szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, valóban jó oka van annak, hogy a kávé és a cigaretta általában kéz a kézben járnak. A Kansas Állami Egyetem pszichológiai tanszékének kutatásai szerint a nikotin ereje abban rejlik, hogy erősíti az örömérzetet. Így annak a dohányosnak, aki szeret kávét inni, a nikotin hatására még jobban esik a kávé.

A kutatók szerint ez lehet a magyarázata annak, hogy miért ilyen nehéz lemondani a cigarettáról. "Minden dohányosnak megvan a saját maga kis rituáléja - nyilatkozta Matthew Palmatier professzor. Majd folytatta: ha a dohányosok belegondolnak, hol és kikkel szoktak rágyújtani, rájöhetnek, hogy általában egy bizonyos helyen, ugyanazokkal az emberekkel füstölnek együtt. Ez lehet a magyarázata annak, hogy miért ilyen addiktív a nikotin - hiszen ha megszokjuk, hogy valami extra élvezet van abban, amit amúgy is szeretünk csinálni (társaságban lenni vagy kávét inni), a nikotin megvonásával csökkenhet az élvezeti érték."

A szakember szerint az emberek persze nem azért dohányoznak, hogy valamiféle eufórikus állapotba kerüljenek. Sokkal inkább azért, hogy karban tartsák a kedélyállapotukat, így pedig jóval nagyobb függőséget alakíthatnak ki, mint bármelyik kábítószer esetében. Az eddigi kutatások inkább a nikotin káros hatásaira, és nem az azzal együtt járó tényezőkre koncentráltak. "Magyarázatunk elég közvetett, de talán az eddigi legjobb a dohányzás okainak megmagyarázásában."

A legfontosabb rájönni, hogy miért dohányoznak tulajdonképpen az emberek - magyarázza Palmatier doktor. Hiszen rendkívül káros az egészségre, és ezzel a dohányosok nagy része tisztában is van. Le akarnak szokni róla, de egyszerűen nem képesek rá. Ez nem azért van, mert a nikotin egy potenciális kábítószer, hiszen nem okoz semmiféle eufórikus állapotot; ugyanakkor legalább olyan nehéz leszokni róla, mint a különböző drogokról.

A professzor patkányokkal szemléltette a nikotin hatásait.  Kísérleteik során a patkányok egy kar megnyomásával saját maguk adagolhatták maguknak a nikotint. Amikor megkapták a dózist, a ketrecükben található fény kialudt, majd körülbelül egy perc múlva újra világos lett, és további adag nikotin vált elérhetővé. A fényt manipulálva a kutatók rájöttek, hogy a patkányokat nem is a nikotin érdekelte igazán, hanem az, hogy sötét legyen. "Amikor a lámpa lekapcsolása nem kötődött többé a nikotin beadásához, a patkányok elvesztették érdeklődésüket a nikotin iránt" - nyilatkozta Palmatier professzor.

A kísérletekből az is kiderült, hogy a nikotin beadása után a patkányok erősebben reagálnak az édes ízekre. "Ebből világosan látszik, hogy a nikotin növeli az örömérzetet azokkal a dolgokkal kapcsolatban, amik normális esetben is örömet okoznak. Ezért különösen veszélyes szer"- tette hozzá.
 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Tüdőrák: egy joint felér húsz cigivel

Egy marihuánás cigaretta elszívása felér húsz rendes cigaretta elfüstölésével a tüdőrák kockázatának szempontjából - mutatták ki új-zélandi kutatók, és arra figyelmeztettek, hogy a marihuánafogyasztás terjedésével ugrásszerűen nőhet a tüdőrákos betegek száma.

Medipress Plázs

Felfedezték, hogyan rákosodik el a tüdő a cigitől

Már évtizedek óta köztudott, hogy a dohányzás halált okozhat, de a mai napig senki sem értette pontosan, miként rákosodnak el az egészséges tüdősejtek a dohányfüst hatására. Egy friss kutatás szerint a hidrogén-peroxid a bűnös.

MTI Plázs

Drog, alkohol, cigi: mindegyiket kipróbálta az ifjúság

Egyre elterjedtebb a serdülőkorú fiatalok körében a dohányzás, valamint az alkohol-és kábítószerfogyasztás. Különösen a lányoknál szembetűnő a változás: míg húsz éve a 11-17 év közötti lányok csekély hányadára volt jellemző a szerfogyasztás, mára "utolérték" a fiúkat - derül ki az ÁNTSZ Országos Gyermekegészségügyi Intézet kutatásából.

MTI Plázs

Három hónap alatt megszabadulhatunk a cigitől

A cigarettában található nikotin az oka annak, hogy a dohányzás erősebb függőséget okoz a heroinnál vagy a kokainnál. Ezért is nehéz leszokni róla. Saját elhatározásból száz emberből egynek, vagy kettőnek sikerül letennie a cigarettát, ám szakember segítségével az eredmény 30-40 százalékos.