szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Egy hamarosan életbe lépő törvény alapján a cseh orvosok egyszerűen kirúghatják azokat a betegeket, akik nem követik utasításaikat. Emberjogi szakértők szerint, mindez azzal járhat, hogy az orvosok olyan kezeléseket kényszeríthetnek betegeikre, melyekkel azok nem kívánnak élni.

Áprilistól azokat a pácienseket, akik nem szedik be a felírt gyógyszereket, annak ellenére, hogy ágynyugalomra ítélték őket, mégis eljárkálnak otthonról, illetve nem jelennek meg a megbeszélt találkozón, orvosuk egyszerűen elküldheti. Azok a kórházi ápoltak pedig, akik valamilyen ellátást visszautasítanak, könnyen a kórház falain kívül találhatják magukat.

Lubor Kinst, a Cseh Orvosok Szövetségének elnökhelyettese úgy véli, a fenti rendelkezésnek az az üzenete, hogy a betegek is felelősek saját egészségükért. Azok, akik nem tartják be a kezelés során előírtakat, és nem működnek együtt orvosukkal, kereshetnek maguknak másik kezelőorvost.

A törvény célja egyrészt az, hogy a betegek ne hagyják abba a számukra felírt orvosságok szedését, másrészt, hogy az amúgy is anyagi gondokkal küzdő cseh egészségügyi ellátás ne terhelődjön még azzal is, hogy az orvosok teljesen hiábavalóan kezelnek egyes betegeket.

Katerzina Czervena, a Cseh Emberi Jogok Szövetségének ügyvédje úgy véli, az orvosnak csupán ahhoz van joga, hogy a beteget informálja állapotáról és a lehető legjobb és számára legmegfelelőbb kezelést javasolja, anélkül, hogy mindezt rákényszerítené a páciensére. Az új törvény hatására azonban a betegek attól való félelmükben, hogy elveszítik orvosukat, olyan kezeléseket is elfogadnak majd, amihez semmi kedvük.

Vlastimil Srsen, a Cseh Egészségügyi Minisztérium szóvivője úgy nyilatkozott, a törvény ellenére az orvosok továbbra is mindent alaposan el fognak magyarázni pácienseiknek, és változatlanul a beteg joga lesz eldönteni, mit tesz ennek fényében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!