szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Kevés mozgás, szénhidrátokban, zsírokban gazdag ételek - mindezek egyenes következménye a túlsúly, az elhízás, majd egészségügyi problémák. A megoldás a fogyókúra, amely egyszerűnek tűnhet, ám az érintettek számára közel sem az. Megnéztük, milyen hibákat követhetünk el, illetve hogyan sikerülhet a tartós életmódváltás.

A különféle ismert és divatos fogyókúrás módszerek gyakran csak rövidtávú sikert ígérnek, nem pedig tartós súlycsökkenést. Ehhez az is hozzájárul, hogy a fogyókúra ténylegesen „kúraszerű”, vagyis nem vezet tartós életmódváltáshoz, nem állandósulnak azok az új és egészséges szokások, amelyek garantálnák az ideális súly megtartását, és kiküszöbölnék a jojo-effektust.

Tartós fogyás. Nem elérhetetlen
© AP
Az elhízás - a dohányzás után - a második legfontosabb rizikófaktor a koszorúér-betegségek kialakulásában. A magyarországi adatok alapján jelenleg 2 millióra tehető az elhízottak és 4 millióra a túlsúlyos emberek száma. Szakértők szerint ha a túlsúlyos emberek nem tesznek problémájuk ellen, öt éven belül már az elhízottak körét fogják bővíteni. A felmérés eredményei szerint a túlsúlyban érintettek 52,7 százaléka nő.

A Szinapszis közvélemény-kutató cég felmérése, mely több mint 500 érintett embert kérdezett meg, azokra az okokra kíván rávilágítani, melyek a testsúlycsökkentő módszerek (fogyókúrák) 96 százalékos eredménytelenségét okozzák. Az eredmények szerint tehát mindössze a megkérdezettek 4 százalékának sikerül hosszú távon, tartósan megváltoztatnia az életmódját.

A sikertelenség egyik tényezője, hogy a válaszadók 95 százaléka fogyókúrában gondolkodik. Az általuk alkalmazott időszakos kúra pedig nem alkalmas arra, hogy tartós és tartható eredményt hozzon, így fennáll a jojo-effektus veszélye is. A fogyni vágyók többsége megtapasztalja, hogy ha rövid ideig tartó drasztikus ételmegvonás után visszatér régi étkezési szokásaihoz, gyakran több lesz a súlya, mint a fogyókúra előtt. Ez azért következik be, mert a csökkentett energiabevitel miatt lelassul az anyagcsere, így a szervezet kevesebbel is beéri, a kúra után pedig a megemelt kalóriabevitel következtében könnyebben lerakódnak a zsírpárnák.

A másik tényező, hogy a megkérdezettek szívesebben választják az ismerősük, barátaik által javasolt módszereket (50,6 százalék). Ezekről azonban egyáltalán nem tájékozódnak, és természetesen gyors, látványos sikert remélnek. A válaszadók 36,6 százaléka magazinok, újságokban olvasott hirdetések alapján választ, 12,8 százalék patikákban kapható magazinokból tájékozódik. Háziorvoshoz csupán 12 százalékuk, szakorvoshoz pedig még ennél is kevesebb, 7,4 százalékuk fordul.

A súlyfelesleg a megkérdezettek 61,8 százalékának öltözködés szempontjából jelent problémát, míg a túlsúly következtében fellépő betegségek miatt csak a válaszadók egyharmada aggódik. Az érintettek szempontjából azonban nem az a legfontosabb, hogy esztétikai vagy egészségügyi okok miatt diétáznak, illetve váltanak életmódot, hanem a sikeres kimenetel. A lényeg, hogy a fogyni vágyók lássák maguk előtt a célt, és legyen megfelelő kontrollszemély, aki segíti őket.

Ha valaki - akár a háziorvos, dietetikus, szakorvos, pszichológus - mellettük áll és segít a nehézségek leküzdéséban, akkor nagyobb eséllyel lesz sikeresebb a súlycsökkentés. Nagy veszélyt jelent az állandó stressz jelenléte is a fogyókúra során, mert ennek leküzdésére az érintettek hajlamosak önmagukat étellel jutalmazni. Mivel ez újabb túlsúlyhoz vezet, és szégyenérzetet generál, egyetlen örömforrásként újra az evéshez fordulnak. Így végül képtelenek lesznek kikeveredni az evés  bűvköréből.

A kutatás arra is rávilágított, hogy a fogyókúrák során a legnagyobb problémát a kitartás, az állandó éhségérzet és az édesség, illetve a szénhidrát megvonása jelenti. 83 százalék próbálkozott már a táplálkozási szokások megváltoztatásával, a nagy többség pedig a rendszeres sportot is beiktatta életvitelébe, mégsem érte el a kívánt hatást. Mindenki kiszámítható, tartós és már a kezdeteknél eredményt hozó módszert szeretne. Érdemes mérlegelni, hogy minél hosszabb idő alatt fogyunk le, annál könynebben tudjuk megtartani ideális súlyunkat hosszútávon. Ez csak életmódváltással oldható meg. A kedvező változások első két alappillére a diéta és a mozgás. A diéta semmiképpen nem jelenthet egyet a drasztikus ételmegvonással. Nem bizonyos ételcsoportokat kell kiiktatni étkezésünkből, hanem tudatos ételbevitelre kell törekednünk. A mozgás esetében is segíthetnek az egyszerű dolgok, már napi 30 perc séta is sokat jelent.

Mivel az életmódváltás (diéta és mozgás kombinálása) csak az esetek 4 százalékban valósul meg tartósan a személyes nehézségek miatt, megoldást jelenthet a harmadik pillérként javasolt gyógyszeres terápia.

A gyógyszeres terápia képes arra, hogy megadja a fogyókúra kezdő lökését, segítse a kitartást, és sikerélményt garantáljon, vagyis átsegítse a fogyni vágyókat a holtpontokon és a kísértéseken - mondta Pados Gyula, a Szent Imre Kórház főorvosa, egyetemi docens.

Pados doktor szerint a gyógyszer szedése közbeni időszakot érdemes arra használni, hogy az életmódunkat átállítsuk, azaz megszokjuk a kisebb ételadagokat és a rendszeres mozgást. Ha belegondolunk, hogy a fogyni vágyók 82 százaléka már túl van öt-hat csodakúrán és nem ért el hosszútávú eredményt, akkor mindenképpen megfontolandó a gyógyszeres terápia.

Az érintettek nagy része úgy érzi, hogy kontrollra, illetve (lelki) segítségre is szüksége lenne, hogy meg tudja valósítani az életmódváltását. Ez az a negyedik pillér a sikeres testsúlycsökkentéshez, amely akár háziorvosi szinten is megvalósulhat, hiszen ők jól ismerik a pácienseiket, állapotukat, szükségleteiket. A megkérdezettek 65 százaléka látja úgy, hogy az orvosnak tanácsadó, felvilágosító szerepe lehet a sikeres súlycsökkentés érdekében. 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Fogyókúra: miért nélkülözhetetlen a szénhidrát?

Az elhízás világszerte fokozódó mértéke miatt a szénhidrátok étrendünkben betöltött szerepének megítélése rendkívül ellentmondásos. Összegyűjtöttünk néhány tényt a nélkülözhetetlen szénhidrátokról.

MTI Plázs

Melyik fogyókúra a legegészségesebb?

A legtöbben azt hiszik, hogy a fogyókúra csak azért kell, hogy újra beleférjünk a ruhánkba, csinosabbak legyünk a strandon, de Yunsheng Ma amerikai kutató és munkacsoportja arra volt kíváncsi, hogy a különböző, népszerű fogyókúrák közül melyik a legalkalmasabb a szívbetegségek megelőzésére.

hvg.hu Plázs

Lehangoló körkép: kövér fiúk, fogyókúrázó lányok

Nincsenek tisztában a hazai középiskolások az egészséges táplálkozás alapjaival. A diákok többsége túlzott mértékben fogyaszt húskészítményeket, cukrozott üdítőket és zsíros ételeket, így az elhízás és a túlsúlyosság veszélye fenyegeti a fiatalságot - derül ki egy friss felmérésből.