szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nikotinfüggőséget azok a változások okozzák, amelyeket a dohányzás idéz elő az agyban, és amelyek hasonlóak ahhoz, mint amilyenek a kokaint, heroint, vagy egyéb, függőséget okozó drogokat fogyasztók agyában keletkeznek - állapították meg amerikai kutatók állatkísérletek nyomán kapott vizsgálati eredmények alapján.

Hasonló eredményre jutottak orvosok dohányzók és nem dohányzók agyának boncolásakor is, azt tapasztalva, hogy a változások maradandóak, és még akkor is észlelhetőek, ha az érintett már évekkel korábban leszokott a dohányzásról - jelezte Bruce Hope, a Szenvedélybetegségek Országos Intézete (NIDA) egyik kutatócsoportjának vezetője.
 
A csoport vizsgálatai során annak a két enzimnek a mennyiségét mérte, amelyek jelentős szerepet játszanak abban, hogy az agyi neuronok értelmezni tudják a különböző kémiai anyagok, köztük a boldogságérzésért felelős vegyület, a dopamin által kibocsátott jelzéseket. A dohányzók, illetve az egykori dohányzók agyi neuronjaiban e két vegyület a normálisnál jóval nagyobb mennyiségben volt jelen - írta a Journal of Neuroscience című folyóirat a kutatócsoport vezetőjét idézve.
 
Bruce Hope szerint a vizsgálat eredménye megerősíti korábbi állatkísérletek során napvilágra került tételt is, miszerint a nikotin ugyanolyan enzimszint módosulást okoz az agyban, mint a kokain és a heroin. Ez a változás hosszú időn át visszafordíthatatlan, és megalapozza az egyén nikotinfüggőségét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Évente ötvenezer áldozata van a passzív dohányzásnak

A 2005-ös adatok szerint tavaly a passzív dohányzás következtében csaknem ötvenezren hunytak el az Egyesült Államokban. A tüdőrákos és a szív- és érrendszeri megbetegedések mellett a passzív dohányzás hirtelen bölcsőhalt is okozhat.

hvg.hu/MTI Plázs

Teljes körű dohányzási tilalom 2009-től

A Magyar Tüdőgyógyász Társaság a dohányzás ellenes évnek nyilvánította 2007-et. Erről, valamint a dohányzás leszokást segítő programról, és a néhány hete Magyarországon is kapható nikotin mentes új gyógyszerről számoltak be a szakemberek.

MTI Tech

Megtalálták a láncdohányzás génjét

Japán kutatók megtalálták azt a gént, amely a nikotinfüggőséggel áll szoros kapcsolatban, így hatékonyabb módszerek dolgozhatók ki a leszokásra - olvasható egy japán napilap szerdai számában.