szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Egy szerdán közzétett kutatás szerint Nyugat- és Közép-Afrika lehet potenciális szülőföldje a következő új járványos betegségnek. A régió fakivágásai egyre kisebb élőhelyekre szorítják a vadállatokat, ami valószínűsíti azt, hogy ezek a természetes kórokozó hordozók közelebbi kapcsolatba kerüljenek az emberekkel.

A Brit Királyi Társaság Ügyei folyóiratban közzétett tanulmány arról számol be, hogy az elmúlt három évtizedben hogyan terjedtek át olyan, eredetileg állatok által hordozott betegségek, mint az AIDS, az ebola, vagy a madárinfluenza az emberekre. A szerzők szerint az emberhez genetikailag közel álló főemlősök – majmok, csimpánzok, gorillák – jelentik a legnagyobb veszélyt, mivel a hasonló szervezeti felépítés és immunreakciók miatt sokszor hasonló mikrobákra érzékenyek.

Az emberhez genetikailag legközelebb álló főemlős a csimpánz. Korábbi kutatások szerint a szerzett immunbetegség szindróma (AIDS) is feltehetőleg egy csimpánzról terjedt át az emberre; 25 millió ember halt meg ebben a betegségben, mióta 1981-ben először regisztrálták.

Azonban a távoli rokonság sem egy életbiztosítás, állítja ez az új kutatás. Egyes kórokozók, különösen a vírusok, ügyesen alkalmazkodnak. „A madárinfluenza, a Nyugat-Nílus vírus és a Hendra vírus is óriási evolúciós távolságot tett meg az emberek megfertőzése felé” – állítja a kutatás vezetője, Jonathan Davies a santa barbarai Kaliforniai Egyetemről. A madárinfluenza és a Nyugat-Nílus vírus egyaránt madarakban található, míg a Hendra vírust a denevérek hordozzák.

„Úgy gondoljuk, hogy a jövő betegségei onnan fognak származni, ahol az emberek közeli kapcsolatba kerülnek főemlősökkel. Ez jellemző Nyugat- és Közép-Afrikára, ahol az emberi közösségek gyorsan gyarapodnak, míg az erőforrások kifogyóban vannak” – mondta a kutatás társszerzője, Amy Pederson az észak-angliai Sheffield városának Amy Pederson Egyeteméről.

„Onnan is várhatók új víruskitörések, ahol emberek korábban érintetlen, elszigetelt területekre vándorolnak. A fertőzést legalább annyira okozhatják patkányok vagy denevérek, mint egy emberszabású emlős. A kutatók szerint a kockázatokat a fajok közötti vírusátadás megelőzésével lehetne csökkenteni. Olyan projektekbe kellene pénzt fektetni, amelyek megelőzik az ember-állat érintkezést, illetve korai riasztóhálózatok kialakítását finanszírozzák egy esetleges járványkitörés elterjedésének megelőzésére.

Egy, a februári Nature brit magazinban közzétett tanulmány szerint az elmúlt 50 évben közel megnégyszereződtek az új betegségek. A szerzők akkor Kelet-Ázsiát, az indiai szubkontinenset, a Niger deltatorkolatát és az afrikai Nagy Tavak régióját jelölték meg, mint új, állat által hordozott betegségek valószínű melegágyát.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint 2002-2003-ban a kínai denevérektől eredő SARS körülbelül 30 milliárd dollárba került, bár kevesebb, mint 800 embert halt meg a betegségben.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Kiket nem fognak megmenteni világjárvány esetén?

Az orvosok elméletileg tisztában vannak azzal, hogy egy hatalmas járvány vagy más egészségügyi tömegkatasztrófa idején nem mindenki kaphat életmentő segítséget. A gyomorszorító dilemma eldöntéséhez egy befolyásos amerikai orvoscsoport dolgozott ki útmutatást.

hvg.hu Tech

Új, halálos fertőző betegség bukkant fel

Egy trópusi betegség tanulmányozása közben olyan új baktériumra bukkantak a perui őserdőben, amely a kialakult esetek 40 százalékáért lehet felelős. A súlyos leptospirózis sárgaságot, veseelégtelenséget, tüdőbevérzést okoz, halálozási rátája pedig igen magas.

Medipress Plázs

Megakadályozható-e egy újabb világjárvány?

Az 1918-as nagy influenzajárvány - amely annak idején közel 50 millió ember halálát okozta - megértését célzó kutatás a tudósok szerint segíthet megakadályozni egy újabb világjárvány kitörését.