szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Olyan high-tech sztetoszkópot hozott létre egy izraeli kutató, amellyel a légzőszervi megbetegedéseket sokkal precízebben és gyorsabban diagnosztizálhatják. Az új technológia megalkotója szerint csak a levegővétel számít, semmi más.

VRI: a lényeg nem változott
© sxc.hu
Ugyan az orvosok 200 éve használják már a sztetoszkópot a légzőszervi vizsgálatok során, számos esetben különböző diagnózisokat állítanak fel ugyanazon eredmények birtokában, bírálta az orvostudomány jelenlegi állapotát Igal Kushnir izraeli kutató, a VRI technológia megalkotója.

A VRI (Vibration Response Imaging, rezgésválaszos leképezés) a tüdő rezgéseit gyűjti össze és elemzi egy pár másodperces vizsgálat során, majd ebből állít elő egy részletes rajzot. Mivel a rezgéseket tipikusan módosítják a légutak szerkezeti és funkcionális jellegzetességei, a különböző légzésszervi megbetegedések különböző, igen jellegzetes képeket generálnak. Így egy képzett orvos egy ránézésből megállapíthatja, páciense milyen betegségben is szenved.

Kushnir új módszere csak a tüdőben keletkező akusztikai rezgésekkel dolgozik, ezekből pedig az orvos rengeteg olyan információt tudhat meg a tüdőről, amit a tudomány jelenlegi állásai szerint csak több órányi vizsgálat után lehetne csak megtudni. A VRI másik nagy előnye, hogy radikálisan csökkenti a röntgensugaras vizsgálatok szükségességét.

A VRI-t értékesítő Deep Breeze Ltd. jelenleg Amerikában értékesíti a terméket, miután korábban már sikerrel engedélyeztette Izraelben, az EU országaiban, illetve Dél-Koreában is, derült ki a businessweek.com ezzel foglalkozó cikkéből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Új módszer a tüdőrák kiszűrésére, csak lélegezni kell

Onkológus szakemberek várakozása szerint egyes rákfajták diagnosztizálását forradalmasíthatja egy új vizsgálati eljárás, amely a kilégzéskor kifújt levegő elemzésére alapul. A módszert alkalmasnak tartják a rákszűrésre.

MTI Plázs

Tüdő- és mellrákban halnak meg a legtöbben

Magyarországon az összes haláleset egynegyedét még mindig a daganatos betegségek okozzák, a legtöbben tüdőrákban és mellrákban halnak meg - derül ki az Egészségügyi Minisztérium jelentéséből.

MTI Plázs

A tartósított élelmiszer tüdőbetegséget okozhat

Hörgőszűkületre utaló légzési zavart gyakrabban lehet kimutatni azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak nitráttal kezelt húsokat. Körükben nagyobb az esélye a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kialakulásának is - állítják amerikai tudósok egy táplálkozási felmérésben résztvevők adatainak vizsgálata alapján.