szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A kettes típusú, felnőttkori diabétesz egyik fő kiváltó okát találta meg ausztrál kutatók egy csoportja. Míg a felfedezés kétségkívül hatalmas lépés, megvalósulása még hosszú éveket vehet igénybe.

A sydney-i Garvan Institute kutatói egy olyan enzimet azonosítottak a cukorbetegek szervezetében, amelyek az inzulin termelődését blokkolják, így a hasnyálmirigy nem képes a vércukrot hasznosítható energiává alakítani.

A Trevor Biden által vezetett csoport genetikailag módosított egereket vizsgált: észrevételeik szerint a PKCepsilon nevű enzimmel nem rendelkező egerekben - bár zsírgazdag diétán éltek, - nem fejlődött ki a kettes típusú cukorbetegség.

A jelenlegi diabétesz-gyógymódok az inzulinszint stabilizálásában merülnek ki, azzal nem foglalkoznak, hogy a hasnyálmirigy miért nem termel inzulint. Biden elmondta az abc.net.au weboldalnak, hogy bár felfedezésük hatalmas lépésnek számít, igazából a gyógyszercégekkel vállvetve kellene egy olyan gyógyszert fejleszteniük, amivel blokolni tudnák a PKCepsilont, ehhez pedig körülbelül még tíz évre van szükségesük.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Hogyan előzhető meg a cukorbetegség?

A halhúsban és más, omega-3-as zsírsavakat tartalmazó élelemben gazdag étrend csökkenti az 1-es típusú cukorbaj kockázatát - mutatták ki amerikai kutatók.

MTI Plázs

Egyre több gyermeket fenyeget a cukorbetegség

A fehérbőrű gyermekek körében a legnagyobb a cukorbetegség aránya az Egyesült Államokban, s a kór elterjedtebb, mint gondolták - olvasható az Amerikai Orvosi Szövetség (AMA) szakfolyóiratában.

MTI Plázs

Szűrik a cukorbetegséget a Szigeten

Rövid távon elkerülhetetlen, hogy szinte járványszerűen terjedjen a cukorbetegség Magyarországon, az emberek életmódjának megváltoztatására ugyanis csak hosszú távon van esély - mondta Erős Antónia, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány vezetője. A diabétesz-szervezet idén is ingyenes vércukormérést végez a Szigeten.

MTI Plázs

Őssejtekkel gyógyítható a cukorbetegség

Emberi embrionális őssejtekről sikerült kimutatni, hogy inzulintermelő hasnyálmirigy-sejtekké alakíthatóak, tehát elképzelhető, hogy gyógyíthatóvá válik az 1-es típusú cukorbetegség - jelentette be egy kaliforniai cég, a Geron Corp.