szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eddig az orvosok nem tudták megjósolni, hogy a megtermékenyített petesejtekből kifejlődő embriók közül melyik a legéletképesebb, most műszeres vizsgálat segítségével pontosan megállapítható - olvasható a Yale Egyetem honlapján.

Az iker- illetve a többes terhesség több szempontból is kockázatot jelent mind az anya, mind a méhben fejlődő magzatok számára. A gyermekáldást elősegíteni hivatott mesterséges megtermékenyítés során azonban mindeddig szükségszerű volt a többes terhesség kialakulása. (Azért volt szükség több embrió beültetésére, mert így nőtt legalább egy gyermek létrejöttének és kihordásának az esélye.) Amerikai kutatók most megtalálták a megoldást: azt a vizsgálati módszert, aminek segítségével elkerülhető lesz, hogy a vártnál több gyermek szülessen.
 

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Kutatásaik során azt tapasztalták, hogy az úgynevezett magi mágneses rezonancián alapuló képalkotó eljárás (NMR) az embrió anyagcseréjének vizsgálatával képes megállapítani, hogy az adott embriónak a beültetés után mekkora esélye van a beágyazódásra és a további fejlődésre. Az eddigi elemzések alapján jól használhatónak bizonyult a módszer, bár további vizsgálatokra van szükség, hogy nagyobb mintán is igazolódjanak az eredmények - mondta a kutató csoport vezetője.
 
Az Egyesült Államokban évente százezernél több mesterséges megtermékenyítést végeznek. Minden egyes beavatkozás alkalmával átlagosan három embriót ültetnek be. Egy 2002-ben végzett amerikai statisztikai felmérés szerint a beavatkozások egyharmadában alakul ki terhesség, az ilyen esetek közül minden harmadik többes terhesség. Az amerikai orvosok úgy vélik, mindent el kell követni azért, hogy hatékonyabb legyen annak megítélése, hogy mennyire lehet életképes az embrió.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Itthon

A meddőség mint népbetegség és a lombikbabák

Magyarországon közel kétszázezer pár küzd meddőségi panaszokkal, ám csupán 25-30 ezren kérnek segítséget. Meddig nem késő orvoshoz fordulni? S ha már csak a lombikprogram segítségével lehet gyermekünk, az mekkora költségekkel jár? Egy törvénymódosítás miatt már nem kell párkapcsolatban élnünk ahhoz, hogy befekhessünk egy meddőségi centrumba.

Társadalom

Lombikbébi-programok sikermutatói

A saját gyermekre vágyó meddő párok utolsó esélye, hogy egy lombikbébiprogramba bekerülve orvosi segítséggel sikerüljön az utódnemzés. A döntésben, hogy a 11 magyarországi IVF-központ közül melyikre bízzák a sorsukat, máig csak szóbeszéd, nem pedig statisztikák igazítják el őket.

hvg.hu Plázs

"Döbbenet, amit a SOTE művelt az előembriókkal"

Legalább ötszáz életképes, de be nem ültetetett előembriót dobtak ki a Semmelweis Egyetem I. számú Nőgyógyászati és Szülészeti Klinikáján két év alatt. "Megfagyott az ereinkben a vér, amikor fény derült a történtekre" - fogalmazott Kaáli Géza professzor, a nevét viselő intézet alapítója. Az embriókat fel lehet ajánlani tudományos célra, odaadhatják más betegeknek, s csak legvégső esetben kell azokat kidobni.

MTI Itthon

MDF: legyen ésszerűbb a lombikbébi-program

Az MDF szerint ésszerűsíteni kellene a lombikbébi-program támogatási rendszerét. Pusztai Erzsébet, a párt egészségpolitikusa elképzelhetőnek tartja, hogy a jelenleginél kevesebb beavatkozást támogasson az egészségbiztosítás.