szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Még ebben az évben elkészül az a jogszabály-módosítás, amely bevezeti a szálló porra vonatkozó (PM10) küszöbértéket - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM).

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) az egészségügyi tárca bevonásával már dolgozik a szóban forgó tervezeten. Az új szabályozás célja: a légszennyezettség további csökkentése.
 
Az Európai Unió szabályozása alapján Magyarországon a kén-dioxidra, nitrogén-dioxidra, szén-monoxidra és a felszín közeli ózonra van tájékoztatási és riasztási küszöbérték, továbbá - egyedül Magyarországon - a kéndioxid és a szálló por együttes koncentrációjára is. A szálló porra azonban jelenleg nincs önálló küszöbérték meghatározva.
 
Magyarország szállópor szennyezettsége, hasonlóan más országokéhoz, elsősorban a közlekedésből és a lakossági fűtésből származik. A levegő szennyezettségének csökkentésére ezért a közlekedést szabályozó, a településeken belül korlátozó intézkedések, illetve a lakossági fűtést szabályozó intézkedések jelenthetik a megoldást.
 
A környezetvédelmi hatóságok elkészítették azokat az intézkedési programokat, amelyek elősegítik a fenti cél elérését. A települések, így Budapestet is beépítette környezetvédelmi programjába az intézkedéseket, azonban az eredményt csak azok megvalósítása hozhatja meg - hangsúlyozzák a KvVM szakértői.
 
A küszöbértékek meghatározása az egészségügyi minisztérium ajánlása alapján történik. A légszennyezettségi adatokról a zöldtárcához tartózó felügyelőségek adnak tájékoztatást. Az intézkedések elrendelése - így például a szmogriadó elrendelése - pedig az önkormányzatok feladata - áll a környezetvédelmi tárca közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Miért nem rendelnek el szmogriadót?

A civil szervezetek arra kérik a Fővárosi Közgyűlést, hogy haladéktalanul hozzon konkrét intézkedéseket a főváros levegőminőségének javítására, illetve szigorítsa a füstköd-riadó rendelkezéseit. A főváros szerint a szervezet céljai elérése érdekében tudományosan megalapozatlan, hangulatkeltő nyilatkozatokat tesz.