szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szörfdeszkákat gyártó cégnél öt óra a napi munkaidő, az ebédet már mindenki otthon fogyaszthatja el. A termelékenységre pedig nincs panasz – a leggyorsabban növekvő San Diegó-i cégnek választották őket tavaly.

Az állva evezős, Paddle szörfdeszkákat gyártó cég dolgozói reggel nyolctól egyig vannak bent, így az egyórás ebédszünet kiiktatásával tulajdonképpen csak két órával rövidebb a munkaidő. Az alkalmazottak nem kapnak kevesebb fizetést, mint a nyolcórás munkarendben, viszont hatékony munkavégzést várnak tőlük – számol be Stephan Aarstol cégügyeiről a Business Insideren.

Nincs főnök, se iroda, alig dolgoznak, mégis kaszálnak!

Megtaláltuk a tökéletes munkahelyet, legalábbis geekeknek. Dél-Amerikában van és mivel 204 százalékkal nő évente a cég bevétele, folyamatos a terjeszkedés, így a munkaerő-felvétel is.

Tavaly a kilencfős cég 9 milliós bevételt ért el. „Amikor másoknak elmondom, hogy a cégemnél csak 5 órás a munkaidő mindenki azt mondja, hogy az szép, de nálunk nem működne” – mondja Aarstol, aki szerint a 9-től 5-ig munkarend annyira beléjük ivódott, hogy el sem tudnak képzelni más rendszert. Pedig a munkaidő 30 százalékos csökkentésével könnyedén fenntartható ugyanaz a termelékenységi szint.

A pionír cégvezető szerint csak azért, mert valaki 8 órát ül az asztalnál az még nem jelenti azt, hogy dolgozik is. Másrészt a boldog alkalmazottak sokkal hatékonyabbak, márpedig akinek több szabadideje van, az jó eséllyel, nagyobb kedvvel battyog be hétfőként a munkahelyre.

Aarstol szerint az ötórás munkanap bevezetéshez öt dologra van szükség:

A Pareto-elv alkalmazása

Az elv szerint a termelés 80 százaléka az erőfeszítések 20 százalékából jön ki. Mindössze arról van szó, hogy ezt a hatékony 20 százalékot öt órában kell elvégezni.

Teljesítményalapú gondolkodás

A legtöbb dolgozót órabérben fizetik, holott a munkahelyeken aligha az ott töltött idő számít, hanem az elvégzett munka. Aarstol felajánlotta a profit öt százalékát a legjobb teljesítményt végző munkásoknak, hogy ösztönözze a teljesítmény alapú gondolkodás kialakulását.

Nem kell mindig elérhetőnek lenni

„Először féltem, hogy ha felére csökken a munkaidő és ezzel együtt a customer service elérhetősége, azzal elveszítjük a vásárlóink felét. De rá kellett jönnöm, hogy a mi esetünkben nem olyan fontos a rendelkezésre állás. A vevőink nagyjából öt évente vesznek egy deszkát, bőven elég, ha tudják, mikor vagyunk nyitva.”

Technológiai segítség a hatékonyságnöveléséhez

Megoldást kellett találni arra is, hogyan szolgáljanak ki ugyanannyi vevőt kevesebb idő alatt ugyanazzal a létszámmal. A válasz az egyes folyamatok automatizálása volt: felturbózták a gyakori kérdések oldalt és YouTube oktatóvideókon tették vizuálisan is érthetőbbé és bármikor elérhetővé az egyes folyamatokat. A csomagolási és logisztikai feladatokat szoftveres megoldásokkal optimalizálták.

Nem kell minden nap egykor lelépni

Az ötórás munkanap esetében is – csak ahogy a nyolcórásnál – vannak túlórázások. "Bárki felállhat bűntudat nélkül egykor, de a legjobb teljesítményt nyújtók, azért mindig lenyomnak egy-egy hosszú napot, akár 12 órásat. A lényeg, hogy az ötórás munkaidő sokkal könnyebben összeegyeztethető a magánélettel, és így elégedettebbek a dolgozók is." A hatékonysághoz pedig elégedett munkaerő kell.

Lejárt lemez a 8 órás munkaidő, itthon mégsem engednek belőle

A vállalatok ragaszkodnak a főállású munkavállalókhoz, miközben a négy órában dolgozók egységnyi idő alatt hatékonyabban is dolgozhatnak, nem beszélve arról, hogy az atipikus foglalkoztatási formák vonzóbbak az egyébként nem éppen lehorgonyzó Y generáció számára is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!