Mit sportoljunk a Balatonnál?
Ugorjunk is fejest egyből a téma közepébe. Az első sport, ami eszünkbe jut a Balatonról, biztosan az úszás.
Ugorjunk is fejest egyből a téma közepébe. Az első sport, ami eszünkbe jut a Balatonról, biztosan az úszás. Épp 130 éve történt, hogy legnagyobb tavunkat egy kiváló sportember először átúszta, mégpedig ott, ahol az a legszélesebb. Szekrényessy Kálmán 1880 augusztusában Siófok és Balatonfüred között 6 óra 40 perc alatt tette meg a 14 kilométeres távot. A 34 éves katonatiszt nem mindennapi teljesítménye volt az első időre mért úszás, melyet a magyar úszósport születésnapjaként is emlegetnek. Innentől fogva rendszeressé váltak az átúszások, a jelentkezők kis száma miatt azonban a századelőn már lecsökkentették a versenytávot, előbb 13, majd 7, később pedig 5 kilométerre.
A Balaton viszonylag sekély vizű, ezért vízhőmérséklete a többi nagy európai tónál magasabb. A langyos víz tökéletes közeget biztosít akár hosszabb fürdőzéshez, úszáshoz is. Ha egyedül indulunk neki úszni a Balatonban, jó ha tudjuk, hogy a fürdésre vonatkozó jogszabály szerint a tó északi és nyugati partjától legfeljebb 500, a déli parttól ezer méterre távolodhatunk el vízijármű kísérete nélkül. Ha igazán hosszan szeretnénk úszni, nevezzünk be valamelyik Balaton-átúszó rendezvényre – a remek hangulat és a tó átszelésének élménye bőven kárpótol majd minket a tömeges rajtolás okozta várakozásért.
A legnagyobb átúszó rendezvény napjainkban az 5,2 kilométeres Révfülöp és Balatonboglár közötti Balaton-átúszás, mely az utóbbi években már nyolc-tízezer embert megmozgató tömegrendezvénnyé vált. Idén július 24-én vághatunk neki a táv teljesítésének, szokás szerint a révfülöpi kikötőből. A táv során 20-30 méterenként csónakok biztosítják az útvonalat, és nyújtanak pihenési, frissítési lehetőséget. Ha ez a táv még túl hosszúnak tűnik, választhatjuk a rendezvény „kistestvérét”, a 3,5 kilométeres Öbölátúszást is. Ezt Balatonfüred és Tihany között rendezik, július 17-én. A versenyekről további információt itt találunk.
Jó tanácsok fürdőzéshez |
• Ne menjünk úszni, fürdeni közvetlenül étkezés illetve alkohol fogyasztása után. • Ne ugorjunk felhevült testtel a vízbe se a partról, se csónakból vagy vizibicikliről. • Csónakban, fürdőeszközön ne aludjunk el. • Elsodródott játékok, matracok után ne ússzunk be a mélyvízbe. • Erősödő szélben csónakkal, fürdőeszközzel elsodródók lehetőség szerint maradjunk a csónakban, amíg kisvízre érünk vagy ameddig megérkezik a segítség. • Figyeljük a veszélyt jelző fényeket. Másodfokú viharjelzés esetén (percenként 90-szer felvillanó sárga fényjelzés) ne fürödjünk és csónakkal se menjünk a vízbe. |
A víz felett
Ha ennyire mélyen nem szeretnénk elmerülni a habokban, és olyan mozgásra vágyunk, melyre családtagjainkat vagy barátainkat is elcsábíthatjuk, keressük fel a helyi strandon a kölcsönzőt, és béreljünk ki egy-két órára egy vizibiciklit, kenut, kajakot vagy csónakot. Bár ezek az eszközök általában csak a szórakozást szolgálják, ha kicsit komolyabban vesszük magát a folyamatos mozgást, szórakozás közben könnyedén elégethetünk annyi kalóriát, hogy délután bűntudat nélkül nyalhassuk el kedvenc fagylaltunkat vagy kortyolhassuk kedvenc sörünket. 60 percnyi folyamatos evezéssel például, testsúlytól és intenzitástól függően, 250-450 kalóriától is megszabadulhatunk.
A komolyabb kihívást kedvelőknek több klub és iroda is szervez vezetett balatoni evezős túrákat, félnapostól egészen az egyhetesig. A hosszabb túrák során a szervezők a távot általában kényelmesen teljesíthető adagokra darabolják, gondoskodnak a szállásokról és a csomagjainkat is elfuvarozzák helyettünk. A tapasztalt kajakosok, kenusok pedig balatoni versenyeken is kipróbálhatják magukat, például az 50 kilométeres, kétnapos Balaton Maratonon.
Mozdulj, Balaton! |
A Balaton parti strandokon akkor is jó helyen járunk, ha éppen tollasozni, röplabdázni, kosarazni vagy focizni támadna kedvünk. A Mozdulj Balaton! programnak köszönhetően ugyanis 34 Balaton parti település mintegy 40 standján épültek ki a helyi adottságok figyelembe véve különböző sporthelyek, sportpályák a parton és a vízben, melyeket ingyenesen használhatunk. Találhatunk pályát pl. tollaslabdázáshoz, röplabdázáshoz, focihoz, kézilabdához, kosarazáshoz, sőt egyes strandokon a vízben való röplabdázáshoz, kosarazáshoz, vízilabdázáshoz szükséges hálókat, kapukat és gyűrűket is telepítettek.
A balatoni főszezonban kilenc héten át szombati napokon (június 19.-től augusztus 14.-ig) a programban résztvevő strandokon egydélutános minibajnokságokat is szerveznek a strand látogatói számára. Ezeken a napokon a helyi szervezők a sportszereket is ingyen bocsátják a résztvevők rendelkezésére. A program részleteiről, a strandokról és az időpontokról itt olvashatunk. |
Érdemes kihasználni a szelet
A Balatonon az északias szelek nyáron is képesek akár több napon át folyamatosan zúgni a tó fölött. Ilyenkor a fürdőzők kimenekülnek a lehűlő vízből és fázósan húzzák össze magukon a fürdőlepedőt, míg a szeles sportok kedvelői lelkesen veszik birtokba a hullámzó tavat. A szél erejét egy deszkán állva élvezhetjük windszörfözés avagy széllovagás, illetve kite-szörfözés közben. A windszörf esetében egy deszkán állunk, és a rácsatlakozó vitorlát kifeszítő boomba kapaszkodva irányítjuk a szörföt. Tapasztalatból mondjuk, hogy ez nem az a sportág, ami a kezdők számára oktatás nélkül gyors sikerélményt nyújt. Mindenképpen érdemes egy párnapos tanfolyam keretében egy szakavatott oktató irányítása alatt elsajátítani az alapokat – ilyen tanfolyamot ma már számos Balaton parti településen szerveznek. A tanfolyam azért is hasznos, mert az utolsó napon vizsgát tehetünk, amivel megszerezhetjük a nemzetközi szörfigazolványt. Ezzel az igazolvánnyal pedig már akár külföldön is gond nélkül bérelhetünk majd szörf felszerelést.
A kite-szörf esetében is deszka van a lábunk alatt, a szél erejét viszont egy, a fejünk fölött lebegő ernyő fogjuk be, és az vontat minket a vízen. Az ernyő húzóereje olyan komoly, hogy a megfelelő technika birtokában akár gyenge szélben is egészen grandiózus – több méter magas – ugrásokat hajthatunk végre. A sportággal való ismerkedést itt is javasolt egy párnapos tanfolyammal kezdeni, melynek keretében megtanulunk siklani, valamint az ernyőnket megfelelően kezelni.
A szörfözést a Balatonnál talán a Siófok-Sóstó Strand Campingben, az erre a célra speciálisan kialakított Surfbeach-en érdemes elkezdenünk, ahol nem kell több száz métert gyalogolni a mély víz eléréséig, ugyanakkor megtalálható az oktatáshoz és a kezdőknek önálló gyakorláshoz szükséges kisvíz is. Természetesen mindkét sportághoz rendelkezésre állnak az oktatók és a szükséges felszerelés, a webkamerának és az online szélmérőnek köszönhetően pedig a szél erősségét akár itthonról is ellenőrizni tudjuk. A szörfözéshez javasolt minimális életkor a 7-8 év, és megbízható úszótudás szükséges.
A hazai szörfversenyekről a Magyar Szörf Szövetség és a Magyar Kitesurf- és Extrém Sportegyesület honlapján tájékozódhatunk. A balatoni szelet persze nem csak szörfdeszkán állva, hanem hajóban ülve is megszelídíthetjük. A vitorlázás élményét természetesen utasként is megtapasztalhatjuk, de egy rövid tanfolyam elvégzése és a kishajó-vezetői vizsga letétele után mi magunk is irányíthatjuk saját hajónkat. A tanfolyammal és vizsgával kapcsolatos információkat megtaláljuk a hazai szövetség honlapján. 10 négyzetméternél kisebb maximális vitorla felületű kishajót pedig vizsga nélkül is vízre vihetünk. Fontos tudni azonban, hogy ezekkel a kishajókkal maximum 500 méterre távolodhatunk el a parttól, és irányításukhoz a vízi alapszabályok ismerete mellé nem árt, ha némi hajózási ismerettel is rendelkezünk, mivel a tó nagyon szeszélyes, és bármikor jöhet egy röpke zivatar, aminek csúnya vége is lehet ezekben a borulékony kishajókban. Mindenképpen érdemes tehát részt venni pár órán, amíg az alapokat elsajátítjuk, vagy kapitánnyal bérelni hajót első pár alkalommal s megkérni, hogy ő tanítson meg nekünk pár alapvető fogást.
A szabadidős vitorlázáson túl hazánkban már jelentős bázisa van a vitorlásversenyzésnek is. A legnagyobb múltra visszatekintő hazai vitorlásverseny a balatoni Kékszalag, amelyet 1934-ben rendeztek meg először. Napjainkban a Kékszalagon már több mint 600 hajó sorakozik fel, hogy a közel 150 kilométeres versenytávot a lehető leghamarabb teljesítse. Az idei verseny július 2-án reggel kilenckor rajtol majd balatonfüredi kikötő előtti vízterületen. A rajthoz felsorakozó hajók tömege nem mindennapi látványt nyújt az érdeklődők számára.
Motorizálva: főleg fiataloknak
Természetesen az izmaink és a természet ereje mellett motorok segítségét is használhatjuk a vízen, ha a száguldás, a sebesség élményére vágyunk. A wakeboard egy igazi adrenalin termelő, fiatal deszkás sportág, mely a motorcsónak vontatású vízisíből nőtte ki magát. A wakeboardot is űzhetjük motorcsónak vontatással, de igazán a kábelpályás változata örvend nagy népszerűségnek a fiatalabb korosztály körében. A kábelwakeboardozásnál egy többszáz méter hosszú kötélpálya segítségével vontatják a deszkásokat, általában 30 km/h körüli sebességgel, miközben ők minél többféle mozdulatot próbálnak végrehajtani, deszkával a lábunkon. A versenyeken a wakeboardosok látványos ugrásokkal és fantasztikus mutatványokkal szórakoztatják a nézőket, miközben a pályán található különféle akadályokon (csöveken, ugratókon, stb.) átjutnak.
Ha szeretnénk kipróbálni a kábelwakeboardozást, kezdőként érdemes először néhány órát egy tanulócsoportban vagy egyéni oktatóval eltölteni, aztán az alapok elsajátítása után már megpróbálhatjuk a többiektől ellesni a trükköket. Ha rendelkezünk némi snowboardos, szörfös vagy gördeszkás tudással, biztosan könnyen ráérzünk majd a helyes mozdulatokra. Első alkalmakra elegendő a biztos úszótudásunkat magunkkal vinni, minden mást – teljes felszerelést, mentőmellényt, neoprén ruhát - a pályán tudunk kölcsönözni. Mivel a kábelpályákon egyszerre 7-8 deszkás is csúszhat, a két csúszás közötti várakozási idő jelentősen lerövidül, tehát akkor sem fogunk csalódottan távozni, ha csak egy-két órára van időnk kilátogatni a pályára. A Balatonon drótkötélpályás vizisí és wakeboard centrumokat Balatonfüreden, Vonyarcvashegyen és Siófokon találunk, a további részletekről itt tájékozódhatunk.
Jó hír a Balaton vízminőségéért aggódóknak, hogy a jelenleg érvényes vízi szabályozás szerint a Balatonon belső égésű motorrral hajtott kishajót, csónakot, és vízi sporteszközt üzemeltetni tilos. Rossz hír a száguldás szerelemeseinek, hogy e szabályozás szerint a benzinmotoros jetskik sem használhatóak a tavon. Persze léteznek ma már elektromos motorral meghajtott jetskik is, ezek viszont sokkal gyengébben muzsikálnak, mint benzinmotoros társaik. 10 km/h körüli végsebességükkel elsősorban a gyerekek körében kedveltek. Elektromos jetski bérlésre Keszthelyen, Balatonfüreden, Zamárdiban és Csopakon is van lehetőség, a minimális életkor nyolc év, és a járművek vezetés közben a mentőmellény viselése kötelező.
A legcsendesebb kikapcsolódás
A tavon űzhető sportágak felsorolásából a nagy hagyományokkal rendelkező balatoni horgászat sem maradhat ki. A változatos halfaunából különösen a pontyot, a süllőt és a keszegféléket érdemes kiemelni, de nagy állománnyal van jelen a tóban a kősüllő, az angolna, a balin, és a garda is. A tapasztalt horgászok számára a Balatonnál évente többször rendeznek horgászversenyt, főként az északi part mélyebb vizein. Ilyenkor a mólókat sűrűn ellepik az egymás mellett letelepülő versenyzők.
Ha ki szeretnénk próbálni a horgászást, mindenekelőtt horgászengedélyre – országos állami jegyre és az adott vízre szóló területi engedélyre – lesz szükségünk. Ezt, a kiváltásához szükséges vizsgával együtt, gyorsan beszerezhetjük bármelyik horgászboltban. Ezután még felszerelést kell vásárolnunk, első alkalmakra megteszi egy 4 méteres spiccbot a hozzá készen kapható úszós szerelékkel, egy kis horgászdoboz néhány horoggal és úszóval, egy haltartó háló (szák) valamint egy merítőháló, és csalinak vegyünk még egy doboz csontkukacot. Így felszerelkezve már nekivághatunk első horgászélményünk megszerzésének. Persze nem árt, ha előtte tájékozódunk a helyi szabályokról, ugyanis a kifogható halakra vonatkozóan vannak mennyiségi, minőségi és időbeli korlátozások is, a szabályosan kifogható halak felismeréséhez pedig némi alapfokú halismeret is jól jöhet. A Balatonnál a partról, a mólókról és csónakból is horgászhatunk. Hogy hová érdemes kitelepülnünk, abban a horgászboltos biztosan szívesen ad tanácsot - általában a parti kövek és mólók mellett könnyedén foghatunk keszegféléket. Kezdő horgászok sok hasznos információt találhatnak a hazai szövetség honlapján.
Túrázás kétkeréken és gyalogosan
Ha egy félnapra szívesen elszakadnánk a víztől, a tó környéke remek lehetőségeket kínál a gyalogos és kerékpáros túrázásra is. A tó 2002 óta már biztonságosan körbetekerhető, a balatoni körút teljes hossza mintegy 200 km. Ebből körülbelül 95 kilométer a kiépített önálló kerékpárút, ezek főként az északi parton találhatóak. A déli part nagy részén a bringakörút kis forgalmú utcákon és összekötő utakon halad, itt fokozottan kell ügyelnünk a velünk együtt közlekedőkre. Erőnlétünktől függően elindulhatunk egy könnyű családi tekerésre, de akár komolyabb túrákat is tehetünk a tó körül. A könnyebb szakaszokat a déli parton találjuk, itt ugyanis a bringaút többnyire sík területen halad. Az északi parton viszont fel kell készülnünk a kisebb-nagyobb emelkedőkre. Ha nincs kedvünk egyedül nekivágni a tóparti utaknak, válogassunk a szervezett kerékpártúrák közül. Egyéni balatoni túrázáshoz is találhatunk részletes, könnyen követhető útvonal leírásokat. Ha a szervezett balatoni kerékpáros túrák részleteire vagyunk kíváncsiak, itt keresgéljünk. Bármerre is indulunk, ne feledkezzünk meg a sisakról, mellényről, lámpáról!
Ha a nyaralásra nem hoztuk el saját bringáinkat, látogassunk el egy közeli kerékpárkölcsönzőbe, és béreljünk magunknak kétkerekűt. A Balatonnál található kerékpárkölcsönzők és szervizek listáját is megtaláljuk. A Balaton környékét gyalogosan is érdemes felfedezni. Gyönyörű, védett természeti területeket járhatunk be önállóan, túrajelzéseket követve, de csatlakozhatunk a szakvezetéssel meghirdetett nyílt túrákhoz is. Számos gyalogos túraútvonal és vezetett túra részleteit találjuk meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park honlapján. Ha sportosabb kihívásra vágyunk, végigjárhatjuk valamelyik Balaton-felvidéki teljesítménytúrát is, ahol előre meghatározott útvonalon, megadott időn belül kell végigérnünk, térképet illetve részletes útvonal leírást követve. A régió teljesítménytúráiról a Teljesítménytúrázók Társaságának honlapján tájékozódhatunk.
A lehetőségek tehát adottak ha idén nyáron úgy döntenénk, hogy az édes semmittevés helyett a Balatonnál az aktív pihenésre szavazunk. Sportoljunk egyedül vagy csoportosan, deszkával, labdával, hajóval, két keréken vagy akár túrabakancsban, a lényeg, hogy éljük át újra a mozgás örömét.