának vezetője is, elmondta: a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen ruhaipari céget, lényegében varrodát működtető Lux Gold Kft. vezetése januárban azt közölte a dolgozókkal, hogy megszünteti munkaviszonyukat.

A szakszervezet szerint a munkáltató mindezt úgy tette, hogy "rábírta" a dolgozókat arra, hogy közös megegyezéssel távozzanak, és ezért azt ígérte, hogy kifizeti a decemberi munkabért, illetve a cég telephelyén induló új üzemben tovább foglalkoztatja őket. Varga Éva tájékoztatása szerint ez a mai napig nem történt meg, a dolgozók nem kapták meg járandóságukat, és nincs állásuk. Kiemelte: a dolgozók azokhoz a papírokhoz, igazolásokhoz sem jutottak hozzá, amelyekkel a területileg illetékes munkaügyi központhoz fordulhatnának segélyért.

A szakszervezeti vezető beszámolója szerint a cég tulajdonosát nem "tudták elérni". Varga Éva hangsúlyozta: a szakszervezet abban érdekelt, hogy peren kívüli megállapodásra jusson, hogy a munkáltató fizesse ki az elmaradt bért, és legyen lehetőség a továbbfoglalkoztatásra is.

Hozzátette: amennyiben ezt nem teszi meg, a szakszervezet a munkaügyi bírósághoz fordul a ki nem fizetett bér és a dolgozók szándékos félrevezetése okán is - tette hozzá. A Lux Gold Kft. magyar magánszemélyek tulajdonában van. A cég vezetését az MTI-nek hétfő késő délutánig nem sikerült elérnie.

A 2007. április végén alapított Lux Gold Kft.-t magyar magánszemélyek hozták létre 3 millió forint jegyzett tőkével, ami azóta sem változott. A vállalat székhelye az alapításkor Szombathelyre volt bejegyezve, 2 hónappal később költöztek Edelénybe. A társaság 2010-ben 75,6 milliós nettó árbevétel mellett 62,94 millió forint adózott veszteséget ért el. Egy évvel korábban 95,5 milliós árbevétel után még csaknem 4 milliós adózott nyereséget hoztak össze, igaz 2008 megintcsak veszteségesre sikerült, a bukta akkor alig maradt el 16 millió forinttól miközben az árbevétel 62 millió forintot tett ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!