Tetszett a cikk?

A világon jelenleg 200 millióra, Magyarországon 70 ezerre becsülik azok számát, akik a hepatitisz C vírusával fertőzöttek. Közülük legalább 40 ezer embernek kellene kezelést kapnia, ám mivel a fertőzés akut szakasza gyakran tünetmenetesen zajlik, sokan nem is tudnak arról, hogy betegek. A májgyulladás okozója azonban nem csupán ez az egy vírus.

Az A vírus nem csak azért alattomos, mert akár egy jégkockától is megfertőződhetünk, azért is, mert gyakran semmilyen tünet – ez főleg a gyerekekre vonatkozik - nem utal a bajra, ám a beteg széklete ilyenkor is fertőz. Ezért aztán nagyon gyorsan terjedhet a betegség, ha nem megfelelőek a higiénikus körülmények. Ha a tünetek mégis jelentkeznek – akár 2-10 hét is lehet a lappangási idő – már sokan nem gondolnak arra, hogy a hasi fájdalmat, a hirtelen fellépő lázat, vagy éppen az étvágytalanságot – például - egy tengerparti vacsora okozta. A fertőzés általában magától gyógyul.  

További részletek a HVG új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

A hepatitiszes betegeknek csak töredékét kezelik

A hepatitiszes betegek alapvető emberi jogainak sérelmére, a fertőzöttek magas számára és a tünetmentesség veszélyeire hívta fel a figyelmet a Vírusos Májbetegek Országos Egyesülete a közelgő világnap alkalmából.

MTI Plázs

Hogyan előzzük meg a hepatitiszt?

Az utazási főszezon veszélyei között nem lebecsülendő a hepatitisz A és B (fertőző májgyulladás), amely a világon a tíz legelterjedtebb fertőző betegség közé tartozik. Védőoltással azonban könnyű a megelőzés.