szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Cancer folyóirat legfrissebb számában megjelent tanulmány kimutatta, hogy nagyobb a tüdőrák és a fej-nyaki daganatok kockázata azokban a dohányosokban, akik közvetlenül a reggeli felkelés után rágyújtanak, mint azokban, akik csak később szívják el az első cigarettájukat.

Joshua Muscat, a Pennsylvaniai Egyetem Orvosi Karának kutatója elmondta, hogy ezeknek a dohányosoknak a szervezetében magasabb a nikotin és az egyéb dohányzásból eredő méreganyagok szintje, és erősebb lehet a függőségük, mint azokban, akik a felkeléstől legalább fél óráig megtartóztatják magukat a rágyújtástól. Az erősebb nikotinfüggőség a genetikai és egyéni tényezők kombinációjából eredhet.

AP

A kutatás során 4775 tüdőrákos betegek hasonlítottak össze 2835 olyan dohányossal, akik nem szenvedtek daganatos betegségben. Kiderült, hogy azokban, akik 31-60 perccel a felkelés után rágyújtanak, 1,3-szor nagyobb valószínűséggel alakul ki tüdőrák, mint azokban, akik legalább egy órát várnak az első cigaretta elszívásával. Azokban, akik a felkeléstől számított 30 percen belül rágyújtanak, 1,79-szer magasabb a tüdőrák kockázata. Egy másik elemzés hasonló trendet mutatott ki a fej-nyaki daganatok valószínűségével kapcsolatban is.

A szakértők szerint az eredmények azt mutatják, hogy a cigaretta iránti vágy közvetlenül felkelés után növelheti a rák kialakulásának kockázatát a dohányosokban, ezért az ilyen dohányosok esetében érdemes olyan leszoktató programokat alkalmazni, amelyek kifejezetten ezt a kora reggeli viselkedést és az ezzel járó megnövekedett kockázatot célozzák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Nem jó a helyzet a dohányzás terén

A világ népességének több mint felét, 3,8 milliárd embert véd valamiféle dohányzásellenes szabályozás, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ez előrelépés, azonban az országok többet is tehetnének a káros szokás felszámolására.

MTI Plázs

Halláskárosodást okozhat a passzív dohányzás

A passzív dohányzás a tizenéveseknél jelentősen növeli a halláskárosodás kockázatát - állapították meg amerikai kutatók felmérésükben. A kutatásba 1500, tizenkettő és tizenkilenc év közötti amerikai fiatalt vontak be a New York-i Langone orvosi központ munkatársai.