szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiderült, hogy a legújabb fertőzéseket egy óbudai általános iskolában azonosították. A szúrópróbaszerűen vett minták pedig azt is igazolták, hogy az ELTE gólyatáborában mégis az (A) H1N1 okozta a diákok megbetegedéseit. Járványról még nem beszélhetünk, de több kisebb gócról tudnak a szakemberek, akik szerint bárhonnan el lehet kapni a vírust. Nem árt tehát óvatosnak lenni, amíg megérkezik a védőoltás.

Bár hivatalosan nincs járvány - erről csak húszezer eset fölött beszélhetünk -, egyre többen betegednek meg, a vírus megjelenése óta kétezer influenzaszerű esetet regisztráltak. A szakemberek összesen három magyarországi gócról tudnak. Csütörtökön egy óbudai, csillaghegyi általános iskolában találtak megbetegedéseket. A betegek gyógyulófélben vannak, állapotuk kielégítő, kórházba nem került közülük senki, s a mintavétel óta újabb megbetegedéseket nem észleltek. Az iskola felhívta a szülők figyelmét, hogy lázas, beteg gyermeket ne küldjenek az iskolába. A beteget ápolják otthon, hívjanak hozzá orvost.
   
Előtte kedd este derült ki, hogy tizenkét diák betegedett meg egy budapesti iskolában, a szúrópróbaszerűen vett három minta mindegyikében kimutatták az új influenzavírus (A/H1N1) jelenlétét. (Nem kell minden betegtől mintát venni ahhoz, hogy tömeges megbetegedések esetén kijelenthessék a szakemberek, egy bizonyos vírus betegítette meg a tüneteket mutató embereket.) Múlt héten a csepeli ADU Oktatási Központ egyik tanintézményében fertőzödtek meg diákok és tanárok. Az esetükben végzett laboratóriumi vizsgálatok is kimutatták az új vírust. A korábbi tájékoztatással ellentétben egy gyermeket mégis kórházban kellett kezelni. Mostanra az is kiderült, hogy az ELTE tatai gólyatáborában is az új vírus fertőzött, a legfrissebb adatok szerint 31-en betegedtek meg, közülük ketten kórházban vannak.

Az Országos Epidemiológiai Központ laboratóriumában naponta 30-40 esetet vizsgálnak (azokat a mintákat, amiket a háziorvosok beküldenek hozzájuk); eddig ezeknek átlag húsz százalékában mutatták ki a H1N1 vírust. Az orvosok a legnagyobb járványok közepén sem találkoznak ilyen nagy találati aránnyal - írja a mai Népszabadság.

Vírushelyzet. Megnőtt az igény a fertőtlenítőszerekre
© MTI - Győri Károly

A hivatalos források szerint egyelőre enyhe betegséghullámmal van dolgunk, hiszen a fertőzöttek többsége könnyen, három-négy nap alatt meggyógyul. Ám háziorvosok szerint az influenza okozhat még meglepetéseket, főleg, ha akcióba lép a szezonális vírus is. Az egészségügyi világszervezet (WHO) legutóbbi közleményében leszögezte, nem tart attól, hogy az új vírus megerősödne, esetleg mutálódna.  

A patikusok járvány híján is élénk érdeklődést tapasztalnak az új típusú influenza megbetegedésének körülményeiről, a megelőzési lehetőségekről és a védőoltásról. Kevés hivatalos információhoz lehet jutni, a tájékozatlanság pedig félelmet vált ki - idézi Horváth Tamást, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökét az Inforádió. Az igazi védelemre, azaz a vakcinára októberig várni kell.

Számos ország egészségügyi szerve tesz különféle óvintézkedéseket a járvány terjedése ellen. A tajvani járványügyi központ például a következő felhívást jelentette meg honlapján: „Kérjük, tartsák be a lift-etikettet. A felvonó használata közben ne beszélgessenek, tüsszentéskor pedig zsebkendővel vagy az ingujjukkal takarják el a szájukat és az orrukat” Míg az Egyesült Államokban speciális maszk viselését javasolják: az N9 légzésvédő maszk, amely 95 százalékos biztonsággal szűri ki a vírust, mintegy "légmentes zárként funkcionál a száj és az orr előtt." A svédek is komolyan gondolják az új vírus elleni harcot. Az ország labdarúgó-szövetsége ugyanis megtiltja a játékosoknak, hogy a mérkőzések előtt kezet fogjanak egymással, illetve hogy a lefújás után gratuláljanak a másik félnek. Az ÁNTSZ is a szociális távolságtartást ajánlja: kerülni kell a liftezést, a kézfogást, az ölelkezést, puszilkodást; lehetőleg tartsunk mindenkitől egy méter távolságot.

Akinek influenzás panasza van, először telefonon konzultáljon háziorvosával, mert a kezeléshez nem kell feltétlenül orvos közreműködése. A legfontosabb a láz csillapítása, és a bőséges folyadékfogyasztás. Maradjon otthon a lázas állapot megszűnéséig, illetve a lázcsillapítók szedését követő 24 óra elteltéig. Ha a betegség lefolyása súlyosabb, akkor legalább hét napig érdemes otthon maradni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

H1N1: tanítási szünettel lehet védekezni

Túl vagyunk az első tömeges megbetegedésen, egy csepeli iskolában 112 gyermeket fertőzőtt meg az A/H1N1. Az országos tiszti főorvos szerint várható volt, hogy iskolákban, zárt közösségekben könnyebb dolga lesz az új vírusnak. Nem kizárt, hogy további megbetegedések lesznek, az ÁNTSZ szerint minden ilyen esetben indokolt a tanítási szünet mielőbbi elrendelése. Leghamarabb tavasszal lélegezhetünk fel, a járvány első hulláma után.

hvg.hu Plázs

H1N1: zár a száj körül?

Viseljenek légzésvédő maszkokat az egészségügyi dolgozók - adták utasításba az Egyesült Államokban az egészségügyi szervek. A hazai illetékesek is megtesznek mindent, hogy a lakosságot megfelelően felkészítsék az új vírusra. Mindeközben újabb iskolai megbetegedésekről szerzett tudomást az ÁNTSZ.

MTI Plázs

H1N1: megvan, kiket oltanak be először

A legalább hat hónapos korú krónikus betegeket, az állapotos nőket és az egészségügyi alkalmazottakat oltják be elsősorban az Európai Unióban a H1N1 jelű vírus ellen.

MTI Plázs

H1N1: kerüljünk minden testi érintkezést?

A H1N1 vírus újabb, várhatóan az őszi iskolakezdéssel beköszöntő hulláma elleni védekezésül a diákok közötti mindennemű testi érintkezés elkerülését rendelték el egy amerikai iskolai körzetben.