szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Reuters híre szerint kétszer gyakrabban küzdenek komoly szívproblémákkal az egyedül élő emberek, mint azok, akik megosztják életüket valakivel.

Az orvosok úgy találták, hogy a kor előre haladtával a veszély csak egyre fokozódik – ez derült ki ugyanis abból a felmérésből, mely során 138 ezer Aarhusban élő dánt vizsgáltak meg, akik életkora 30 és 69 között volt.

Az Aarhus Sygehus kórház orvosa, Kirsten Nielsen szerint, aki egyébként a kutatás eredményeit a Járvány és közegészségügyi folyóirat legfrissebb számában is közzétette, elmondta: a szívproblémák kialakulásáért több tényező is felelős. Ilyen az egyedüllét, a dohányzás, a túlsúly, a magas koleszterinszint, a rendszeres orvosi vizsgálat hiánya, valamint az elégtelen családi háttér.

Míg a hatvan év feletti nők csupán 5,4 százaléka él magányosan, addig a férfiak esetében már az ötven év felettiek 7,7 százaléka lakik egyedül. Ráadásul az elhunyt férfiak kétharmadánál diagnosztizáltak anginát vagy szívrohamot, viszont a nőknek csupán egyharmadánál voltak ezek a halál kiváltó okai.

A komoly szívbetegségek előfordulása azok között a legalacsonyabb, akik társsal élnek, magas iskolai végzettségük van, és aktívan dolgoznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

A néma szívroham a nőket sújtja

A szívrohamok több mint 40 százaléka marad észrevétlen a felbukkanásának időpontjában, állítja egy nem rég készített holland tanulmány. A kísérlet során megfigyelt nők több mint kétharmadánál maradt a szívinfarktus felderítetlen, míg ez az arány a férfiaknál csak egyharmad.

Folk György (hvg.hu) Karrier

A munkahelyi stressz megduplázza a szívroham esélyét

Határidők, tárgyalások, meetingek – gyilkos mértékben növelhetik egy szívroham esélyét, az azt követő napon. Egy új tanulmány szerint az irodai stressz duplájára növeli a szívroham esélyét.