szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A digitális korszak sok kényelmet nyújt az embernek, ma már nem kell egy méretes fényképezőgép és videokamera, ha...

A digitális korszak sok kényelmet nyújt az embernek, ma már nem kell egy méretes fényképezőgép és videokamera, ha mindent meg szeretnénk örökíteni az utókor számára nyaralásunkról. Egy csúcskategóriás okostelefon is elég lehet ahhoz, hogy jó minőségű fotókat és videókat készítsünk útközben, és a világhálón akár azonnal meg is oszthatjuk ezeket barátainkkal, családtagjainkkal. De mi a helyzet a biztonsággal? Hogyan lehetünk elég óvatosak, ha esetleg olyan fotókról van szó, amelyeket nem a nyilvánosságnak szánunk?

Privátnak készült...

Nem ritka, hogy egy ellopott fényképezőgép, kamera vagy telefon esetén nem csak anyagi kár ér minket, hanem privát szféránk is veszélybe kerül. Több olyan fotósorozat is kering az interneten, amelyeket elhagyott vagy ellopott kütyük memóriájából mentettek ki, és amelyeken egy romantikus utazás intim pillanatai láthatóak, vagy éppen rögtönzött aktfotók a felhasználó barátnőjéről, feleségéről. Mindenki tagadja, de nagyon sokan csinálnak ilyet (nem számítva a hírességeket, akik mesterséges home videókkal és önaktokkal szeretnek villogni a neten), de nem csak ezért fontos vigyáznunk saját adatainkra.

Eleve kínos, ha egy elvesztett vagy ellopott kamerában saját családunk, utazásunk, privát életünk képeit találják meg, és ki tudja, milyen veszélyeket rejt még, ha illetéktelen kezekbe kerül digitális képtárunk. A másik jelentős probléma pedig az lehet, ha megsérül az általunk használt telefon, kamera vagy fényképezőgép és hirtelen elveszítünk minden fotót vagy videót az utazásról. Ezek a problémák tehát fontosak, most pedig igyekszünk néhány hasznos tippet adni a megfelelő védelemhez.

Védelemre szükség van

A Travelline már korábban is foglalkozott a digitális fotók (akár videók) megfelelő tárolásával , és természetesen az online megosztásról is ejtettünk már pár szót. A védelemről viszont eddig keveset beszéltünk, pedig egy átlagos felhasználó nincs feltétlenül tisztában azzal, hogy mit is kell tennie adatai védelmében. Először is fontos, hogy utazás előtt töröljük le teljesen (vagy lehetőleg formázzuk) az adott kamera memóriáját, hogy más adatunk ne legyen a gépen, amikor útra kelünk. Az utazás minden napjának végén érdemes elmenteni laptopra vagy más adathordozóra menteni a készült fotókat, videókat (egyben törölni is azokat a felvételeket készítő eszközről), így ha elveszik a kamera, akkor sem kell aggódnunk amiatt, hogy minden adatunk odaveszett.

A védelem persze fokozottan fontos, ha olyan fotók is készülnek, amelyeket nem szeretnénk illetéktelen kezekben tudni. Ilyen esetben fontos a fájltitkosítás, így könnyebben megvédhetjük intim szféránkat. Erről a Techline készített összefoglalót, amelyet mindenképpen érdemes felhasználnunk . Mi szintén hasznosnak tartjuk, ha az USB eszközöket is jelszavas védelemmel látjuk el, erre az egyik legjobb szoftver véleményünk szerint a Remora USB Disk Guard, amely teljesen ingyenes, könnyen kezelhető, biztonságos, és magyar nyelvi csomag is telepíthető hozzá.

Van ennél jobb megoldás is

Szintén fontos kérdés, hogy mi történik akkor, ha véletlenül töröljük adatainkat, vagy esetleg sérülés miatt vesznek el azok. Ha csak a lomtár ürül, arra még házilag is akad megoldás, a RecoveryDesk nevű szoftver képes a letörölt adatok gyors és kényelmes visszaállítására. Támogatja az NTFS, FAT12, FAT16 és FAT32 partíciókat merevlemezeket, kezeli az SD, CF, MS, MMC, Flash, xD Picture és egyéb USB-meghajtókat.

Komolyabb sérülések vagy meghibásodás esetén sem kell feltétlenül lemondani adatainkról, speciális műszaki felszereltséggel rendelkező adatmentő laboratóriumok jó eséllyel képesek visszamenteni ezeket. Ez elég költséges (több tízezer forintos) procedúra lehet, de szerencsére ma már a flashmemórián tárolt fényképekre is köthető biztosítás, amely nem a képek eszmei értékét téríti meg, hanem az adatok helyreállításának költségeit fedezi.

Ezért nagyon fontos, hogy utazás előtt ne csak saját magunkra kössünk biztosítást, hanem digitális adathordozónk esetében is érdeklődjünk lehetséges biztosítás után, hiszen bőven megéri azt a néhányszáz forintos plusz kiadást az a tudat, hogy a nyaraláson készült fényképeink, videóink a lehető legnagyobb biztonságban vannak. Ha pedig megtesszük a fent leírt óvintézkedéseket, akkor egészen biztos, hogy nem mi leszünk azok, akiknek privát fotói az interneten keringenek majd, és ez sem elhanyagolható tényező a nyugodt nyaralás szempontjából.

-NB-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

travelline.hu Plázs

Mobilinternet: Utazáshoz? Otthonra?

Mobilinternet vásárlása előtt három dolgot kell feltétlenül végiggondolnunk:- Milyen céllal szeretnénk használni új...