szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tudósok szerint a földön kívüli életet először a Jupiter egyik holdján, az Európán érdemes keresni, ahol a jeges felszín alatt hatalmas óceánok lehetnek. A bonyolult és erős ár-apály hatások miatt ugyanis a Naptól távoli bolygók holdjai is felmelegedhetnek annyira, hogy kialakuljon rajtuk az élethez nélkülözhetetlen, meleg folyadékréteg.

Az idegen élet nyomait kereső tudósok közül egyre többen gondolják úgy, hogy nem lehet a Föld méretű, napsugárzással fűtött bolygókra leszűkíteni azoknak a világegyetem-beli helyeknek a körét, amelyeket alkalmasnak tartanak az életre. Caleb Scharf, a Columbia Egyetem asztrobiológusa a csillagok fényének átmeneti változása alapján 74 csillag óriási gázbolygó gravitációs viszonyaira következtetett, és kiszámította, hogy a gravitációs erőváltozások okozta belső súrlódások hatására holdjaikban keletkezhet-e elegendő hő az élet kialakulásához.

Az élet azért alakulhatott ki a Földön, mert épp a megfelelő távolságra van a Naptól ahhoz, hogy folyékony víz legyen rajta. Sajnos ez a zóna nagyon keskeny. A Naphoz közelebbi bolygón felforr a víz, a távolabbi bolygókon pedig megfagy. A csillagoktól távol keringő óriásbolygók holdjait alig éri a napsugárzás, Előfordulhat viszont, hogy a holdak bonyolult, egymásra ható pályáikon haladva a gravitáció erős változásainak vannak kitéve. Ebben az esetben a Földön ismert ár-apály jelenség óriási energiával melegíti őket ("tidal heating"), amire példaként felhozhatók a Jupiter Io holdján megfigyelt aktív vulkánok.

A Jupiter négy nagy holdja (Ganimedész, Kallisztó, Ió és Európa) nagyon közel kering a Jupiterhez, a négy pálya is közel esik egymáshoz, és a holdak hatnak egymásra is. Amíg a Ganimedész egy kört teszt meg a Jupiter körül, az Európa kettőt, az Ió viszont négyet. Elliptikus pályáikon haladva a holdak időről időre azonos helyzetbe kerülnek. A változó gravitációs erő morzsolja őket, ami belső feszültségekhez, súrlódáshoz, melegedéshez vezet.

Caleb Scharf szerint a Földhöz képest korántsem békés, hanem földrengésekkel, vulkánokkal színesített, de mégis "lakható" holdak számításba vételével lényegesen megnő annak az esélye, hogy a Földön kívül másutt is kialakul az élet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Egyre több szemét kering bolygónk körül

Több mint 9000 azonosított űrszemét darabka kering a Föld körül. A szakértők szerint az űrhajósokat is veszélyeztető hulladékok száma az elkövetkezendő években drámaian megnőhet. Jelenleg nincs használható módszer, hogy gazdaságosan eltávolítsák a szemetet a kozmoszból.

hvg.hu Tech

Egy hét múlva bolygó körüli pályán a Venus Express

A Venus Express európai űrszonda több mint 400 millió kilométeres űrutazás után a Vénusz bolygó közelébe ért és megkezdte a manőverezést, hogy egy hét múlva, április 11-én bolygó körüli pályára állhasson.

MTI Tech

Holdtávolságban elszáguldó aszteroida

Aszteroidával találkozott vasárnapról hétfőre virradóra a Föld, de mint a csillagászok közölték, nem fenyegetett ütközés lehetősége. A 2004 XP14 elnevezésű égi vándor mintegy 433 ezer kilométerrel "elvétette" bolygónkat, ez valamivel nagyobb távolság, mint amennyire a Hold kering.