szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A lista összeállításakor építészek, design szakemberek, de civilek véleményét is kikérték a magazin szerkesztői – úgy...

A lista összeállításakor építészek, design szakemberek, de civilek véleményét is kikérték a magazin szerkesztői – úgy tűnik, a kérdésről mindenkinek van véleménye. Természetesen, ahogy az ízlésbeli kérdéseknél elő szokott fordulni, ugyanazon építmény szögesen ellentétes érzelmeket vált ki megfigyelőiből. A párizsi Louvre bejáratánál emelt üvegpiramist a Da Vinci kód Robert Langdonja pazarnak nevezi, mire beszélgetőtársa egyszerűen csak a város arcán ejtett sebhelynek titulálja. Lássuk tehát, hol vannak a világ legrondább, vagy legalábbis legfurcsább épületei.

A phenjani Ryugyong Hotel épülete
A 330 méter magas felhőkarcolót, mely akkoriban a világ legmagasabb hoteljének számított, 1987-ben kezdték el építeni, de a mai napig nem készült el, hiszen 1992-ben a természeti katasztrófák, az éhezés és a gazdasági vegetáció miatt 16 évre félbehagyták. 2008-ban ismét megindultak a munkálatok a totalitárius állam szimbólumaként számontartott csupasz betonszerkezeten.

Ryugyong Hotel
Flickr (Creative Commons) - IsaacMao

A londoni titkosszolgálat épülete
Egy nyolcvanas évekbeli esküvői torta és egy erőd találkozása – így jellemzik az épületet a Travel + Leisure szerzői, melynek építésekor Terry Farrel építésznek az esztétikai szempontokat olyan biztonsági elvárásoknak kellett alárendelnie, mint amilyen egy sáncárok (!) építése is.  

Flickr (Creative Commons) - jimbowen0306

A taiwani Sanjhih UFO házai
Az 1970-es években született mókás kínézetű marslakóknak szánt sárga házakat sajnos a taiwani kormány lebontatni készül…

Flickr (Creative Commons) - cypherone - Taiwan

 A chicagói Harold Washington Könyvtár épülete
Az 1991-ben átadott épületet a magazin szakértői egy komplett posztmodern építészeti kurzusnak tartják, ahol a neoklasszicizmus találkozik a manierizmussal, az üveg az acéllal, a vörös téglával, a gránittal és az alumíniummal.  

Flickr (Creative Commons) - Zol87

A perui Puerto Maldonado Obeliszkje
Puerto Maldonado szemsértő tornyának különböző részei mintha különböző érákban születtek volna: az Obeliszken a középkor találkozik a futurizmussal – rendkívül furcsa építmény.   

Flickr (Creative Commons) - Kevin Buehler

Az amerikai Newark Longaberger
A lista egyik legmegkapóbb építménye, a Longaberger vállalat főhadiszállása, egy hatalmas kosarat formáz – ez ugyanis a cég legfontosabb terméke. Bár az épület díjnyertes alkotás, kétségkívül inkább nevetséges, mintsem dizájnos. 

Longaberger, Newark
Flickr (Creative Commons) - ellenm1

A Portland Building
A Portland Building tipikus példája annak, hogy egy kor ünnepelt stílusa hogyan veszti el  népszerűségét a divat viharában. Az 1982-ben díjnyertes posztmodern épület mára az unalmas kormányépületek jellemzőinek esszenciája lett aprócska aplakaival, sivár, piszkosfehér falaival, terrakotta falkiugrásaival és fényes, kék üvegablakaival. 

Flickr (Creative Commons) - Chris Harley

 

[[ Oldaltörés (Hat további 'ronda' épület) ]]

 

A fehéroroszországi Minszk Nemzeti Könyvtára
 A 2006-ban átadott turistalátványosság egy geometriai üvegtúlzás, melyet esténként színes fények világítanak meg.

Flickr (Creative Commons) - novocortex

 A kínai Shenyang Fang Yuan épülete
 A 2001-ben átadott, régi kínai érmét szimbolizáló 25 emeletes hivatalépület C. Y. Lee, a Taipei 101 (a tavalyi évig a világ legmagasabb épülete) tervezőjének munkája, mely a keleti és nyugati hagyományok találkozásából született.

Wikimedia (Creative Commons) - fave

 A holland Hertogenbosch Bolwoningen házai
 Az 1970-es években a holland kormány anyagi támogatást nyújtott kísérleti házak építéséhez, melynek következtében épült fel Hieronymus Bosch szülővárosában az ötven bizarr kinézetű buborékház.

Flickr (Creative Commons) - Katie Maxey

 A francia Hauterives Le Palais Idéal-ja
Minden idők egyik legfurcsább építménye a hauterivesi postás, Ferdinand Cheval építménye, melyet a munkája során összegyűjtött kövekből  teljesen egyedül emelt az 1800-as évek végétől kezdve. A hindu mitológiából és a bibliából ismer motivumokban gazdag palota igazi mesevár. 

Flickr (Creative Commons) - debs-eye

Az angliai Liverpool Metropolitan Katedrálisa
A szűkös határidővel és költségvetéssel dolgozó Frederick Gibberd sátorszerű templomáról az 1967-es megnyitót követően elkezdett potyogni a mozaik, a tető pedig beázott.  

Metropolitan Cathedral
Flickr (Creative Commons) - j_lord

Az ausztráliai Seattle Experience Music Project-je
 A 2000-ben megnyílt múzeum épületét, melyet Frank Gehry tervezett, nehéz jellemezni, egyesek egy színes pacához, mások nyitott szívműtéthez hasonlítják.

Flickr (Creative Commons) - Foxtongue

 Molnár Kata Orsolya

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!