szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az unió „nagyon elkötelezett” a nagy technológiai cégekre vonatkozó szabályai mellett, és nem célozza meg külön az amerikai vállalatokat – mondta Henna Virkkunen, az Európai Bizottság digitális ügyekért felelős ügyvezető alelnöke.

Az Európai Unió nem fogja feladni technológiai szabályait annak érdekében, hogy kereskedelmi megállapodást kössön Donald Trumppal – közölte Virkkunen a The Guardian tudósítása szerint, márpedig a Trump-kormányzat kiemelt célja, hogy az EU engedjen ebben a kérdésben.

Az alelnök finoman visszautasította azt a felvetést, hogy az uniós digitális szabályozás egyfajta kereskedelmi akadálynak minősülhet, mondván: a szabályok minden vállalatra egyformán vonatkoznak, legyenek európaiak, amerikaiak, vagy kínaiak. „Nem célzunk meg külön cégeket, szabályaink minden esetben kockázatalapú megközelítést követnek” – jelentette ki.

Az EU vezetői ugyanakkor fontolgatják, hogy ha az amerikai vámok tartósnak bizonyulnak, akkor különadót vetnének ki az amerikai techcégekre.

Az elmúlt napokban Trump vezető kereskedelmi tanácsadója, Peter Navarro azzal vádolta az EU-t, hogy „jogi hadviselést” folytat az Egyesült Államok legnagyobb techcégei ellen, és hosszasan sorolta a szerinte alkalmazott „nem vámjellegű fegyvereket”.

A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg pedig nemrég úgy fogalmazott, hogy az EU-s szabályok „intézményesítik a cenzúrát”, míg Trump bírálta az európai döntéseket, amelyekben bírságokat szabtak ki, és versenyjogi vizsgálatokat indítottak többek közt az Apple és a Facebook ellen. Zuckerberg januárban arra kérte Trumpot, „intézze el”, hogy az EU ne bírságolhassa meg az amerikai techvállalatokat.

Milliárdokat érő adatvagyonon ülnek az európaiak, és az USA techszektora frontális támadást indított a megszerzéséért

A legnagyobb amerikai techcégek vezetői kérik Donald Trumpot, hogy helyezze nyomás alá az EU-t, ne legyenek olyan szigorúak az európai szabályok. Az EU-polgárok adatainak védelme és a piactorzítás elleni szabályok dollármilliárdokban mérhető kárt okoznak a nagy techcégeknek, és most jön csak a próbálkozás, megszerezhetik-e ingyen az adatainkat, hogy azzal fejlesszék a mesterséges intelligenciát.

Az uniós digitális szabályokra utalva Virkkunen megjegyezte: az amerikai technológiai cégekre gyakran nagyobb kötelezettségek hárulnak, mivel ők a piac legnagyobb szereplői. „Minél nagyobb szereplő valaki, annál nagyobb kötelezettségei vannak, hiszen annál nagyobb kockázatot jelent.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!