szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cég olyan háromdimenziós chip architektúra fejlesztését jelentett be az IBM, melynek alkalmazása a Moore-törvényt meghaladó számítási-kapacitásbővülést hozhat az informatika világában.

A háromdimenziós lapka végetvet
Moore törvényének
© sxc.hu
Az új technológia, melyet magyarul talán „szilikon-vájat vezetéknek” lehet nevezni, a különböző chip összetevőket fizikailag az eddigieknél sokkal közelebb helyezi el egymáshoz, s ezzel gyorsabb, kisebb és energiatakarékosabb gépek épülhetnek - írja a Science Daily.

Az IBM újítása abban áll, hogy az eddigi kétdimenziós elhelyezés helyett – ahol a chip komponensei és a memória modulok egymás mellett fekszenek egy szilikon lapocskán – egymás fölé helyezi az összetevőket. Ennek eredményeképpen radikálisan kisebb chip-szendvicsek épülhetnek, ráadásul a közelebb hozott összetevők gyorsabb adatátvitelt eredményeznek.

„A mostani áttörő felfedezést évtizedes kitartó kutatássorozat előzte meg, de most végre a laboratóriumokból a gyártósorokra vihetjük háromdimenziós újításunkat” – mondta a bejelentés kapcsán Lisa Su az IBM Félvezető Kutató és Fejlesztő Központjának alelnöke.

A háromdimenziós chipeknél nincs többé szükség a plasztik lapocskáknál használt vezetékekre, melyek helyét a jövőben szilikonvájatok veszik át, melyeket fémmel töltenek ki. Ezek azonban nem igénylik többé a lapka formátumot és akármilyen térelemként egymásra épülhetnek. Ráadásul a szilikonkocka formátum segítségével a chipek is könnyebben összeköthetőek lesznek egymással.

A kutatók szerint az új összeköttetések révén ezerszer gyorsabbá válik az információáramlás sebessége, és körülbelül százszor több kapcsolatot használhatnak a különböző modulok közt a lapos chipekhez képest.

Az IBM már most használ gyártósoraiban háromdimenziós chipeket, de a kereskedelmi forgalomba szánt verzió megjelenése is várható 2007 második felére, vagy 2008 elejére. Gyakorlatban először a vezeték nélküli technológiához használják a szilikonvájat-vezeték technológiát, a jövőben azonban a mainframe gépek, egyéb szuperszámítógépek, óriás szerverek, kormányzati gépek és tudományos masinák lelkét is adhatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Megdöntötte Moore-törvényét a HP egy új chipje

Egy nanoléptékű számítástechnikai architektúra kifejlesztésének köszönhetően, a Hewlett-Packard kutató laboratóriumai három generációt verhetnek a mikroprocesszor-fejlesztés jelenlegi fejlettségi fokára.

MTI/hvg.hu Tech

Intel-chipekkel szerelik a Microsoft új médialejátszóit

Az Intel adja majd azokhoz az új hordozható Microsoft médialejátszókhoz a chiptechnológiát , amelyek a jövő héten mutatkonak be a szélesebb nyilvánosság előtt, mint az iPod és a PlayStation portable konkurensei.

MTI Tech

Több száz processzormag kerülhet egyetlen chipre

Az IBM egyik amerikai kutatóközpontjában olyan mikro-áramkörbe építhető optikai fény-késleltetőt készítettek, amely 0,5 nanoszekundum ideig csapdába ejti, késlelteti a fényt, mielőtt továbbengedné. Az átmeneti adattárolónak is használható eszköz kifejlesztésével fontos akadályt hárítottak el az elektronok helyett fotonokkal operáló optikai számítógépek megszületéséhez vezető úton.