szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Brit tudósok kifejlesztettek egy gyógyszert, amely áttörést jelenthet az Alzheimer-kór kezelésében.

A metiltionin-klorid hatóanyagú szer a tau fehérje felhalmozódása ellen hat. A fehérje az Alzheimer-kóros betegek agyi idegsejtjeiben felszaporodva pusztítja a memória idegsejtjeit, így okozva feledékenységet. A gyógyszergyártó céget támogató Claude Wischik, aki a skóciai Aberdeeni Egyetem professzora, azt nyilatkozta az eredményekről, hogy „Alois Alzheimer 1907-es felfedezése óta ez a legjelentősebb előrelépés a területen”. A szakértők örömmel értesültek az eredményekről, ám alaposabb klinikai vizsgálatokat sürgetnek a hatékonysággal és biztonságossággal kapcsolatosan.

A kezdeti hatékonysági vizsgálatba 321 enyhe vagy mérsékelten súlyos Alzheimer-kórral küszködő beteget vontak be Nagy-Britanniában és Szingapúrban. A placebo csoporthoz képest a gyógyszert szedők 81 százalékkal kisebb mértékű memóriahanyatlást tapasztaltak 50 hét eltelte után, állítják a kutatók.

A kutatásra reagálva Clive Ballard professzor, a brit Alzheimer Társaság vezető kutatója elmondta, hogy az első közepes méretű, embereken végzett vizsgálat izgalmas eredményeket hozott, ám még mindig van bőven tennivaló. „Nagyszabású vizsgálatok kellenek, hogy megbizonyosodhassunk a gyógyszer biztonságosságáról, és megtudjuk, mennyit segít azon a sokezer emberen, akik ezzel a szörnyű betegséggel kénytelenek együtt élni.”

Az Alzheimer-kór degeneratív (elváltozással járó) agyi betegség, amely súlyos memóriaproblémákat és viselkedészavart okoz, és egyelőre nem gyógyítható. Csak Nagy-Britanniában körülbelül 350 ezer embert érint. Az eredményekről az Egyesült Államokban zajló chicagói nemzetközi Alzheimer-kór konferencián számoltak be.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Alzheimer-kór: genetikai mutációk után kutatnak

Az Alzheimer-kór a rohamosan elöregedő társadalomban óriási feladatok elé állítja az orvostudományt. Brit tudósok bejelentették, hogy az eddigi legnagyobb szabású géntanulmányba kezdtek, amelynek segítségével szeretnék feltérképezni, mely gének felelősek a rettegett betegség kialakulásáért.

Medipress Plázs

Újabb Alzheimer-gént fedeztek fel

Egy nemzetközi kutatócsoport pénteken bejelentette, hogy újabb, az Alzheimer-kór leggyakoribb formájának kialakulásáért felelős géneket találtak. A 10-es kromoszómán elhelyezkedő génvariáns neve CALHM1, és a legtöbb beteget érintő időskori Alzheimer-kór kialakulásában játszik szerepet.

MTI Plázs

Alzheimer-kór: az utódok is veszélyeztetettek

Száztizenegy Alzheimer-kórban szenvedő szülőpár felnőtt gyerekeinek 22 százaléka maga is a betegség érintettje lett - állítják a családi halmozódást vizsgáló amerikai kutatók.

Bari Máriusz Tech

Agysokkal vagy sisakkal gyógyítható az Alzheimer?

Egymással egyidőben az Alzheimer-kór két lehetséges kezelési módszeréről is beszámoltak: a sunderlandi egyetem kutatói egy infravörös fénnyel működő sisakot állítottak elő, míg kanadai fejlesztők az agy mélyebb rétegeinek elektromos stimulációjára szavaznak, igaz, erre krónikus testsúlykezelés közben jöttek rá, számolt be a BBC News.