szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pleszioszaurusz, azaz hosszúnyakú tengeri őshüllő csontvázára bukkantak amerikai és argentin kutatók az Antarktisz környékén.

A lelet az egyik legteljesebben megmaradt Pleszioszaurusz-csontváz, amit valaha találtak, ráadásul az egyik legjobb állapotban lévő, amivel az Antarktisz meg tudta ajándékozni a tudósokat - olvasható az amerikai tudományos alap (NSF) közleményében.

A csontváz mintegy másfél méter hosszú, egy felnőtt példány csontvázának a hatoda, tehát növendék állat volt, és a hastájéka rendkívül jól megőrződött. A kutatók feltételezése szerint vulkánkitörés okozhatta halálát egy hajdanán valószínűleg sekély öbölben, ahol a kicsik éltek, míg elég nagyra nem nőttek ahhoz, messzebbre merészkedjenek.

A jeges víz és az orkán miatt kemény munka volt kiemelni a leletet a Vega-sziget partvidékén. A föld annyira fagyott volt, hogy egy ásószerkezet kettétört, és egy légkalapácsot kellett hátizsákban a helyszínre cipelni benzinnel, gipsszel és vízzel együtt, hogy sikerüljön a vállalkozás. A csontvázat öt markos ember emelte az argentin katonai helikopterbe, amelyet segítségül kellett hívni a szállításhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Közös őstől származnak a kígyók

Bryan G. Fry újra írta a kígyók fejlődéstörténetét: a kígyómérgeket és az előállításához szükséges genetikai kódokat tanulmányozva rájött, hogy a kígyók mind egyetlen közös méregtermelő őstől származnak, és az evolúció során nem kifejlődött, hanem épp ellenkezőleg, azoknál a nem mérges kígyóknál visszafejlődött a méregtermelő képesség.

MTI Tech

Áttörés az őssejtkutatásban

Heves viták után az ausztrál parlament alsó háza szerdán megszavazta az embrionális őssejtek klónozását kutatási célra, ezzel felülkerekedve a John Howard konzervatív miniszterelnök által képviselt tiltó állásponton.