szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Samsung gödi akkugyára környezethasználati engedélyét áprilisban felfüggesztette a bíróság, a Telex által megkérdezett jogász szerint ekkor le kellett volna állítani a gyártást. A gyár azonban nem állt le, mert a kormányhivatal nem szólította fel a Samsungot a működése felfüggesztésére. Értelmezése szerint a másodfokú bíróság most gazdasági érdekekre hivatkozva adta vissza ismét az engedélyt.

A Fővárosi Ítélőtábla szeptember 18-án hatályon kívül helyezte azt az áprilisi bírósági végzést, amely szerint ideiglenesen le kellett volna állítani a Samsung gödi akkumulátorgyárát, így a gyár öt hónap után ismét szabályosan működik – véli a Telex által megkérdezett jogász.

Dr. Kiss Csaba környezetvédelmi szakjogász, az EMLA Egyesület igazgatója szerint a másodfokú bíróság új eljárásra utasította az első fokon eljáró Budapest Környéki Törvényszéket, amelynek ismét döntenie kell majd a gyár működésének esetleges felfüggesztéséről. Amennyiben ez megtörténik, a Samsung – a jogász szerint – feltehetően újra figyelmen kívül hagyja a döntést, akárcsak áprilisban.

A gödi Samsung-gyár működése körüli jogi vita hátterében az áll, hogy a magyar szabályok szerint a nagyobb ipari létesítményeknek “egységes környezethasználati engedélyre” van szükségük. Ezt az engedélyt csak akkor adják ki, ha a hatóságok megállapítják, hogy az üzem nem terheli túl a környezetét, és a technológiája megfelel a Legjobb Elérhető Technikának. Bár a Samsung már évek óta működik, mérete ellenére korábban nem kérték tőlük ezt az engedélyt. 2023 júniusában a kormányhivatal azonban lefolytatott egy környezetvédelmi felülvizsgálati eljárást, aminek a végén decemberben tíz évre kiadta számukra a környezethasználati engedélyt. Ezt az engedélyt a Göd-ÉRT Egyesület megtámadta, az elsőfokon eljáró bíróság pedig áprilisban felfüggesztette annak érvényességét, azonban a gyár ennek ellenére is folytatta a termelést.

A Fővárosi Ítélőtábla tehát szeptember 18-án hatályon kívül helyezte a Samsung gödi akkumulátorgyárának környezethasználati engedélyének áprilisi felfüggesztését, így a gyár működése jogilag ismét szabályos – állítja a jogász. Kiemeli, hogy az ítélet alapja az volt, hogy az elsőfokú bíróság nem biztosított lehetőséget a Samsungnak álláspontjának kifejtésére a felfüggesztés gazdasági következményeiről. Az Ítélőtábla szerint ez az eljárási hiba befolyásolta a döntést. Az új eljárás során a Samsung és a szakhatóság számára lehetőséget kell biztosítani a nyilatkozattételre, hogy az összes szempont mérlegelése után születhessen ítélet. Kiss Csaba szerint az ügy még évekig húzódhat, mivel az elsőfokú ítélet meghozatala után további fellebbezések lehetségesek.

A Samsung környezethasználati engedélyének felfüggesztése áprilisban történt, azonban a gyár nem állt le, többek szerint azért, mert Magyarországon egyszerűen hiányzik a megfelelő apparátus a bírósági végzések végrehajtásához.

A Göd-ÉRT Egyesület és a Greenpeace akkor demonstrációt szervezett az ex lex állapot ellen, aminek során ellenzéki politikusok elzárták a gyár bejáratát.

A Pest Vármegyei Kormányhivatal azt állította, hogy a bíróság döntése nem a gyár teljes leállítását jelenti, hanem csak azt, hogy a hőtermelést 50 megawattra kell korlátozni – foglalta össze a lap.

Kiss Csaba szerint azonban a kormányhivatal szándékosan félreértelmezi a jogszabályokat, hogy elkerülje a Samsung működésének korlátozását. Hangsúlyozza: a gyárnak, ha a kormányhivatal értelmezése helyes lenne, a kapacitását 1,38 százalékra kellett volna csökkentenie, de ezt sem tette meg. Szeptember óta azonban már újra szabályosan működik.

Átlátszó: Most a gödi akkugyár környezetkárosítása ellen küzdő civil szervezetre szállt rá a Szuverenitásvédelmi Hivatal

A lap ellen nyár eleje óta zajlik vizsgálat, de Lánczi Tamásék adatszolgáltatást várnak a szintén vizsgálat alá vont Átlátszónet Alapítványtól is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!