szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Daganatos betegségben évente 33 ezren halnak meg, s 75 ezernyi új megbetegedést diagnosztizálnak Magyarországon; ezzel az adattal a legrosszabb helyen állunk az európai uniós listán. Megelőzéssel, életmódváltással változtatni lehetne a hazai helyzeten - állítják az onkológusok.

Napjainkban vitatott, hogy a finanszírozási rendszerben kinek mi jár; kérdéses, hogy a beteg megkap-e mindent, ami gazdaságilag megengedhető. Adott-e minden esély arra, hogy a rákbetegek meggyógyuljanak, vagy hogy az orvostudomány pillanatnyi ismeretei szerint a lehető leghosszabb életet élhessék - közölte a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT). 
 
A szakemberek abban egyetértenek, hogy nincs olyan gazdag állam a világon, amely képes volna rá, hogy minden beteg számára kifizesse a ma elérhető valamennyi onkológiai terápiát. Azt kell vizsgálni, hogy a meglévő forrásokat a költségvetés arra költi-e, amire valóban indokolt volna. Társadalmi szinten kellene megvitatni, hogy – ha az orvosi költségek meghaladják a pénzügyi korlátokat –, megadható-e az esély a beteg számára, hogy maga döntsön jövőjéről, betegsége kimeneteléről.

Súlyos kérdés az is, hogy a betegek tudnak-e arról, hogy esetleg van számukra olyan gyógymód, aminek költségét a hazai feltételek mellett a társadalombiztosító nem vállalhatja, de - bizonyos feltételekkel - maguk gondoskodhatnának a szükséges terápiáról, annak anyagi fedezetéről külön biztosítással, vagy egyszerűen úgy, hogy maguk fizetik ki a kezelés költségeit. 

Egyelőre nem tisztázott egyértelműen, hogy az efféle döntések pontosan milyen szempontok alapján születnek. Ehhez a pénzügyek mellett etikai és politikai szempontokat is érdemes figyelembe venni, mindez pedig messze túlmutat az egyszerű költséghatékonysági számításokon.
 
A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság a fent említett kérdések nyílt vitájára vállalkozott, ezért hívott olyan szereplőket a március 27-én tartandó konferenciájára, akik nemcsak finanszírozási, biztosítási, hanem emberibb nézőpontból is megpróbálják elmondani véleményüket. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Mondjunk le a vörös húsokról, rákot okozhat

Azok a nők, akik naponta több mint másfél étkezés alkalmával fogyasztanak vörös húsokat, közel kétszeresére növelik esélyüket a hormonháztartás egyensúlytalansága következtében kialakuló mellrákra, ellenben azokkal a nőtársaikkal, akik hetente is csak maximum háromszor esznek ilyen ételeket – áll a Harvard tanulmányában.

hvg.hu Plázs

Rákot okozhat a magas vércukorszint

A magas vércukorszint nők esetében fokozza a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát - állapították meg svéd kutatók.

hvg.hu Plázs

Hogyan győzhetjük le a rákot?

A rák világnapján a Nemzetközi Rákellenes Unió tagszervezetei és 86 ország közösen jelentettek be egy ötéves kampányt, amelynek célja, hogy felhívják a szülők, egészségügyi szakemberek és a döntéshozók figyelmét: a rák kialakulásának megelőzését gyermekkorban kell kezdeni az egészséges életre való neveléssel.

MTI Plázs

Rákot okozhat az élelmiszerek karcinogén-tartalma

A természetes eredetű táplálékokban található karcinogén anyagok a sejtek örökítő anyagának változását okozzák, ami rendellenes működésben, daganatos átalakulásban is megnyilvánulhat - olvasható a kanadai Kingstonban működő Queen’s egyetem honlapján.