szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lehet, hogy Karády 40 évvel megelőzte a Back to the Future-t?

Január 1-ig ingyenesen nézhető az NFI Filmarchívum Youtube-csatornáján Karády Katalin felújított sci-fije, a Szíriusz – írja közleményében a Nemzeti Filmintézet.

“Bár fantasztikus motívumok korábban is megjelentek a magyar filmben, és műfajára nézve a Szíriusz is inkább romantikus kalandfilm, Hamza D. Ákos 1942-ben készült alkotását szokás az első magyar időutazásos sci-finek tekinteni, amely bemutatójának idején a Velencei Filmfesztiválon is szerepelt. A Herczeg Ferenc 1894-ben megjelent regényén alapuló film nemcsak a műfaj hazai képviselőire hatott, de különös módon az amerikai sikerfilm, a Vissza a jövőbe egyes motívumait is megelőlegezte” – írják.

De hogy miről is van szó?

Nos, a kalandvágyó gróf, Tibor Ákos (Szilassy László) egy átmulatott éjszaka után jelentkezik Sergius professzor (Baló Elemér) hirdetésére, aki azt állítja, feltalált egy időutazásra alkalmas gépet. A professzor és a gróf visszarepül Mária Terézia idejébe, ahol Tibor beleszeret a gyönyörű velencei énekesnőbe, Rosinába (Karády Katalin).

A film teljes körű, 4K felbontású restaurálása a NFI Filmarchívum és Filmlabor együttműködésében valósult meg. A film fényvilágának helyreállítása Nagy András operatőr közreműködésével történt.

Szíriusz (1942) – Előzetes

Az első fennmaradt magyar időutazós sci-fi, amely a Vissza a jövőbe motívumait is megelőlegezi, Karády Katalin főszereplésével. A kalandvágyó gróf, Tibor Ákos (Szilassy László) egy átmulatott éjszaka után jelentkezik Sergius professzor (Baló Elemér) hirdetésére, aki azt állítja, feltalált egy időutazásra alkalmas gépet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!