szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felszámolási eljárást indítottak a több mint 10 milliárd forint árbevételt összehozó, győri villanyszerelő cég a Raabvill ellen. Az alig másfél éve még új piacok felé forduló vállalat a lánctartozás miatt nem tudta kifizetni beszállítóit és alvállalkozóit és sikertelennek bizonyult a nyári csődegyezségi eljárás is.

Tavaly tavasszal még új piacok meghódítására készült a győri székhelyű RAAB Villanyszerelő kft., idén nyáron azonban már csődegyezség keretében kényszerült tárgyalni beszállítóival és munkavállalóival. Úgy fest, a tárgyalások nem vezettek sikerre, mert december első napjaiban közzétették, hogy felszámolási eljárás alá vonták a tavalyelőtt még 10 milliárd forint feletti árbevételt összehozó vállalatot.

“A RAABVILL Kft. az 1990-es évben történt alapítása óta a magyar villanyszerelési ipar jelentős szereplője. Műszaki vezetőink és a fizikai dolgozóink a korábbi GYÁÉV hatalmas projektjein pótolhatatlan szaktudást és szakmai gyakorlatot szereztek. A RAABVILL Kft. jelenleg is a magyarországi építőipari piac stabil szereplője.” Még most is ez olvasható a már évek óta a napelemgyártás és a naperőművek felé fordult vállalat honlapján, miközben nem hogy stabilnak nem mondható a felszámolás alá vont vállalat, hanem már nem is nagyon szereplő a piacon.

A szocialista építőipari monstrumból kiprivatizált vállalat kintlevőségei miatt nem tudta fizetni az alvállalkozók és a szállítók követelését – amiket egyébként alapvetően nem is  nem vitattak. A nyár végén még arról szóltak a híradások, hogy van esély a megegyezésre a csaknem 200 károsult szállítóval és alvállalkozóval, akik egymilliárd forint tartozás megfizetését várták a cégtől.

Elhalványultak az eredmények
raabvill.hu

Az 1991. március elején bejegyzett cég a csőd elől menekülő Győr Megyei Állami Építőipari Vállalat (GYÁÉV) villanyszerelési részlegéből jött létre GYÁÉVILL Kft. néven, majd három és fél év múlva RAAB Villanyszerelő Kft.-re változtatta a nevét. A vállalatot 45,3 millió forint jegyzett tőkével alapították, ami előbb 78,55 millióra emelkedett, majd 2008 őszén a jelenlegi 47,2 millióra süllyedt. Az 1994 nyarán magántulajdonba került cég jelenleg két magyar magánszemély tulajdonában van, akik egyben az ügyvezetők is, s mindketten a kezdetektől tulajdonosok. A társaságból 2008. október elsején kivált az egyik tulajdonos által jegyzett RAAB Ingatlan kft. A Raabvill Romániában és Szlovákiában működtet 100 százalékos tulajdonú leányvállalatot.

Egészen a tavalyi évig “jól ment” a vállalatnak, 2011-ben 10,6, egy évvel korábban pedig 9,3 milliárd forint árbevétel mellett 54,4, illetve 330 millió forint mérleg szerinti eredményt értek el – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. A múlt évben aztán összeesett az üzletmenet, az árbevétel már csak 1,85 milliárd forint volt, az eredmény pedig hatalmasat esett, több mint 827 millió forint veszteséget mutatott. Az eredménykimutatásból kiderül, hogy a vállalat exportértékesítései estek vissza brutálisan, csaknem a 2011-es 8,7 milliárd forintról nem egészen 70 millióra.

Kérdéseinkkel kerestük a társaság ügyvezetését is, de cikkünk megjelenéséig nem sikerült elérni egyik cégvezetőt sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!