szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Noha csábító lehetőség a telefoncserénél a korábbi, immár nem olyan divatos modell eladása, nem árt az óvatosság: titkainkat is továbbadhatjuk a megunt készülékkel.

A mobiltelefon talán legszemélyesebb tárgyunk.
Ha megválunk tőle, titkaink is vele tartanak
© Marton Szilvia
Erre amerikai mobiltelefon-szakértők figyelmeztetik azokat, akik mindig lépést akarnak tartani a divattal: az sem elegendő, ha az eladó gondosan követi a használati utasítást és lenullázza a készüléket.

Ez csak látszólag megoldás: az adatokat viszonylag könnyű feltámasztani az interneten kapható, korántsem drága keresőprogramok segítségével. A Trust Digital nevű virginiai cég az AP-vel közösen vásárolt meg tíz különböző, fejlett rendszerű, 200 és 400 dollár (43 ezer és 86 ezer forint) közötti árú használt mobiltelefont az eBayen, majd (a nevek eltitkolása mellett) megmutatta a hírügynökségnek, mit sikerült letölteni ezekből a készülékekből annak ellenére, hogy korábbi gazdáik előzőleg törölni vélték a bizalmas adatokat.

Az így életre keltett információk között voltak kényes – párjukat megcsaló szerelmesektől származó – üzenetek, de az informatikusok feltámasztották egy cég pályázatát egy sokmillió dolláros kormányrendelés elnyerésére, bankszámlaszámokat és kulcsszavakat is kiderítettek. A tíz telefonból összesen 27 ezer kinyomtatott oldalnyi adatot, email-szöveget töltöttek le, ezek együtt csaknem két és fél méter magas oszlopot tettek ki.

Az információk teljes törlése a legtöbb telefonon biztonsági okokból is bonyolult, három-négy gombot kell egyszerre lenyomni, rendszerint két embernek kell részt vennie a műveletben. Ezzel el akarják kerülni, hogy véletlen érintés következtében értékes információ vesszen el. A művelet lebonyolításának módját rendszerint nehéz megtalálni a telefon belső utasításaiban, ezért sokan beérik a készülék lenullázásával, amivel nem törlik az összes kényes információt.

Howard Schmidt, aki korábban elektronikus biztonsági szakértőként dolgozott George W. Bush amerikai elnök mellett, elmondta az AP-nek, hogy négy mobiltelefont is használt. Korábbi Blackberry modelljeibe szándékosan 11 alkalommal is hibás jelszót írt be, hogy a gép önmaga semmisítse meg a tárolt információt. "Az emberek nem is sejtik, mennyire sebezhetővé válnak, ha nem vigyáznak a régi készülékkel. Ez nem csak olyasvalami, amit felkapunk, hogy beszéljünk rajta. A telefon az önazonosságunk, és sokan vannak olyanok, akik készek ezt kihasználni ellenünk, ha nem vigyázunk" – hangoztatja a szakértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Finnországban már kipróbálható a mobiltelefonálás interneten

A Nokia a múlt héten Oulu városában elkezdte az első nyilvános, vezeték nélküli LAN hálózaton bonyolított UMA (Unlicensed Mobile Access – engedélymentes mobilhozzáférés) próbaüzemét. A legalább két hónapig tartó próbaüzem élő környezetben és valós feltételek mellett zajlik. A vadonatúj Nokia 6136 mobilkészülék segítségével ötven oului család próbálja ki és teszteli az új technológia funkcióit.

MTI Világ

Megcsörrent egy mobil, visszafordult a repülő

Egy mobiltelefon megcsörrenése miatt visszafordult a British Airways (BA) egyik New Yorkba tartó utasszállító repülőgépe - közölte a brit légitársaság egyik illetékese vasárnap hajnalban.

MTI Tech

Mossunk kezet mobilozás után

A mobiltelefonon sokkal több baktérium van, mint bárki is gondolná. Az egyik angol mobilcég máris antibakteriális törlőt ajánl ügyfeleinek.

MTI Gazdaság

A Pannon tulajdonosa szerb mobilcéget vásárolt

Szerbia eladta a norvég Telenornak mobilszolgáltató társaságát, a Mobi 63-at 1,51 milliárd euróért. Ez 1997 óta a Szerbia legnagyobb privatizációs üzlete. (A Telenor a Pannonnak is tulajdonosa.)