Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
35 milliárd forint profitot szerzett a K&H az idei első félévben, a kormányzati döntések 51,8 milliárd forint pluszkiadást jelentettek a cég számára.
35 milliárd forint profittal zárta az idei első félévet a K&H, ebből 35,8 milliárd forintot hozott a bank, a biztosítás pedig 800 millió forint veszteséggel rontotta a mérleget.
Lehetett volna ez több is: nem véletlen volt az eredményt bemutató sajtótájékoztató első mondata az, hogy a kormányzati intézkedések negatív hatása ellenére sikerült stabil eredményt elérni. Az extraprofitadó a banknak 33,4 milliárd forint kiadást jelentett, a biztosítónak 5,7 milliárdot. Ha ehhez hozzátesszük a bankadó a kamatstop miatti kiesést is, akkor az jön ki, hogy 51,8 milliárd forint pluszkiadást jelentettek a cégnek a kormányzati intézkedések.
A cég a bevételeit 125-ról 156 milliárd forintra növelte – vagyis 25 százalékkal, az infláció fölött. A működési költségei eközben 93-ról 111 milliárd forintra emelkedtek.
A K&H-nak 815 ezer ügyfele van Magyarországon, ez egy év alatt 5 százalékos növekedés. Az év első felében 297 milliárd forint új hitelt helyeztek ki, de ennek a megoszlása kettős: a vállalatoknál 30, a magánszemélyeknél 3 százalékkal nőtt a hitelállomány.
A magas kamatok miatt a lakáshitelezés szinte leállt nemcsak a K&H-nál, hanem az egész országban, ez látszik ezeken a számokon is. 2023 második negyedévére már a teljes magyar hitelpiac és ezen belül a K&H is stagnálásba ment át.
A lakossági hitelkereslet az első negyedévben drasztikusan visszaesett. Arról a mélypontról azóta már egy kicsit felélénkült, de még mindig nem érte el a 2022 végi szintet. A tavalyi második negyedévben 77 milliárd forint új hitelt helyeztek ki, az idei elsőben 23 milliárdot, a másodikban 38 milliárdot. A jelzálog- és a babaváró hiteleknél volt a legnagyobb visszaesés, a személyi hiteleknél kevesebb.
A babaváró hitelek felvételének szigorítása után valószínű, hogy 2025-től a tavalyi hitelezési szint felét sem fogják elérni. A csoknál ennél is durvább, 80-90 százalékos visszaesés jöhet.
A banknál ennek ellenére úgy számolnak, hogy nagyon nagy baj nincsen. Érdemben akkor romlana a portfólió, ha sokan lennének munkanélküliek, vagy ha a cégek tömegesen dőlnének be, de egyelőre erről nincs szó. Nehezebb a helyzet, mint volt egy éve, de a cégek nem leépítésekkel próbálnak spórolni.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.