szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cukorbetegség kezelésére kifejlesztett pioglitazone hatóanyagú, Actos néven forgalmazott gyógyszer lehet a legjobb alternatíva a tavaly betiltott Avandia szer helyett – számolt be róla a BBC News.

 A pioglitazone vércukorszint-csökkentő hatóanyag, amelyet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére alkalmaznak, ugyanis elősegíti a szervezet által termelt inzulin hatékonyabb hasznosítását. Itthon is kapható, de vényköteles gyógyszer. Egyik ismert mellékhatása, hogy növeli a szívelégtelenség kockázatát.

A University of East Anglia kutatói 800 ezer beteg adatainak az elemzése során azt találták, hogy a roziglitazon a pioglitazone nevű hatóanyaggal szemben a szívroham kockázatát 16 százalékkal, a szívelégtelenségét 23 százalékkal, a korai halál kockázatát pedig 14 százalékkal növelte. Éppen ezért a szakértők inkább az utóbbi szedését ajánlják, amely lehetséges alternatíva lehet a cukorbetegek kezelésben, annak ellenére, hogy ez a szer is növelheti a szívelégtelenség kockázatát. A gyógyszert szedő betegek amúgy kevesebb szívproblémáról számoltak be.

Még tavaly döntött úgy az európai gyógyszerhatóság (EMA), hogy kivezetik a patikákból a GlaxoSmithKline brit gyógyszergyártó rosiglitazon hatóanyagú gyógyszerét, ugyanis az szívrohamot és stoke-ot okozhat. A tiltás addig marad érvényben, amíg nincs elegendő adat arra vonatkozóan, hogy a szer hatékonysága ellensúlyozza a kockázatokat.

Az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) az európai bejelentéssel egy időben közölte, hogy a tengerentúlon szigorúan korlátozzák a gyógyszer szedését, de nem tiltják be. Az FDA döntése értelmében az Avandiát kizárólag a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére lehet használni, olyan betegeknél, akiknek más szer nem segít a vércukor szinten tartásában. 

A gyógyszer amúgy népszerű volt, 2009-ben például 1,2 milliárd dolláros bevételt jelentett a brit gyógyszergyártónak.

Nem ez volt az első eset, hogy már forgalomban lévő gyógyszert tiltottak be a hatóságok. Mert hiába előzi meg számtalan klinikai kísérlet a gyógyszer patikai megjelenését, lehetnek olyan mellékhatásai at orvosságnak, amelyek csak akkor derülnek ki, amikor már milliók szedik.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Óriási gyógyszerbotrányok: túl későn derülnek ki a mellékhatások?

Egy gyógyszer kifejlesztése pénz- és időigényes: sokszor tizenöt évnyi munka és dollármilliók eredménye egy új hatóanyag. A siker azonban nem mindig garantált, többször is előfordult már, hogy nem várt súlyos mellékhatások miatt a patikák polcairól kellett visszahívni az orvosságot. Az elmúlt évben három hatóanyagról is kiderült, hogy többet árt, mint használ. A világ eddigi legnagyobb gyógyszerbotránya azonban az ötvenes években robbant ki.

Medipress Plázs

Nem ajánlott kettétörni a gyógyszert

A Journal of Advanced Nursing című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a tabletták elfelezése könnyen ahhoz vezethet, hogy a beteg nem megfelelő dózist vesz be a gyógyszerből. A belgiumi Ghent Egyetem kutatói szerint ez akár komoly következményekkel is járhat a betegekre nézve.

Plázs

Hibás gyógyszer került forgalomba

Az Országos Gyógyszerészeti Intézet a kivonta a forgalomból a Fragmin véralvadásgátló injekciót, mert üres, vagy majdnem üres fecskendőket találtak a legutóbb patikákba került gyártási tételben.