Medgyessy az Irak lefegyverzését támogató európai vezetők között
Nyolc európai vezető - köztük Tony Blair brit és Medgyessy Péter magyar miniszterelnök - a londoni Times csütörtöki számában közös cikkben áll ki az egységes transzatlanti fellépésért Irak lefegyverzésének ügyében. Arra figyelmeztetik az ENSZ-t, hogy hitelességének megőrzése a tét ebben a kérdésben. Nincs az aláírók között Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia elnök. Az első elemzések szerint ez az amerikai állásponttal markánsan szembenálló Párizs és Berlin elszigetelődését jelezheti. A fideszes Németh Zsolt kezdeményezi, hogy a külügyi bizottság hallgassa meg Medgyessy Pétert azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormányfő is csatlakozott felhíváshoz.
Utalva arra, hogy a német és francia vezetők nincsenek az aláírók között, az európai vezetők kijelentik, hogy a transzatlanti viszonyrendszer nem eshet áldozatául annak, hogy a jelenlegi iraki rendszer kitartóan fenyegeti a világ biztonságát. "E transzatlanti kötelék - ma inkább, mint eddig bármikor - az egyik garanciája szabadságunknak" - áll a szövegben.
A cikk szerint - amelynek ötlete a Reuters értesülése szerint José Maria Aznartól származik - az iraki rendszer és a birtokában lévő tömegpusztító fegyverek egyértelműen fenyegetik a világ biztonságát. "Mindannyiunkat kötelez a Biztonsági Tanács 1441-es számú határozata, amelyet egyhangúlag fogadtak el. Mi, európaiak azóta - a prágai NATO-csúcson és a koppenhágai EU-csúcson is - megerősítettük, hogy támogatjuk a 1441-es határozatot, és azt, hogy az ENSZ által kijelölt úton kívánunk haladni". A felhívás szerint ennek jegyében a nemzetközi közösségnek továbbra is egységesen kell ragaszkodnia a bagdadi rendszer lefegyverzéséhez.
A cikket jegyző politikusok szerint a tömegpusztító fegyverek és a terrorizmus egymásra találása olyan fenyegetés, amelynek következményei kiszámíthatatlanok, és amelytől mindenkinek tartania kell. A levél szerint Európának nem az iraki néppel van vitája; az iraki nép valójában az első áldozata az országot jelenleg uraló brutális rendszernek. A cikk leszögezi: az ENSZ alapokmánya a nemzetközi béke és biztonság megőrzésének feladatával ruházza fel a Biztonsági Tanácsot s nem megengedhető, hogy egy diktátor módszeresen megsértse az ENSZ-határozatokat. Ha ezeknek a határozatoknak nem lehet érvényt szerezni, a Biztonsági Tanács elveszti hitelességét, aminek a világ békéje látná kárát. "Bízunk abban, hogy a Biztonsági Tanács ellátja felelősségteljes feladatát" - írják.
A cikk a brit diplomácia támogatásgyűjtő kampányának véghajrájában látott napvilágot, s a CNN tudósítása szerint az amerikai kormány politikája európai támogatottsága bizonyítékaként üdvözölte. Tony Blair, akinek országa az európai hatalmak közül egyedüliként veszi ki részét tényleges - és nagyarányú - katonai felvonulással az Irak elleni háborús készülődésből, szerda este Londonban fogadta Silvio Berlusconi olasz kormányfőt. Előző nap az ausztrál, a kanadai, a görög és a török kormányfővel beszélt, majd tárgyalt Jacques Chirac francia elnökkel, aki az európai szövetségesek közül - Schröder német kancellárral karöltve - a legvehemensebben veti el az amerikaiak vezette újabb iraki háború gondolatát. Blair pénteken George W. Bush amerikai elnök vendége lesz Camp Davidben.
A brit diplomácia mellett a brit hadigépezet is mozgásba lendült már: a Földközi-tenger keleti medencéjében jár a királyi haditengerészet húsz éve nem látott méretű, 16 hajóegységet számláló expedíciós flottája, s a védelmi miniszter a minap bejelentette azt is, hogy a szárazföldi hadsereg negyede, 30 ezer fő szintén útnak
indul a Perzsa-öböl térségébe, 300 páncélos és jelentős tüzérségi erő kíséretében.
A Medgyessy Péter által aláírt levéllel kapcsolatban a külügyi bizottság fideszes elnöke, Németh Zsolt úgy fogalmazott: nem hiszi, hogy Medgyessy Péternek joga van kész helyzet elé állítani a magyar közvéleményt. „Nem a Timesban kellene közölnie egy ilyen súlyú kérdésben a magyar miniszterelnöknek álláspontját, hanem mindenekelőtt Magyarországon, azt megelőzően pedig a külügyi bizottságban” - szögezte le. A politikus kérdésesnek nevezte, hogy a nyilatkozat miként hat majd az Európai Unió iraki kérdéssel összefüggő álláspontjára. Mint mondta: a belépőkkel együtt összesen 25 államból nyolc írta alá a nyilatkozatot, 17 viszont nem. (MTI)
A NATO nem döntött az Irak elleni háború támogatásáról