HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Tervezni, csökkenteni az elvárásokat, elengedni, nemet mondani. Így summázható, miként lehet elkerülni, hogy átcsapjanak a fejünk felett a hullámok a karácsonyi készülődés idején. Mit csináljunk meg és mire mondjunk nemet adventkor?

A legnagyobb családi, közösségi ünnep, ugyanakkor az év legstresszesebb hónapja. Decembernek ez a paradoxona nem véletlenül nyomaszt sokakat, hiszen ilyenkor a legtöbb munkahelyen megnő a terhelés (rövidebb idő alatt kell sokszor többet teljesíteni), fel kell készülni a családi karácsonyra (ajándékok beszerzésével, takarítással, vásárlással) és a szokásosnál több a találkozó is (céges bulik, iskolai ünnepélyek, rokonlátogatások).

Ráadásul a rengeteg teendő, rohangálás miatt – legalábbis az ünnepek előtti hetekben – kevesebb idő jut a pihentető regenerálódásra, amire pedig a legrövidebb nappalok időszakában még nagyobb szükségünk lenne, mint általában.

Hogy utána jó legyen

Olyan ez egyébként, mint amikor év közben szabadságra akarunk menni, de előtte még mindent el kell végezni, hogy nyugodtan pihenhessünk, hogy „utána jó legyen”, csakhogy karácsonykor egyrészt több az elvégzendő feladat, másrészt sok-sok millió ember egyszerre törekszik erre, ezért alakul ki ez az „össznépi idegbaj”, amikor mindenki egyszerre akar lezárni, felkészülni – foglalja össze Bőhm Kornél kommunikációs tanácsadó.

Ráadásul a munkahelyen egymással együttműködő felek – például a cégvezetés, a könyvelő, a munkatársak – kölcsönösen nyomasztják egymást is, hiszen egymástól várják gyorsan az utolsó simításokat, ők is csak akkor tudják befejezni, ha a másik is leadta, elvégezte, túl van rajta.

A kutatások szerint ez a szezonális mentális teher elsősorban a nőkre hárul, akiknek emiatt hosszabb távon számolni kell a fokozott stressz lehetséges káros hatásaival. Egyebek mellett a magas vérnyomással, depresszióval, szorongással, elhízással, vagy akár bőrproblémákkal.

Az is kiderült már, hogy az egyszerre ránk zúduló túl sok feladatot azért nehéz kezelni, mert ilyenkor az agynak különleges kihívással kell megküzdenie. Nagyon gyorsan kell(ene) váltogatnia a fókuszt a különféle teendők között, ami ugyan a hétköznapokban, egy-egy váltás esetében megszokott kognitív tevékenység, ám decemberben extra rugalmasságra van szüksége.

HVG Pszichológia

Olvassa tovább a cikket a HVG Pszichológia 360-on! Az első hónapban az előfizetés csak 5 Ft. Bővebben a lapról itt. Böngésszen egyedülálló pszichológiai Tudástárunkban!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!