szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főigazgató abban bízik, hogy ha három intézményből egyet bezárnak, egy másikat pedig takaréklángra helyeznek, az Operaház működése zavartalan lesz.

„Vakon repülünk, műszerek nélkül, éjjel, ködben” – így foglalta össze a Magyar Állami Operaház főigazgatója az energiaköltségek emelkedése miatt kialakult helyzetet. Ókovács Szilveszter az InfoRádiónak azt mondta, hogy az Operaház és az Erkel Színház gázfűtésére „kifizethetetlen”, egymilliárd forint körüli összegről szóló árajánlatot kaptak, ami a korábbihoz képest nyolc-tízszeres emelkedés. Az áram esetében is hasonló nagyságrendű növekedéssel számolnak, de a pontos szám még nincs meg.

A szintén az Operához tartozó, 30 ezer négyzetméter területű Eiffel Műhelyház távfűtésen van, de azt még egyáltalán nem tudják, hogy milyen költségekkel kalkulálhatnak a január elsejei árváltozás után.

Az Erkel Színház épülete
MTI / Róka László

Ókovács azt mondta, hogy az Operaházat mindenképpen nyitva akarják tartani, ott, azon túl, hogy az állami előírásnak megfelelően 18 fokra állítják a fűtést, egyéb változást nem terveznek. „A vezérhajónak működni kell, és ez, pillanatnyilag úgy látom, hogy nincs is veszélyben, meg fogjuk tudni oldani” – jelentette ki, és megjegyezte: reméli, hogy a nézők elviselik majd az alacsonyabb hőmérsékletet. „Úgyis hamar belehelik a nézőteret. Nem hiszem, hogy ott fázás lesz.”

Az Erkel Színházat viszont bezárják november 6-tól a fűtési szezon végéig.

Az Eiffel Műhelyházban eltöröltek minden előadást – megtakarítást várnak attól, hogy a színháztermet és a közösségi tereket sem kell annyiszor felfűteni –, de magát a létesítményt nyitva tervezik tartani, mert ott próbálnak, illetve gyártanak és raktároznak mindent, ami a fellépésekhez kell. Ha ez nem működik, az Operaház sem tud.

Ha az Eiffelre rettenetes nagy ár jön ki, akkor nem tehetünk mást, oda fogunk fordulni az édesanyánkhoz, a magyar államhoz (...), hogy segítsen”

– fogalmazott a főigazgató. Azt is megjegyezte, hogy nehéz helyzetben vannak, hiszen a minimum kétmilliárd forinttal magasabb rezsi mellett egymilliárd forintot elvontak tőlük – ez összesen a költségvetésük ötödét teszi ki. „Ez az összeg a működési költségből jön le, a béreket nyilván nem érintheti az elvonás” – hangsúlyozta Ókovács Szilveszter.

A rezsi emelkedése más kulturális létesítményeket is nehéz helyzetbe hoz. A Vígszínházé például több százmillió forintra nő.

„Gyertyafényben lehet olvasni, de egy színházi előadást nem szerencsés világítás nélkül megtartani"

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!