szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cég a munkamorálra hivatkozik, a szakszervezet felháborítónak tartja a döntést.

Az elmúlt hetekben a Tesla egyik német gyárának igazgatója arra kért több vezetőt, hogy látogassák meg otthonukban azt a körülbelül kéttucatnyi alkalmazottat, akik az elmúlt kilenc hónapban betegszabadságuk alatt is fizetést kaptak – írja a The Guardian.

André Thierig gyártási igazgató szerint az iparágban bevett, hogy ilyen ellenőrzéseket hajtanak végre, és mindez a munkamorál erősítését szolgálja. A gyár több mint tizenkétezer dolgozóját képviselő szakszervezet felháborítónak tartja a döntést.

Az érdekképviseleti szervezet regionális vezetője, Dirk Schulze szerint bármilyen részlegről is legyen szó, a gyár szinte minden dolgozója rendkívül magas munkaterhelésről számol be. „Amikor létszámhiány van, a beteg dolgozókra nyomás nehezedik, az egészségesek pedig pluszmunkával vannak túlterhelve. Ha a gyár felügyelői valóban csökkenteni akarják a betegállományt, akkor meg kellene törniük ezt az ördögi kört” – tette hozzá.

A gyárban a betegszabadságok aránya általában eléri vagy meghaladja a 15 százalékot, és a szakszervezet képviselője szerint a dolgozók „a félelem kultúrájába” betegednek bele.

Thierig szerint sokan kihasználják a munkavédelmi törvényeket, és a kölcsönzött munkaerő körében a betegszabadságok átlagos aránya mindössze két százalék. Hozzátette: megfigyelték, hogy a pénteki napokon, valamint a késői műszakokban 5 százalékkal többen vesznek ki betegszabadságot, mint máskor. „Mivel a munkakörülmények minden munkanapon, minden műszakban azonosak, valószínűsíthető, hogy csak kihasználják a rendszer adta lehetőségeket” – jegyezte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!