szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fontos szerepet játszhat a magas vérnyomás kialakulásában két gén, amelyek segítenek eltávolítani a szervezetből a többlet nátriumot - közölték a Nature Genetics című szaklap vasárnap megjelent számában amerikai kutatók.

Christopher Newton-Cheh, a bostoni Massachusetts General Hospital munkatársa csoportjával mintegy 30 ezer, az Egyesült Államokban, Svédországban és Finnországban élő embernél vizsgálta a magas vérnyomással kapcsolatba hozható két gén szerepét.
   
Tizennyolc százalékkal nagyobb valószínűséggel volt magas a vérnyomása azoknak, akik az egyik génből két hibás kópiát hordoztak, mint azoknak, akiknek legalább az egyik kópiájuk "jó" volt. Ha a másik gén mindkét kópiája "rossz" volt, akkor 11 százalékkal emelkedett a hipertenzió kockázata.
   
A két gén (NPPA és NPPB) úgynevezett nátriuretikus peptideket kódol. Ezek olyan kis molekulájú fehérjék, melyek az erek ellazításában és az étkezéssel bevitt só vizelettel történő kiürítésében vesznek részt. A kutatók megállapították, hogy a vizsgált két gén gyakran előforduló módosulata azzal jár, hogy ezekből a fehérjékből kevesebb keletkezik a szervezetben, emiatt növekszik a magas vérnyomás kockázata.
   
A magas vérnyomás kialakulásának számos más oka is lehet, ezért a mostani megállapítások alapján később kifejlesztendő gyógyszer sem lehet hatásos a betegség minden típusára, de sokaknak jelenthet segítséget.
   
Világszerte mintegy félmilliárd ember él magasvérnyomás betegséggel. Kockázati tényezői között van az elhízás, a mozgásszegény életmód, a dohányzás és a nátriumban gazdag, sós étrend. Olyan krónikus betegségek, mint a diabétesz, vesebetegségek és a magas koleszterinszint is növelik kifejlődésének kockázatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Kombinált szer magas vérnyomás ellen

Az Egyesült Államokban engedélyezték a két gyógyszert tartalmazó, kombinált vérnyomáscsökkentő forgalomba hozatalát. Az Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hatóság (FDA) jóváhagyta, hogy a klinikai gyakorlatban az új tablettát első szerként is alkalmazhassák a magas vérnyomásban szenvedő betegek kezelésére.

hvg.hu Plázs

Mi okozhatja az alacsony vérnyomást?

Vanak, akiknek tartósan 100/70 Hgmm alatt lehet a vérnyomásuk. Kardiológust faggatunk, mi lehet ennek a korántsem kellemes állapotnak az oka.

hvg.hu Plázs

Koleszterin-diéta: mit ehetünk, s miről kell lemondanunk?

A koleszterin bizonyos mennyiségben és formában elengedhetetlen szervezetünk normális működéséhez. Probléma akkor van, ha az egyensúly felbomlik, és a rossz koleszterin mennyisége megnő a vérben. A vér koleszterin szintjét az esetek többségében a bevitt koleszterin mennyisége nagyban befolyásolja, így mozgással összekapcsoltan diétával hatékonyan tehetünk azért, hogy az egyensúly helyreálljon. Az esetleges súlytöbblet leküzdése, már önmagában is segít a vérzsszint helyreállításában. Megnéztük, mit tehetünk mielőtt a gyógyszerekhez nyúlnánk.

MTI Plázs

A fiatalkori magas vérnyomás következményei

Előbb jelentkezik a koszorúerek elmeszesedése azokban, akiknek a vérnyomása már 30-40 éves korukban megemelkedik, mint a normál vérnyomású emberekben. A CARDIA vizsgálat eredményeit az Annals of Internal Medicine folyóirat közölte.

hvg.hu Plázs

Koleszterin: meddig jó, és mikortól kártékony?

Csökkentett koleszterintartalmú. Ha e két bűvös szó olvasható valamely élelmiszer csomagolásán, szinte biztos, hogy kelendő lesz a termék. De mi is a koleszterin, amitől annyira félünk? Valóban olyan kártékony, mint amennyire hisszük? Kell-e – és ha igen, milyen módon – védekezni ellene? A kérdéseket szakértő segít megválaszolni.