szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Egy, az Archives of Dermatology című szaklapban megjelent tanulmány szerint a melanóma, amely a bőrrák egy fajtája, a nyakon és a fejbőrön a leghalálosabb.

A kutatók a tanulmány elkészítése során összesen közel 52 ezer esetet vizsgáltak meg az Egyesült Államokban 1992 és 2003 között regisztrált melanomás megbetegedések közül. A vizsgálatok alapján kiderült, hogy a nyakon és a fejbőrön előforduló melanóma esetében a betegek 1,84-szer gyakrabban haltak bele a betegségbe, mint azok a páciensek, akiknél a test más területén alakult ki a bőrrák.

A fejbőrön és a nyakon található melanomás betegek az adatok szerint jóval később kerültek diagnosztizálásra, valószínűleg azért, mert a haj eltakarhatja ezeket a területeket. "Ez azonban valószínűleg nem az egyetlen magyarázat, ezek a melanomák ugyanis jóval agresszívabbak, mint a test más területén előforduló bőrdaganatok" - nyilatkozta Nancy Thomas, az Észak-Karolina Orvosi Egyetem munkatársa.

A nyaki és fejbőri melanomák átlagosan vastagabbak (0,8 milliméter) mint a többi melanóma (0,6 milliméter), és hajlamosabbak a fekélyesedésre is. A kutatási adatok szerint a nyirokcsomó-áttétek is gyakoribbak ezekben az esetekben. "A nyaki és fejbőri melanomás esetek csupán az összes melanomás megbetegedés hat százalékát teszik ki, de a halálos kimenetelű esetek tíz százalékáért felelősek" - nyilatkozta Thomas doktor.

A kutatási adatok szerint az öt éves túlélési ráta a nyaki és fejbőri melanomás betegek esetében 83 százalék, szemben a többi melanomás beteg 92 százalékával. Tíz évre kivetítve a túlélési ráta 76 százalék, míg a többi betegnél 89.

A melanoma kialakulásának legfőbb oka a túl sok napsugárzásnak való kitettség, különösen a gyermekkorban elszenvedett leégések veszélyesek. A fehérbőrűeknél gyakrabban alakul ki a melanóma, különösen, ha a családban már előfordult ilyen megbetegedés.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Kikre leselkedik az alattomos melanóma?

Mennyire gyakran szoktuk tükör előtt megvizsgálni az anyajegyeinket? Pedig nem ártana minél sűrűbben elvégezni az önvizsgálatot, s ha bármi furcsát észlelünk, orvoshoz fordulni. Egyes korosztályoknál a bőrrák ugyanis a leggyakoribb daganat Magyarországon. Ám ha idejében felismerik, a betegség csaknem minden esetben gyógyítható.

Medipress Plázs

Életveszélyes melanómát okoz a szolárium

Brit kutatók eredményei szerint a rendszeresen szoláriumba járó harmincasokat az átlagosnál sokkal inkább fenyegeti a bőrrák kialakulásának veszélye – a tudósok erre négyezer alany vizsgálata során jöttek rá.