szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A neandervölgyi ember ragadozókra, egyebek közt oroszlánra is vadászott - állítják spanyol régészek, akik kutatásaikról a Journal of Archaeological Science című szaklapban számoltak be.

A Ruth Blasco, a tarragonai Universitat Rovira i Virgilii régésze által vezetett expedíció Spanyolország északi részén, az  atapuercai barlangokban végzett feltárásokat, ahol a  350 ezer és 250 ezer évvel ezelőtti időszakból származó rétegben állati csontok százait fedezték fel - olvasható az Archaeology Daily News hírei között.

A csontleletek jelentős többsége szarvastól és lótól származik, ám szép számmal kerültek elő ragadozók maradványai is. Előfordulnak medve- és rókacsontok, de előkerült egy "oroszláncsontkészlet" is.

Mint a kutatók rámutatnak, az oroszláncsontokon látható rengeteg vágásnyom arra utal, hogy a ragadozó tetemét lenyúzták, majd kicsontozták. A barlanglakók a velőt sem hagyták kárba veszni, erre engednek következtetni az ember által széttört csöves csontok.

"E nyomok összességükben bizonyítják, hogy az oroszlán táplálékul szolgált" - hangsúlyozzák tanulmányukban a régészek.

S hogy a neandervölgyi ember valóban vadászott-e a  2,4 méter hosszú pleisztocén oroszlánra (Panthera leo fossilis), amely jó fél méterrel volt hosszabb a mai afrikai oroszlánnál, vagy csupán az elhullott ragadozó tetemét vonszolták be a barlangba? 

"Az a tény, hogy a Panthera leo fossilis csontvázán semmiféle kóros elváltozást nem találtunk, arra enged következtetni, hogy nem egy súlyos sérülés vagy betegség miatt hullott el, vagyis a barlanglakók ejtették el a ragadozót" - mutatnak rá a régészek.

Hozzátettek: annak ellenére, hogy a neandervölgyi ember nem vadászhatott túl gyakran oroszlánra, a csontleletek bizonysága szerint a középső pleisztocén embere ügyes vadász volt, aki nem rettent vissza a nagytestű ragadozóktól sem.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Szex a neandervölgyi ember és a homo sapiens között?

A neandervölgyi és a modern embernek lehettek közös utódaik - állítja Svante Paabo genetikus, a lipcsei Max Planck Intézet evolúciós antropológiai kutatóintézetének igazgatója, aki nagyszabású összehasonlító DNS-vizsgálatot tervez elmélete igazolására.

MTI/hvg.hu hvg360

Mégsem volt zsákutca a Neander-völgy

Mégiscsak a modern ember elődei voltak a Neander-völgyiek; a kutatók tudományos szenzációnak nevezték a felfedezést. A neandervölgyi ember örökítőanyagának jelentős részét egy nemzetközi kutatócsoportnak sikerült megfejtenie és mindjárt elemeznie is - derül ki a Science című tudományos folyóirat pénteken megjelenő számából.

hvg.hu Tech

Neandervölgyi asszonyok szégyenítették meg a kaliforniai kormányzót

Számos ausztrál őslakó megdönthetné a mai 100 és 200 méteres világrekordot, ha akarná, és bármely neandervölgyi asszony leszkanderozhatná Schwarzeneggert, hogy a ruandaiak 2,45 méternél is nagyobb magasugrásait ne is említsük. Egy ausztrál antropológus új könyvében azt írja: menthetetlenül elsatnyultunk - adja hírül az Independent.