szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A vállalati fogyasztók néhány éve már a szabadpiacon is beszerezhetik a működésükhöz szükséges villamos energiát vagy földgázt, de nem igazán élnek a lehetőséggel, pedig előbbi díjának ötöde, utóbbinak harmada is megspórolható lenne egy felmérés szerint.

A kis- és középvállalatok 72 százaléka még sosem kért be árajánlatot energiakereskedőtől annak érdekében, hogy csökkentse közüzemi számláit – derül ki a Tarifa24 online energia brókercég felméréséből. A közel 1300 kis- és közepes méretű vállalkozás válaszai alapján készült elemzés szerint a cégek kétharmada tisztában van vele, hogy az energiakereskedők versenyeztetésével csökkentheti közműszámláit, és ugyanilyen mértékben tájékozott arról is, hogy a kereskedőváltás nem jár anyagi kiadással, mégis 72 százalékuk semmit nem lép az ügy érdekében.

Ennek oka a Tarifa24 portált üzemeltető Energymarket24 Kft. ügyvezető igazgatója, Tóth Zoltán szerint a szokatlan a nyelvezet, illetve a bonyolultnak tűnő adminisztráció. Ezzel szemben véleménye szerint egy új kereskedővel történő szerződéskötés semmivel sem bonyolultabb, mint mondjuk biztosítót váltani online brókeren keresztül.

Már csak azért is érdemes volna a cégeknek fontolóra venni a váltást, mert az eddig megkötött szerződések adatai szerint a villamos energia díjának ötöde, míg a földgázszámlának a harmada is megspórolható. Mivel a hazai szabályozás alapján az energiaellátási szerződések legnagyobb részét egy évre kötik, a szabadpiaci energiaárak mindig fél-egy évvel követik a világpiaci energiahordozók árának alakulását. A következő évre új szerződést kötők tehát éppen ebben az időszakban profitálhatnak majd a tavalyi világpiaci olajárzuhanás hatásából.

Ez azonban alig ismert a hazai kkv-k körében, legalábbis erről árulkodik, hogy a megkérdezettek mindössze 12 százaléka számít a következő egy év során 5 százaléknál nagyobb mértékű díjcsökkenésre, miközben a válaszadók 25 százaléka díjemelkedéssel kalkulál.

A Tarifa24 várakozása szerint a kereskedők által kínált jelentős tarifacsökkenés a következő egy év során jelentősen aktivizálja majd a versenypiaci beszerzésre jogosult vállalatokat: a földgázpiacon az érintettek negyede, míg a villamosenergia-piacon mintegy 40 százaléknyian is új szerződést köthetnek.

Az energiakereskedőkkel szemben ugyanakkor némi óvatossággal lehet találkozni: a megkérdezettek 46 százaléka csak abban az esetben kötne szolgáltatói szerződést a legkedvezőbb árat kínáló szereplővel, ha annak korábban már találkozott a nevével.

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!