szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fáklyás Vajdahunyadvár-történeti séta, indiai est, Tündérek éjszakája, filmvetítések, koncertek és sok egyéb program várja szombaton, a Múzeumok éjszakáján az Andrássy út és környékének kiállítóhelyeire szép számban érkező közönséget.

A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban az éjszakai toronytúrák, a fáklyás vártörténeti séta, a Kadarka Szalon, a szerelmi varázslás és bájitalkészítés mellett a Vajdahunyadvár üvegablakait készítő Róth Miksa előtt tisztelegtek születésének 150. évfordulóján, ólomüvegsüti-sütéssel, hologramos karkötő készítéssel, üvegfestéssel.
   
Névadójáról természetesen megemlékezett a Róth Miksa Emlékház is, a Nefelejcs utcai egykori üvegműhelyben többek között csak erre az éjszakára nyílt kiállítás, "üvegzene", beszélgetések és fényfestés várta a látogatókat, és szombat este nyílt meg a Balassi Intézet Róth Miksa munkásságát áttekintő tárlata is.
   
Sokan érkeztek a Műcsarnokba is, ahol jelenleg a képzőművészeti szalon nagyszabású tárlatát és a Metamorphosis Transylvaniae című kiállítást lehet megtekinteni. A kortárs kiállítóhely a tárlatok mellett csaknem egy tucat programmal várja a különböző korosztályból érkező látogatókat.
   
Az este első felében, a Tündérek éjszakája során kóborló tündérek varázsolták egy-egy kiállított mű szereplőivé az önként vállalkozó gyerekeket. Lévay Jenő képzőművész különleges képrögzítő berendezését, a Harmonográfot mutatja be a Műcsarnokban, ahol Bán Ildikó táncpedagógus mozgásművészeti foglalkozás tartott, Rohmann Ditta pedig csellókoncertet adott. Az este második felében fellép a Borbély Mihály Trió, Hajnóczy-Kenderesi-Grencsó Trió és Góbi Rita, Elsa Valle és Jazz Latin Syndicate, valamint a Tóth Viktor Trió, de a közönséget felolvasószínházak is várják még.
   
A filmek a legnépszerűbbek a Terror Háza Múzeumban, ahová az intézmény munkatársainak beszámolója szerint 21 óráig már négyezren látogattak a Múzeumok éjszakáján. Az Új világ született - Európai testvérháború 1914-1918 című film a Szarajevóban lelőtt Ferenc Ferdinánd trónörökös és Tisza István miniszterelnök életútján keresztül mutatja be új dimenzióból a 20. század első világégését, a Rabszolgasorsra kényszerítve című alkotás szemtanúkat, túlélőket megszólaltatva eleveníti fel a második világháború utáni sötét időszakot, a Játsszunk nyugodtan! című film pedig Puskás Ferenc életútján keresztül idézi meg a Rákosi- és a Kádár-rendszert, valamint a rendszerváltoztatást.
   
Sokan kíváncsiak a héten megnyílt Először szabadon című időszaki tárlatra is, amely az első szabad választások és az azokat megelőző kampány időszakát mutatja be, de a Terror Háza állandó tárlata is vonzza a látogatókat.
   
A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum programja az idei Múzeumok éjszakáján Az indológus indián - Baktay Ervin emlékezete című kiállítás tematikájához illeszkedik; a múzeum-villa Andrássy úti kertjében egyaránt népszerűek az indiai kézműves és gasztronómiai programok.
   
A ráhangolódást az estére az Atma Sound 432 hertzre hangolt koncertje segítette, a Shirayan Vajramutthí csoport harcművészeti bemutatót tartott, Juhász Gábor gitárművész és Szalay Péterrel, az indiai ütőhangszerek hazai mesterével lép fel, majd a Sivasakti Kalánanda Táncszínház után a Korai Öröm Akusztik fellépésével zárul majd az este a Hopp Ferenc múzeumban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!