szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pekingi Kínai Haditengerészeti Általános Kórház: áprilisban immár másodízben végezték el a rendkívüli műtétet egy hét éves svéd kisfiún. A műtétek nyomán mutatkoztak az első pozitív változások.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A fiúcska INCL-lel (infantile neuronal ceroid lipofuscinosis/csecsemőkori idegi nagyagy zsírelváltozás) született, aminek következményeként nem látott, epileptikus rohamai ismétlődtek, és nem volt képes uralkodni a mozgásán.

2005-ben bonyolult műtéttel ötmillió magzati őssejtet helyeztek el az agyában azzal a reménnyel, hogy azok képesek lesznek bizonyos, az agyi elváltozásokat megszüntető enzimeket termelni. Ahhoz persze, hogy az őssejtek megindíthassák a folyamatot, hosszú időre van szükség. Mivel az első implantációig Viktor nem volt képes mozgatni a végtagjait és a talpának érintésére, csiklandozására, vagy a fényre sem reagált, a merész beavatkozás sikerét igazolta, hogy végtagjai időnként megremegnek, a talpa csiklandozására kis nyikkanásokkal reagál. Erős megvilágítás hatására pupillái is reagálnak, ami arra utal, hogy szemidegei és agya már "érzik" a fényt.

A két évvel ezelőtti műtét biztató eredményei alapján, a további javulás érdekében idén újabb ötmillió őssejtet ültettek a fiúcska agyába. Remélik, hogy néhány hónapon belül állapota tovább javul. Részben a merész kínai műtétek hatására 2006 novemberében az oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetemen is megkezdték hat, INCL-lel született kisgyermek klinikai megfigyelését s azok eredményei alapján esetleg a hasonló beavatkozások előkészítését.

Ma már Magyarországon is egyre többen kérik, hogy az újszülöttük köldökzsinórjából emeljenek ki és tároljanak minél több őssejtet, arra az esetre, hogy ha később egy baleseti sérülés vagy járvány okozta sejtpusztulás miatt egyes szervek sejtjeinek regenerálására, pótlására lesz szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Vaginákat növesztettek őssejtekkel

Egy olasz orvos – a világon első ízben – vaginát növesztett saját sejtjeikből két nőnek, akik egy ritka deformációs betegségben szenvedtek, így a két hölgy alighanem normális életet élhet.

hvg.hu Tech

Szívbillentyűt növesztettek őssejtből

Brit tudósoknak a világon elsőként sikerült őssejtekből az emberi szív egy darabját létrehozniuk. A kutatás vezetője szerint tíz éven belül lehetővé válik, hogy akár egy teljes szívet növesszenek a módszer segítségével.

MTI Plázs

Őssejtekkel gyógyítható a cukorbetegség

Emberi embrionális őssejtekről sikerült kimutatni, hogy inzulintermelő hasnyálmirigy-sejtekké alakíthatóak, tehát elképzelhető, hogy gyógyíthatóvá válik az 1-es típusú cukorbetegség - jelentette be egy kaliforniai cég, a Geron Corp.

MTI Tech

Alkalmasak az emberi őssejtek a szívgyógyászatra

Az emberi őssejtek valójában képesek regeneráló szívizomsejtetekké átalakulni - állapították meg francia tudósok emberi őssejteknek infarktuson átesett patkányok szívizomszövetébe történt átültetésével végzett kísérleteik révén.

MTI Plázs

Új módszer az embrionális őssejtek létrehozására

Emberi petesejtekből megtermékenyítés nélkül, stimulációval hoztak létre előembriókat, amelyekből gyógyításra alkalmas őssejteket nyertek ki - olvasható a Cloning and Stem Cells című szakfolyóirat internetes kiadásában.

MTI Plázs

Egerek bőrsejtjeiből állítottak elő őssejteket

A tudósok nagy lépést tettek afelé, hogy méretre szabott őssejteket állítsanak elő anélkül, hogy embriókat pusztítsanak el. Japán kutatóknak sikerült egerek bőrsejtjeit úgy átprogramozniuk, hogy nem lehetett megkülönböztetni őket az embrionális őssejtektől - olvasható a Nature és a Stem Cell című folyóiratok internetes kiadásában.